16 Nisan, En Büyük 10 Ekonomi Arasında Yer Alma Kararlılığımızın İlanıdır

16 Nisan, En Büyük 10 Ekonomi Arasında Yer Alma Kararlılığımızın İlanıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Gaziosmanpaşa’daki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada “İçeride de dışarda da telaş büyük olduğuna göre ülke ve millet olarak doğru yoldayız demektir. Bunun için diyoruz ki; 16 Nisan Türkiye’nin bir daha koalisyon günlerine dönmeyeceğinin ilanıdır. 16 Nisan Türkiye’nin ekonomik krizlere yol açan, çatışma ortamlarına kapılarını kapattığının ilanıdır. 16 Nisan daha çok büyüyecek, daha çok üretecek, daha çok istihdam edecek, daha çok ihracat yapacak bir Türkiye’nin yolunun açıldığı günün adıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Gaziosmanpaşa’da yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katıldı. İlçe halkının da yoğun katılımıyla gerçekleşen törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

“TEK MİLLET, TEK BAYRAK, TEK VATAN VE TEK DEVLET İÇİN EVET”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, birilerinin Türkiye’nin 16 Nisan halk oylamasına yoğunlaşmasını, millî güvenliğini ilgilendiren hususlarda fırsata dönüştürmeye çalıştığına dikkat çekti ve bu çevrelerin yeni oldu-bittilerle farklı kazanımlar peşinde koştuklarını söyledi.

Kendilerinin, millete bir ahdinin olduğunu ve bu ahdin ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve devlet’ ilkesinden oluştuğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, törene katılan vatandaşlardan 16 Nisan’da yapılacak referandumda bu dört ilke için ‘evet’ demelerini istedi.

“KANDİL VE İMRALI ‘HAYIR’ DİYORSA, BUNUN TERSİNİ YAPMAK LAZIM”

Türkiye’nin Anayasa değişikliği ile yönetim sistemini değiştirmesinin birilerini çok rahatsız ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayır diyenler kimler? Kandil ‘hayır’ diyor, öyle mi? Kandil ‘hayır’ diyorsa, demek ki bunun tersini yapmak lazım, öyle mi? Çünkü Kandil, İmralı ‘hayır’ diyorsa bunun tersini yapmak lazım. Bunlar bizim ülkemizi bölmek isteyenler değil mi? Pensilvanya, FETÖ ‘hayır’ diyor, bunlar 15 Temmuz’da darbe yapanlar değil mi? O zaman bunun tersini yapmak lazım. Yani biz 15 Temmuz’dan ders almadık, hâlâ ‘hayır’ diyorsak, kusura bakmayın… Ha bu demek değil ki ‘hayır’ diyenlere siz yani öyle veya böyle hakaret mi ediyorsunuz? Hayır canım, ben hatırlatıyorum sadece. Çünkü doğruyu söylemek bizim görevimizdir. Biz hayra teşvik ederiz. ‘Hayır’ derken, bizim söylediğimiz doğru ve güzele teşvik etmek, bunu söyleriz. Ve bunu söylemezsek vebal altında kalırız” diye konuştu.

