PÜİS ,MARMARA BÖLGESİ AKARYAKIT BAYİLERİ TOPLANTISI YAPILDI

PÜİS ,MARMARA BÖLGESİ AKARYAKIT BAYİLERİ TOPLANTISI YAPILDI

PÜİS’in düzenlediği “Marmara Bölgesi Akaryakıt Bayileri Toplantısı” büyük bir katılımla yapıldı.
Toplantıya EPDK Denetim Dairesi Başkanı Mehmet İbiş, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Daire Başkanı Mehmet Bülent Özçelik ile Şube Müdürü Cemalettin Doğmuş, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kaçakçılık Bölge Amiri Habib Yılmaz , Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Vergi Müfettişi Ayhan Güneş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Şube Müdürü Cabir Can, EPDK LPG Piyasası Dairesi Grup Başkanı Günay Şendur ile Uzman Yardımcısı Emrah Sarı, TSE Hizmet Yeri Belgelendirme Muayene Grup Başkanı Ali Bengi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ruhsat Denetim Müdürü Mustafa Kemal Karabayır, EPDK Petrol Piyasası Dairesi Uzmanı Alp Ulusoy, PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, PÜİS Onursal Genel Başkanı İsmail Aytemiz, PÜİS eski Genel Başkanı Muhsin Alkan, PÜİS Genel Merkez Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu Üyeleri, Şube Başkanları, dağıtım ve ekipman şirketlerinin temsilcileri ile bölgedeki bayiler katıldı.
Toplantıda, PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, PÜİS Onursal Genel Başkanı İsmail Aytemiz, PÜİS İstanbul Şube Başkanı İsak Koç ve PÜİS Trakya Şube Başkanı Hasan Pazarcı’nın konuşmalarının ardından bayilerin sorunlarının soru cevap şeklinde irdelendiği soru cevap bölüne geçildi.
OKUMUŞ; “DEVLETLE KAVGA ETMEYECEĞİZ AMA HAKKIMIZI İSTEYECEĞİZ”
PÜİS Başkanı İmran Okumuş yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Göreve geldiğimden beri devletle kavga etmeyeceğimizi ama hakkımızı isteyeceğimizi belirttik. Akaryakıt sektörü bu ülkenin en dinamik sektörlerinden biri. Bu sektörün yok sayılmasına izin vermeyeceğiz. PÜİS 15 şubesi, 81 il temsilciliği, 912 ilçe temsilciliği olan bir işveren sendikasıdır. Gündemimizin ilk maddesi 12 yıl önce hazırlanan ve artık sektöre dar gelen mevzuat. Bir diğeri ise kaçakçılık dışındaki para cezalarının affı ya da tecili. Kaçakçılık dışındaki cezaların af veya tecilini talep ediyoruz, bu yapılamazsa bu cezaları 20’de 1’e indireceğiz. Ulusal marker kaçak akaryakıtın tek kriteri olmamalı. Ayrıca serbest kullanıcı uygulaması kalkmalı.”
“ÖTV’SİZ YAKIT KALDIRILMALI”
Sektör olarak bir diğer sorunlarının akaryakıt ürünleri üzerinden yapılan vergi kaçakçılığı olduğunu belirten Okumuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konuda EPDK’nın çalışmalarıyla önemli ilerleme sağlandı ama yine de gündemde bu konu var. İrsaliye ile akaryakıt sevkiyatının yasaklanması 2016 yılındaki ilk gündem maddemiz. Eğer yasaklanırsa akaryakıtta vergi kaçakçılığının önüne büyük ölçüde geçilir. 90’lara çıkan dağıtıcı sayısı 30’lara düşer. ÖTV’siz yakıt kaldırılmalı yerine vergi iadesi yöntemi gelmeli. Motorin, benzin ve LPG dışındaki ürünlere ilişkin faturaları maliye gider olarak kabul etmemeli. Taşıt tanıma sisteminde filo ile yapılan anlaşmalar bayiyle paylaşılmalı, bayinin rızası alınmalı. Maliyetin altındaki fiyatlarla akaryakıt satışı mutlaka engellenmeli. Bu durum haksız rekabete ve vergi kaybına yol açıyor.”
“FİYATLAR ŞEFFAF OLMALI”
