Anadolu, Tarih Boyunca 7 Düvele Bedel Bir Güç Olmuştur

Anadolu, Tarih Boyunca 7 Düvele Bedel Bir Güç Olmuştur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu’nun Fethi 1071 Malazgirt Anma Programı’nda yaptığı konuşmada, “Hayatımız boyunca beli bükük olarak görmek isteyenlere diyoruz ki Türkiye artık ayağa kalktı, bunu böyle bilesiniz. Ne yaparsanız yapın bu şahlanışın önüne geçemeyeceksiniz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu’nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı’na katıldı. Muş’un Malazgirt ilçesinde, 1071 Malazgirt Anıtı’nın bulunduğu alanda düzenlenen anma programında; TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Başbakan Yardımcıları Hakan Çavuşoğlu ve Recep Akdağ, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, milletvekilleri, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile Makedonya Devlet Bakanı Adnan Kahil de hazır bulundu.

İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende Okçular Vakfı tarafından hazırlanan tanıtım filmi izlendi. Sanatçı Arslanbek Sultanbekov aralarında Dombıra’nın da bulunduğu eserlerini seslendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması boyunca mehter takımı ve tarihte kurulmuş Türk devletlerini temsilen askerler, platformda yer aldı.

“ZAFERDEN ZAFERE KOŞAN ECDADIMIZIN HAREKET NOKTASI VE GÜÇ KAYNAĞI ANADOLU’DUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmasında, Malazgirt’te Sultan Alparslan’ın karşısına çıkan iki kattan daha fazla sayıdaki Doğu Roma Ordusunun, tüm Müslüman Türk coğrafyasını ezip geçmek için harekete geçmiş bir ordu olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaderin üstündeki kader tecelli etti ve işte bu niyetle yola çıkanlar Anadolu’nun anahtarlarını kendi elleriyle Sultan Alparslan’a teslim ettiler” ifadelerini kullandı.

Anadolu’daki Selçuklu Devletini ezip Kudüs’e ulaşmak isteyen Haçlı Ordusunun 600 bin kişiyle başladığı Anadolu’daki yürüyüşünü 100 bin kişiyle tamamladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Mayıs 1453’te Bizans surlarında Osmanlı bayrağının dalgalanmaya başladığında dünyanın artık yeni bir çağa adım attığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu bayrak altında asırlarca zaferden zafere koşan ecdadımızın hareket noktası ve güç kaynağı hep Anadolu olmuştur. Çanakkale Zaferi, artık ayağa kalkamaz denilen bir milletin yeniden şahlanışı olmuştur. Kurtuluş Savaşı’mızda da bu şahlanışı yeniden bir devlet kurma iradesiyle neticeye ulaştırdık” şeklinde konuştu.

“15 TEMMUZ İŞGAL TEŞEBBÜSÜNÜ BOŞA ÇIKARTTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “En son 15 Temmuz’da bir darbe girişimi gibi gözüken, ama aslında tıpkı daha öncekiler gibi bizi esir etmeye ve bu topraklardan söküp atmaya yönelik bir hamleyle karşılaştık. Ucu Pensilvanya’ya dayanan bu malum zata 15 Temmuz’da milletim çok ciddi bir fatura ödetti onlara. 946 yıldır olduğu gibi bu defa da bayrağımıza, ezanımıza, vatanımıza, devletimize, bağımsızlığımıza ve geleceğimize sahip çıkarak, bu işgal teşebbüsünü boşa çıkarttık. Sultan Alparslan kimlerle mücadele etmişse, Sultan Kılıç Arslan kimlerle mücadele etmişse, biz de 15 Temmuz’da onlarla mücadele ettik. 15 Temmuz’da Osmangazi kimlerle mücadele etmişse, Fatih Sultan Mehmet Han aynı şekilde kimlerle mücadele etmişse, Abdülhamid-i Sani Han kimlerle mücadele etmişse, Gazi Mustafa Kemal kimlerle mücadele etmişse, biz de onlarla mücadele ettik. Kardeşlerim, oyun aynı, hedef aynı, sadece senaryo farklı, figüranlar farklı. Bu oyunda FETÖ bir piyondur, PKK, YPG, PYD bir piyondur, DEAŞ bir piyondur, diğer terör örgütleri birer piyondur, hepsi de gözünü vatanımıza dökmüş olan güçlerin kullandıkları birer araçtır. Bizim mücadelemiz sadece araçlara değil, asıl onları kullananlara karşıdır. Bu gün milletçe 7 düvele karşı mücadele ediyor olabiliriz. Ama unutulmasın; Anadolu, tarih boyunca 7 düvele bedel bir güç olmuştur.”

Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te giydiği kefenin, bu millete liderlik eden herkesin sırtında olmaya devam ettiğinin altını çizen ve meydandaki vatandaşlara, “Kefenleri giymeye hazır mıyız? Aynı şekilde, kefenleriyle yürümüş olan ecdadımızın arkasından yürümeye hazır mıyız?” sözleriyle seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin de yola çıktığında bu sözü verdiğini ve bu uğurda nice devlet adamının, merhum Adnan Menderes ve arkadaşları gibi meydanlarda darağacına çekilerek canlarını feda ettiklerini dile getirdi.

“TÜRKİYE ARTIK AYAĞA KALKTI, BU ŞAHLANIŞIN ÖNÜNE GEÇEMEYECEKSİNİZ”

Yabancı bir devlet adamına atfedilen, “Türkleri ne yerde süründüreceksin, ne de doğrulmalarına izin vereceksin. Sürünecek olurlarsa gururlarına dokunur, küllerinden yeniden doğalar, ayağa kalkarlarsa da artık önlerinde duramazsın. Bunları belleri bükük vaziyette bırakacaksın ki idare edebilesin” sözlerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama bunu başaramadılar, başaramayacaklar. Hayatımız boyunca beli bükük olarak görmek isteyenlere diyoruz ki, Türkiye artık ayağa kalktı, bunu böyle bilesiniz. Ne yaparsanız yapın, bu şahlanışın önüne geçemeyeceksiniz. Çünkü biz ancak rükûda eğiliriz, çünkü biz sadece Allah’a ibadet eder, sadece ondan yardım dileriz, çünkü bizi doğru yola iletecek olan, yanlış yoldan koruyacak olan sadece Rabbimizdir. Allah’ın yardımı ve milletimizin ferasetiyle üstesinden gelemeyeceğiz hiçbir saldırı, hiçbir tuzak yoktur” vurgusunda bulundu.seers cmp badge