Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Uluslararası Yatırımcıların Ülkemize Güveni Artarak Sürüyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Uluslararası Yatırımcıların Ülkemize Güveni Artarak Sürüyor”

Anadolu Grubu Isparta Meyve Suyu Üretim Tesisleri açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Türkiye üzerinde sürekli soru işaretleri oluşturulmaya çalışıldığı bir dönemde gerçekleştirilen bu yatırımlar uluslararası boyutuyla ayrıca önem arz ediyor. Ülkemize inanan, güvenen ve yatırım yapan hiç kimse Allah’ın izni ile pişman olmamıştır, olmayacak” dedi.

Davet edildiği açılış törenlerine katılmak üzere Isparta’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Grubu Isparta Meyve Suyu Üretim Tesislerinin açılış törenine katıldı.

Törende; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve bazı milletvekilleri ile Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan ve Coca Cola CEO’su Muhtar Kent de hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan törende bir konuşma yaptı.

“TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPAN HİÇ KİMSE PİŞMAN OLMAYACAK”

125 milyon lira yatırım değerine sahip ve yılda 100 bin ton meyve işleyecek olan meyve suyu fabrikasının, Isparta ve Türkiye için hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, fabrikanın şehre kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, fabrikanın, ürünlerini değerlendirmek için yeni bir imkâna kavuşan üreticiler için de hayırlı olması temennisinde bulundu.

Türkiye üzerinde sürekli soru işaretleri oluşturulmaya çalışılan bir dönemde gerçekleştirilen bu yatırımların, uluslararası boyutuyla ayrıca önem arz ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye inanan, güvenen ve yatırım yapan hiç kimsenin, pişman olmadığını ve olmayacağını söyledi.

“TÜRKİYE’NİN BİREYSEL VE YATIRIMCI GÜVENLİĞİ KONUSUNDA EN KÜÇÜK BİR SIKINTISI YOK”

Terörle mücadele konusunda edindikleri tecrübelerin, kriz durumlarında her meseleyi kendi mecrasında tutma kabiliyetlerini geliştirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda dünyanın en sıkıntılı yerleri olan Suriye ve Irak’la sınırı olan Türkiye’nin, aynı zamanda Avrupa, Balkanlar, Rusya gibi bölgelerle çok güçlü ve yakın komşuluk ilişkileri sürüyor. Bu fotoğraf içinde ülkemizin, ne bireysel güvenlik ne de yatırımcı güvenliği konusunda en küçük bir sıkıntısı yoktur” diye konuştu.

Türkiye’nin, hukuk devleti ilkesi konusundaki titizliğinin, pek çok Batı ülkesinden çok daha ileri düzeyde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle bu boyutta bir mücadele içinde olup da, bizim kadar soğukkanlılığını koruyabilen pek az devlet olduğunu hep birlikte görüyoruz. Daha bir yıl önce darbe teşebbüsü gibi, içinde işgal ihtimali dâhil her türlü felaketin bulunduğu bir tehdit yaşamış olmamıza rağmen, demokrasimiz ve ekonomimizle dimdik ayaktayız” dedi.

“AVRUPA ÜLKELERİNİN TÜRKİYE’YE YÖNELİK ELEŞTİRİLERİNİN ÇOĞU KENDİ İÇ SİYASETLERİYLE İLGİLİ”

Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yönelik eleştirilerinin çoğunluğunun kendi iç siyasetleriyle ilgili olduğunu bildiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hollanda’nın, 16 Nisan halk oylaması sürecinde, tamamen gereksiz bir şekilde ilişkilerimizi germesinin sebebinin, kendi seçimleri olduğunu gördük. Geçmişte Fransa ve Avusturya gibi ülkeler de benzer yöntemlere başvurmuşlardı. Şimdi, aynı taktiği Almanya’nın izlediğini müşahede ediyoruz. Seçimlerden sonra, ben inanıyorum ki onlar da normale döneceklerdir” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte Türkiye’ye yönelik haksız ve mesnetsiz suçlamalarla yatırımcıların ve turistlerin gözlerinin korkutulmaya çalışılmasının siyasi ve ticari ahlakla izah edebilmesi mümkün olmadığının altını çizdi ve dün itibariyle Antalya’daki otellerin doluluk oranının yüzde 80’e ulaştığı bilgisini paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nitekim ülkemizle ilgili spekülasyonların Avrupa’nın iç siyasetinden kaynaklandığını yatırımcılar da bildikleri ve gördükleri için, söylenenlere pek aldırış etmiyorlar” şeklinde konuştu.

