Bu Milletin İradesine Herkesin Saygı Duyması Gerekir

Bu Milletin İradesine Herkesin Saygı Duyması Gerekir

Necmettin Erbakan Külliyesi’nin açılış törenine konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de son yıllarda adalette, emniyette, ulaşımda, enerjide önemli adımları atıldığına dikkat çekerek “Avrupa Birliği, toplanmışlar bir toplantı yapmışlar ve o toplantıda müzakerelerin dondurulmasıyla ilgili bir karar almışlar. Sen bu kararı alsan ne yazar, almasan ne yazar?” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapımı tamamlanan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi’nin açılış törenine katıldı. Sancaktepe Belediyesi tarafından yaptırılan ve içinde; cami, kapalı otopark, konferans ve sergi salonu, kütüphane, ana sınıfı, gençlik merkezi, kadın merkezi, sanat atölyesi, bilgisayar sınıfı, el sanatları satış dükkânları ile müftülük hizmet binasını barındıran külliyenin açılışında; İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, milletvekilleri, davetliler ve çok sayıda vatandaş da hazır bulundu.

“MİLLETE EFENDİLİK YOK, MİLLETE HİZMETKÂR OLMAK VAR”

Külliye’nin Sancaktepeliler ile İstanbula hayırlı olmasını dileyerek ve 54. hükûmetin Başbakanı merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı rahmetle anarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, külliyenin Selçuklu-Osmanlı estetiği ile günümüz mimarisini bünyesinde birleştiren mimari tasarımıyla ilçeye ve taşıdığı isme layık bir eser olduğunu, içindeki müştemilatıyla ilçenin birçok ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Merhum Erbakan’ın aziz hatırasını yaşatmak için böyle bir külliyeyi Sancaktepe’ye kazandıran belediye başkanını ve ekibini kutlayarak külliyenin inşasında emeği geçenlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanlığından bugüne ‘millete efendi değil, hizmetkâr olma’ anlayışıyla, milletin hizmetinde olarak bugüne geldiklerini belirtti ve “Siyaseti böyle anladık; gerek belediye başkanlığı, gerek başbakanlık, gerekse cumhurbaşkanlığı, onu da böyle anladık, yine böyle devam edeceğiz” dedi.

“BU ÜLKENİN KAYNAKLARINI YEDİRMEDİK, MİLLETİMİZİN HİZMETİNE SUNDUK”

Pek çok spekülasyona rağmen attıkları adımlarla Türkiye’yi büyüttüklerini ve ayağa kaldırdıklarını, bunu da ülkenin kaynaklarını yedirmeyip milletin hizmetine sunarak gerçekleştirdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin dört bir yanında yollarıyla, demiryoluyla, metrosuyla, her şeyiyle ulaşımda ve eğitimde bir devrim yaşandığını kaydetti.

Kendi öğrenciliği döneminde 75 ila 100 kişilik sınıflarda eğitim görüldüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedeflerinin bu sayıyı 30’a düşürmek olduğunu; sayının bu hedefe doğru indiğini ve ineceğini belirtti. Sancaktepe’de eğitim alanındaki yatırımlara değinerek, ilçenin bu alanda da ayağa kalktığını ve proje okullarla daha da güçleneceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçeye İstanbul’un ikinci şehir hastanesinin yapılacağına işaret etti ve bu alanda da ilçenin önemli bir konuma yükseleceğini bildirdi.

“DARBECİLER 15 TEMMUZ’DA BAŞARILI OLSAYDI, BUNLAR AVRUPA’NIN MEYDANLARINDA ZİL TAKIP OYNAYACAKLARDI”

