Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vestel Tesislerinin açılışında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vestel Tesislerinin açılışında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa’da Vestel Fabrikası’nın açılışında yaptığı konuşmada, “Geçtiğimiz 15 yıl ülkemiz ve milletimizle birlikte, ekonomimizin lokomotifleri konumundaki şirketlerimizin de kabuk değiştirdiği, sınırlarımızı aşarak küresel bir vizyon kazandığı dönem olmuştur. G-20 ülkelerinden bir tanesiyiz, Avrupa’da altıncıyız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa’da Vestel Venüs Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikası ile Zorlu Meta Nikel Kobalt Tesisi’nin açılışı için düzenlenen törene katıldı ve bir konuşma yaptı.

Zorlu Grubu’nun dün Türkiye’nin yerli otomobilini üretecek girişim gurubunda yer aldığına, bugün de Manisa’da bedeli 600 milyon lira olan bir yatırımı gerçekleştirdiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımın ülke için önemli bir adım olduğunu ve Türkiye’nin önünde yeni ufukların açılmasına vesile olacağına inandığını belirtti.

“ELEKTRİKLİ OTOMOBİL BATARYASI ÜRETİMİNDE AVANTAJLI KONUMA GEÇEBİLİRİZ”

Açılışını yaptığı Zorlu Meta Nikel Kobalt Tesisi’nin ilk fazı üretime girerken, 2023’ü hedefleyen ikinci fazı için çalışmalara başlandığını görmekten memnun olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikli otomobil üretmek için atılan ilk adımın heyecanının yaşandığı gün böyle bir tesisin açılışını yapmanın kendisi için anlamlı olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikli otomobillerin bataryalarında kullanılan iki ana maddeden biri olan kobaltın üretiminde Türkiye’nin, Avrupa’nın en büyüğü olduğuna dikkat çekerek, “Gerektiğinde mevcut kapasitemizi kat be kat artıracak imkânlara da sahibiz. Dolayısıyla elektrikli otomobillerin bataryalarının üretiminde rekabet konusunda oldukça avantajlı bir konuma sahip olabiliriz. Zorlu’nun bu tesisini ülkemizin geleceğine yapılmış önemli bir yatırım olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

“YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİYLE ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM ATACAĞIZ”

Her iki yatırımın Türkiye’ye kazandırılmasında emeği geçenleri ve Türkiye’nin otomobili projesinde yer alan Zorlu Grubu’nu tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendi otomobilimizle birlikte daha önce defalarca kaçırdığımız dünyadaki o sıçrama dönemlerinden sonuncusunu yakalama imkânı elde edeceğiz. Teknolojiye dayalı bu tür yatırımların çok geniş bir etki alanı olduğu biliniyor. Yerli otomobil girişimimizin de bu şekilde sonuçlanacağına ben yürekten inanıyorum. Böylece Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri hâline gelme iddiasını hayata geçirme yolunda önemli bir adım atmış olacaktır” dedi.

“İHRACAT; 36 MİLYAR DOLARDAN 154,5 MİLYAR DOLARA ÇIKTI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, “Geçtiğimiz 15 yıl, ülkemiz ve milletimizle birlikte ekonomimizin lokomotifleri konumundaki şirketlerimizin de kabuk değiştirdiği, sınırlarımızı aşarak küresel bir vizyon kazandığı dönem olmuştur. Artık bunu dünya söylüyor ve işte şimdi biz G-20 ülkelerinden bir tanesiyiz. Avrupa’da altıncıyız; böyle bir konuma sahibiz” dedi.

2002 yılında Türkiye’de satılan otomobil sayısı 91 bin iken geçen yıl bu rakamın 757 bin olduğunu ve aradaki farkın refah düzeyini gösterdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu ve özel yatırımlarının 70 milyardan 765 milyara, ihracatın 36 milyar dolardan 154,5 milyar dolara çıktığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi 2023 hedeflerimizin ışığında ülkemizi dördüncü bir hamle dönemine hazırlıyoruz. Tıpkı küresel düzeydeki ‘endüstri 4.0’ atılımı gibi Türkiye de ‘kalkınma 4.0’ını başlatmıştır” şeklinde konuştu.