“181 MİLYAR DOLARLIK ULUSLARARASI YATIRIM GELDİ”

Geçtiğimiz günlerde yapılan rüzgâr enerjisi ihalesine katılan 8 firmanın 4’ünün Alman firması olduğuna ve diğer uluslararası yatırımcıların da Türkiye’deki projelerini askıya almak bir yana, hızlandırmayı tercih ettiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz, hiçbir zaman sadece keseri kendimize yontmadık. Her zaman ‘birlikte kazanalım’ çağrısı yaptık, bu anlayışla hareket ettik. Bugün burada örneklerinden birine şahit olduğumuz üzere, uluslararası yatırımcıların ülkemize olan güvenleri artarak sürüyor” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, 1984 ila 2001 yılları arasındaki 16 yıllık dönemde sadece 13,5 milyar dolarlık uluslararası yatırım çekebilmişken, 2002-2016 yılları arasındaki dönemde 181 milyar dolarlık bir yatırımı Türkiye’ye kazandırdıklarını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Elde ettiğimiz bu başarının en önemli sebebi, Türkiye’nin hem kendi potansiyeliyle, hem de bölgesel konumuyla, yatırımcılara gelecek için çok büyük avantajlar sunuyor olmasıdır” dedi.

“TÜM EKONOMİK GÖSTERGELER OLUMLU YÖNDE BİR SEYRİ İŞARET EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Hükûmetimiz bugün de, ülkemizdeki yatırım ortamını, hem yerli, hem yabancı yatırımcılar için cazip kılacak önlemleri aldı, almaya devam ediyor. Birilerinin sürekli gündeme getirdiği olağanüstü hâl, sadece terörle mücadeleyle sınırlıdır, Olağanüstü hâl, girişimcilerimizin sanayicilerimizin yaptığı yatırımların önünü kesmeye değil, onları güvence altına almaya yöneliktir. İşte bu fabrikanın açılış sürecinde olduğu gibi, sağladığımız teşviklerle, girişimcilere oldukça cazip imkânlar sağlıyoruz. İstihdamdan vergiye, altyapıdan ihracata kadar her alanda, yatırımcıların önünü açarak, büyümemizi, gelişmemizi hızlandıracak adımları atıyoruz. Nitekim büyümeden ihracata, üretimden istihdama tüm ekonomik göstergeler olumlu yönde bir seyri işaret ediyor.”

“TÜRKİYE, İFTİRA KAMPANYALARININ ÜSTESİNDEN GELECEKTİR”

Turizmde de benzer bir durumla karşı karşıya olunduğuna dikkat çekerek, “Yöneticisi oldukları medya kuruluşlarında Türkiye’yle ilgili olumsuz kampanyalar yürütenlerin tatillerini ülkemizde geçiriyor olmaları, söyledikleri yalanlara kendilerinin de inanmadıklarını gösteriyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar nice badireleri atlatan Türkiye, bu iftira kampanyalarının da üstesinden gelecektir. Her şey gelip geçtiğinde, bizim aklımızda ve gönlümüzde kalan ise, işte bu zor zamanlarda yanımızda bulunanlar olacaktır” vurgusunda bulundu.

Açılışı yapılan meyve suyu fabrikasının, hem yatırımcılar, hem de ürünlerini burada değerlendirecek bölge halkı için hayırlı ve bereketli olması temennisini yineleyerek sözlerini tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Anadolu Grubu yöneticileri, törene katılan bakan ve milletvekilleriyle birlikte fabrikanın açılış kurdelesini kesti.seers cmp badge