Türkiye’de son yıllarda adalette, emniyette, ulaşımda, enerjide önemli adımları attıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, dış politikada atılan adımlara vurgu yaptı ve şunları söyledi: “Avrupa Birliği toplanmışlar bir toplantı yapmışlar ve o toplantıda müzakerelerin dondurulmasıyla ilgili bir karar almışlar. Sen bu kararı alsan ne yazar, almasan ne yazar? Siz zaten 53 senedir bu kararları alıyorsunuz, 53 sene… Bu kararda ellerini kaldıranlar, hayır diyenler, evet diyenler, sayıya bakıyorsun; hayır diyenler 36 tane, evet diyenler maşallah bayağı da fazlaymış. Bak hani ‘diktatör’ dediğiniz bir Erdoğan var ya, evet bu Erdoğan bu zihniyete karşı diktatördür. Ama samimi olanlara karşı müşfiktir, merhametlidir. Amerika’da seçim oldu değil mi? Amerika’daki seçimde Trump’a ne diyorlar? ‘Diktatör.’ Siz hani demokrattınız, demokratlar sandıktan çıkana inanmaz mı? Sandıktan böyle bir netice çıktığına göre, şimdi Trump niye diktatör oldu? Durun bakalım, daha çalışmadı, bir çalışsın. Biz Amerika’nın içişlerine karışmayız, bizi enterese etmez. Peki, İngiltere’dekilere ne oluyor, Avrupa’nın değişik yerlerinde olanlara ne oluyor? Bunları anlamak mümkün değil. Bunlar değerli kardeşlerim, tatlı su demokratıdır, bunlardan bir şey olmaz. Bunlar dürüst değildir, bunlar darbecileri kırmızı halılarda karşılayanlardır. Biz ise darbecileri indirdiğimiz için bunlar rahatsız oluyorlar. Eğer darbeciler 15 Temmuz’da başarılı olsaydı, bunlar Avrupa’nın meydanlarında zil takıp oynayacaklardı.”

“DEMOKRASİ MİLLETİN İRADESİNE VE SANDIĞA SAYGI DUYMAKTIR”

Kendisini dinleyen vatandaşların 15 Temmuz darbe girişiminde bulunan FETÖ mensubu teröristleri işaretle ‘idam isteriz’ tezahüratı üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin idam talebinden Batının rahatsız olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Avrupa’dan, geldikleri zaman konuşuyoruz. Diyorum ki, ‘Demokrasi nedir? Milletin iradesine saygı duymaktır, sandığa saygı duymaktır. Millet derse ki, biz idam istiyoruz. 248 şehit vermiş, 2 bin 193 gazisi var. Ben idam istiyorum derse ve bu Parlamentoya gelirse, Parlamentodan da bu geçerse, bana da gelirse, ben de bunu onaylarım.’ diyorum. Diyorlar ki, ‘Ama Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bunu reddeder.’ ‘Beni orası ilgilendirmez, çünkü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği çok kararlar var, biz tanırız, biliriz’ diyorum. Kardeşlerim, bu millet asildir, bu milletin iradesi, herkesin saygı duyması gereken bir iradedir. Onlar isteseler de istemeseler de karar sizin kararınızdır. Benim Mehmetçiğim şehit olacak bunların umurunda değil. Benim 248 vatandaşım şehit olacak bunların umurunda değil. Benim ülkem yakılıp yıkılacak bunların umurunda değil. Bir günde 53 kardeşimiz, Güneydoğu’da Kürt kardeşimiz öldürülecek, öldüren Kürt, talimatı veren Kürt, bunlar utanmadan hâlâ onları savunacak. Şimdi ben Batıya sesleniyorum; bu ülkeden kaçıp giden teröristleri Brüksel Meydanında konuşturan, nutuk attıran siz değil misiniz?”

“TERÖRLE MÜCADELEYİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ”

Bölücü terör örgütü PKK ile iltisaklı bulundukları gerekçesi ile tutuklanan veya gözaltına alının milletvekilleri ile ilgili olarak Batının Türkiye’ye yönelttiği tehditlere işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilgili milletvekillerinin daha önce dokunulmazlıkların kaldırılmasını istediklerini, dokunulmazlık kalkınca da kaçtıklarını hatırlattı ve “Çünkü bunlar teröre bulaştılar, teröre yataklık yaptılar. Ve sevgili kardeşlerim, biz terörle mücadeleyi sonuna kadar sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Suriye’de de, DEAŞ’la, PYD’yle, YPG’yle, PKK’yla, hepsiyle terörle mücadeleyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda, ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı vurguya atıfta bulunarak, “Unutmayın bunu, bu bizim inşallah başarımızın sırrıdır. Ve tabii bir şeyi sizlerden özellikle rica ediyorum; bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi’nin açılış kurdelesini kesti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (12)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (1) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (2) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (3) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (4) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (5)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (6)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (7)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (8)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (9)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (10)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (11)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (12)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (13)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (14)Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi-Enerji  ,haber  (15)