“ANA MUHALEFETİN ÜLKEDE DİKİLİ AĞACI YOK”

Açılışını yaptıkları tesis ve fabrikayı, bu yeni dönemin işareti olarak değerlendirdiğini, Türkiye’nin gerçek gündeminin bu konuların olması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisinden bir milletvekilinin kendisi ile ilgili ifadelerine atıfta bulunarak, “Şahsıma bu lafı eden kişi, affedersiniz kendisini vurdular ve ben geçmiş olsun diye kendisini arıyorum. Düşünebiliyor musunuz, ‘diktatör’ kalkıp da seni arar mı be? Ben seni arıyorum, bu bir insaniliktir, bu bir merhamettir, rahmet duygusudur; ama yok, bunlarda bu yok. Bunların bu ülkede dikili ağacı yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasetçilerin, iş dünyasının, akademisyenlerin, medyanın, ülkeye ve millete söyleyecek sözü olan herkesin fikir üretip proje ortaya koyması gerektiğini vurguladı. Ana muhalefet partisi liderinin, görevlerinden istifa eden bazı AK Partili belediye başkanları ile ilgili açıklamalarını da değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sen kendi partinin içine bak. Yani bizim partimizin kendi içindeki şu anda uygulamış olduğu strateji, taktik, bunların hiçbirisi seni ilgilendirmez, sen kendine bak, Bunca yıldır partinin başındasın, kazandığın bir tane seçim var mı, önce onu söyle. Batı’da adam bir seçim kaybettiği zaman çekip gidiyor, sen 9 tane seçim kaybettin hâlâ oradasın. Ha biz mutluyuz, niye mutluyuz? Böyle başarısız, aşırı derecede gol yiyen bir kaleci olduğu zaman zaten önemli değil. Onun için biz yolumuza devam ediyoruz, çalışacağız” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Ülkemiz geçmişte kısır çekişmelerin, vizyonsuz devlet ve siyaset yönetiminin, hesapsız, kitapsız atılan adımların bedelini ağır bir şekilde ödemiştir. Artık hiç kimsenin milletimizin karşısına böyle bir üslup ve tutumla çıkmaması gerekiyor. Biz sorumluluklarımızın farkındayız, işte burada olduğu gibi iş dünyamız da sorumluluklarının farkında. Milletimiz bugüne kadar olduğu gibi, önümüzdeki dönemde de o eşsiz irfanıyla doğruları, yanlışları, eksikleri, fazlaları değerlendirecek, kararını verecektir. Ne terör örgütlerinin alçak saldırıları, ne de ülkemizi köşeye sıkıştırmaya yönelik dış baskılar hedeflerimize ulaşmamızı engellemeyecektir.”

“ŞEHİTLERİMİZİN KANINI YERDE BIRAKMAYACAĞIZ”

Şemdinli’de güvenlik güçlerinin bölücü terör örgütüyle girdiği çatışmada verilen 9 şehidi anarak, Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan; 55 teröristin etkisiz hâle getirildiğini, teröristlere yönelik operasyonların sürdüğünü aktardı ve terör örgütüne yönelik mücadelede çok daha farklı müjdelerin geleceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnlerine kadar takip edeceğiz ve o inlerde bile onları yakalayacak, gereğini yapacağız. Kandil’se Kandil, Sincar’sa Sincar devam edeceğiz; niye? Şehitlerimizin kanını yerde bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda tesislerin hayırlı olmasını dileyen ve Zorlu Ailesini tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zorlu gibi örneklerin ülkemde artması Rabbimden en büyük niyazımdır. Bunlar ne kadar artarsa, inanıyorum ki ülkemin dört bir yanı da o kadar huzur içinde, refah içinde olacak ve istihdamda da tek haneliyle inşallah inmiş olacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından törende hazır bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile birlikte açılış kurdelesini kesti.seers cmp badge