Emine Erdoğan, Özgürlüğe Kaçış Belgeselinin Gala Gösterimine Katıldı

Emine Erdoğan, Özgürlüğe Kaçış Belgeselinin Gala Gösterimine Katıldı

Emine Erdoğan, Suriye’de yaşanan insanlık dramını ve Türkiye’nin Suriyelilere gösterdiği misafirperverliği konu edinen Özgürlüğe Kaçış adlı belgeselin gala gösterimine katıldı.

Kızılay’ın ev sahipliğinde, Ankara Palas’ta gerçekleştirilen programda; Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan ve eşi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ve bazı milletvekiller hazır bulundu.

Gösterimin ardından belgesel filme ilişkin duygu ve düşüncelerini anlatan kısa bir konuşma yapan Emine Erdoğan, “Suriye’de beş yıldır yaşanan insanlık dramı karşısında ruhlarımızla yüzleştik. Kalbimizdeki şefkati, merhameti ve sevgiyi tarttık” dedi.

“MERHAMETİN PAYLAŞILDIĞI HER YER VATANDIR”

“Vatan sadece doğulan yer değildir. İnsanlığın kardeş olduğu, sevginin, merhametin paylaşıldığı her yer vatandır” diye konuşan Emine Erdoğan, Türkiye’deki Suriyelilerin ülkelerine dönene kadar Türkiye’ye emanet olduğunu belirtti. Emine Erdoğan konuşmasının sonunda, Suriye savaşının acı hatıralarını hafızaya dönüştüren ‘Özgürlüğe Kaçış’ belgeselinin yapımcılarına teşekkür etti.

Düzenlenen gala programında, belgeselde “Kızkardeşimi, amcalarımı çok özlüyorum. Suriye’yi çok özlüyorum. Ben hala yeğenimi göremedim. Sadece adını biliyorum. Yeğenimin adı Şadi…” diyen sekiz yaşındaki Ruha adlı Suriyeli kız çocuğunun Suriye’den getirilen akrabaları ve yeğeni ile bir buluşma gerçekleştirildi. Duygulu anların yaşandığı program Grup Tillo’nun küçük bir konseri ile sona erdi.

İstanbul, İzmir, Hatay, Kilis, Antep, Urfa ve Suriye’nin çeşitli bölgelerinde yaşayan mültecilerin gündelik hayatına ve ülkelerine olan özlemlerine odaklanan belgesel filmde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve sivil toplum kuruluşlarının Türkiye’ye sığınan Suriyeliler için yaptıklarına da yer veriliyor. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kızılay’ın destekleriyle hazırlanan belgesel, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere dört dilde gösterime girecek.

  ANKARA 

Emine Erdoğan, Özgürlüğe Kaçış Belgeselinin Gala  - Ankara ,Türkiye -a (1) Emine Erdoğan, Özgürlüğe Kaçış Belgeselinin Gala  - Ankara ,Türkiye -a (2) Emine Erdoğan, Özgürlüğe Kaçış Belgeselinin Gala  - Ankara ,Türkiye -a (3)seers cmp badge