“Türkiye ve Gana Geleceğe El Ele, Omuz Omuza Yürüme Kararı Aldılar”

“Türkiye ve Gana Geleceğe El Ele, Omuz Omuza Yürüme Kararı Aldılar”

Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama ile birlikte Akra Kotaka Uluslararası Havalimanı 3 nolu terminal binasının temel atma törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnanıyorum ki Akra, bugün temelini atacağımız terminal binası ile dünyaya çok daha farklı bir şekilde açılacaktır” dedi.

Temel atma töreninde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terminal binasının bir Türk firması tarafından inşa edilmesinin iftihar vesilesi olduğunu söyledi.

Gana Devlet Başkanı Mahama ile gün içinde yapılan ikili ve heyetler arası görüşmelerin verimli geçtiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ve Gana geleceğe el ele, omuz omuza her alanda yürüme kararı aldılar. Enerjiden tarıma ve ulaşıma, terörle mücadeleden savunma sanayiine, her alanda müşterek birçok adım atma kararı verdik” açıklamasında bulundu.

Gana Devlet Başkanı Mahama da, 2017 yılında tamamlanması planlanan 3 nolu terminalin hizmete açılması ile birlikte havalimanının tam kapasiteyle çalışarak yıllık 5 milyon yolcuya hizmet vereceğini ve bu durumun Akra’yı bölgede bir cazibe merkezi haline getireceğini kaydetti. Başkan Mahama, havalimanının ayrıca Gana bütçesine önemli bir ekonomik katkı sağlayacağını ve binlerce Ganalı için iş imkânı oluşturacağını da sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Başkanı Mahama, sembolik olarak terminal binasının ilk harcını döktü.

Bu programla Gana’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı Afrika turunun 3’üncü durağı olan Nijerya’ya geçmek üzere, Başkent Akra’dan ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gana Devlet Başkanı John Dramani Mahama - GANA - TÜRKİYE - B454

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ - TÜRKİYE - HABERLERİ - EKONOMİ (7)seers cmp badge