“İÇERİDE VE DIŞARIDA EVET’İN ÖNÜNÜ KESMEK İÇİN SEFERBERLİK İLAN EDİLMİŞ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Hem içeride, hem dışarıda 16 Nisan’da evet çıkmasının önünü kesmek için adeta seferberlik ilan edilmiş durumda. Anayasa değişikliğiyle ilgisi olmayan öyle yalanlar ortaya atılıyor ki insanın aklı havsalası almıyor. Yurt dışında birtakım ülkeler bu konuda öylesine açık taraf olmuş durumdalar ki ortada ne uluslararası anlaşmalar, ne diplomatik teamüller, ne nezaket kaldı. Sanki seçim Almanya’da yapılıyor, sanki Belçika’da, sanki İsviçre’de, sanki Hollanda’da yapılıyor. Ya size ne, size ne? Terör örgütleri Avrupa şehirlerinde polis koruması altında eylem yaparken, hayır kampanyası yürütürken, evet diyenlerin üzerine atlarıyla-itleriyle saldırıyorlar. İçeride de, dışarıda da telaş büyük olduğuna göre ülke ve millet olarak doğru yoldayız demektir. Bunun için diyoruz ki; 16 Nisan Türkiye’nin bir daha koalisyon günlerine dönmeyeceğinin ilanıdır. 16 Nisan Türkiye’nin ekonomik krizlere yol açan çatışma ortamlarına kapılarını kapattığının ilanıdır. 16 Nisan daha çok büyüyecek, daha çok üretecek, daha çok istihdam edecek, daha çok ihracat yapacak bir Türkiye’nin yolunun açıldığı günün adıdır.”

Var olan yönetim sisteminde 2002 yılında aynı siyasi ekolden gelmelerine rağmen Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasındaki kavganın, ekonomiyi çökme noktasına getirerek altüst ettiğini, Türkiye’nin IMF’e olan borcunun 23,5 milyar dolar olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan 2002’de yönetimi devraldıktan güven ve istikrarın yakalanarak Türkiye’nin 3 kat büyüdüğünü, IMF’e olan borcun da 2013 yılında bütünüyle ödendiğini dile getirdi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİ VE YABANCI ÜLKELER 16 NİSAN’IN ANLAMINI KAVRAMIŞ DURUMDA”

İstikrar ve güven ortamını daha sağlam hâle getirdiklerinde 2023 yılına kadar Türkiye’de kişi başına millî geliri 25 bin dolara çıkarmayı ve Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında koymayı hedeflediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Nisan’ın bu kararlılığının ilanı olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Terör örgütleri ve yabancı ülkeler 16 Nisan’ın anlamını kavramış durumda. Biz bu mücadeleyi çok daha kararlı bir şekilde yürütmeye var mıyız? 16 Nisan’da kullanacağı oy konusunda hâlâ tereddüdü olanlara sesleniyorum; şöyle çevrenize bakın kimler evet diyor, kimler hayır diyor, bir mukayese edin. Geçmişten beri bu sistemi kimler istemiş ona bir bakın.”

“TÜRKİYE’Yİ BU VAMPİRLERE BIRAKMAMAK İÇİN CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÛMET SİSTEMİNİ GETİRİYORUZ”

Türkiye 91 yılından beri kesintisiz bir şekilde istikrarlı hükûmetlere sahip olması durumunda bugün kişi başına millî gelirin 11 bin dolar değil 22 bin dolar olacağını ifade ederek, “Cebimizde olan kadar bir payı çalanlara bıraktık. Bu millete bu haksızlık değil mi?” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “7 Haziran 2015 seçimlerinde hiçbir parti tek başına iktidar olamayınca neler olduğunu hatırlıyorsunuz değil mi? Terör örgütlerinden faiz baronlarına kadar milletimizin cebindeki parayı çalan bu hırsızların hepsi de ellerini ovuşturmaya başlamışlardı. Anlayın, biz Türkiye’yi işte bu vampirlere bırakmamak için Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ni getiriyoruz. 16 Nisan’dan sonra artık ülkemizi soyamayacaklarını bilenler, şimdi tüm güçleriyle olumsuz bir netice çıkması için uğraşıyorlar. Fakat korkunun ecele faydası yok. 16 Nisan’da değişim kaçınılmazdır. Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne geçişinin ayak sesleri gümbür gümbür geliyor, ben bunu görüyorum. Milletimiz kararını vermiş durumda.”

Konuşmasının sonunda, açılışını yapılan hizmet ve tesislerin, Gaziosmanpaşa, İstanbul ve Türkiye için hayırlı olması dileklerini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, 16 Nisan tarihinin Türkiye için bir milat, aydınlık yarınlara vesile olması temennisinde bulunarak tamamladı.seers cmp badge