Sektöre şeffaflık getirilmesi gerektiğini aktaran İmran Okumuş, “Rafineri fiyatları belli, dünya petrol fiyatları belli, bayinin satacağı fiyat belli ama dağıtıcının fiyatı belli değil. Sektöre şeffalık gelmesi için tüm dağıtıcı şirketler web sitelerinden fiyatlarını yayınlamalı. İstasyonlar arası kilometre tahdidi kaldırılmamalı. Akaryakıt satan istasyonlarda LPG için ayrıca kilometre tahdidi istenmemeli.” dedi.
Okumuş ayrıca terör nedeniyle akaryakıt satışlarının da olumsuz etkilendiğini sözlerine ekledi.
AYTEMİZ; “AĞIR BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ”
PÜİS Onursal Genel Başkanı İsmail Aytemiz yaptığı konuşmada: “Bugün akaryakıt sektörüne ilişkin bir şey konuşmayacağım. Sektöre ilişkin her şey dile getirildi. Ben başka bir şeye değineceğim. Yüreğimiz yanıyor, her gün şehit haberleriyle yüreğimiz dağlanıyor. Bölgesel terör maalesef küresel boyutlara vardı. En çok da bizim canımız yanıyor. Allah milletimize sabır ihsan eylesin. Allah devletimizi, hükümetimizi, ordumuzu, polisimizi ve tüm güvenlik güçlerimize yardım etsin. Ağır bir süreçten geçiyoruz. Bu vesileyle şehitlerimize Allahtan rahmet, yaralılarımıza Allahtan şifa diliyorum.”
KOÇ: “BU KARLILIK ORANIYLA BAYİLERİN AYAKTA KALMASI ÇOK ZOR”
PÜİS İstanbul Şube Başkanı İsak Koç toplantıda yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bayiler olarak birçok sorunla karşı karşıyayız. Özellikle fiyatlandırmada esas aldığımız ülkelerin yapısı bize uymuyor. Bizde bulunan birçok gider kalemi onlarda bulunmuyor. Mevcut karlılık oranlarıyla bayilerin ayakta kalması çok zor. Kar paylarımızın mutlaka arttırılması gerekiyor. Bildiğiniz gibi Mustafa Yılmaz tekrar göreve geldi. Umarız bu 6 yıllık süreçte bir daha tavan fiyat uygulamasıyla karşı karşıya kalmayız. Bu uygulama bizler için bir deprem oldu. Bu uygulama serbest ekonomisinin doğasına aykırı. Bugün bayilerin çok fazla maliyet kalemi bulunuyor. Bütün yükü bayilere yıkmak doğru değil.”
PAZARCI: “BİRÇOK BAYİ DOSTUMUZ İŞ YERLERİNİ KAPATTI YA DA DEVRETTİ”
Toplantıda söz alan PÜİS Trakya Şube Başkanı Hasan Pazarcı ise konuşmasında, “Sektörün sorunları çok. Hiçbir iş kolunda bu kadar evrak işi yoktur. Bu kadar az kar marjla bu kadar riskli başka bir sektör yoktur. Birçok bayi dostumuz iş yerlerini kapattı ya da devretti. Az kazanalım ama güvencemiz olsun istiyoruz. Hakkımızı kazanmak için mücadele edeceğiz.” şeklinde görüşlerini sundu.
Konuşmaların ardından soru ve cevap bölümüne geçildi.

PÜİS, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası -PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, (12) PÜİS, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası -PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, (13) PÜİS, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası -PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, (17) PÜİS, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası -PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, (14)

PÜİS, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası -PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, (15) PÜİS, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası -PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, (16) PÜİS, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası -PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, (18)

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  - TÜRKİYE  - HABERLERİ - EKONOMİ (27)seers cmp badge