Barış Kartalı : Türkiye’nin “gökyüzündeki gözü”

Barış Kartalı : Türkiye’nin “gökyüzündeki gözü”

Türkiye’nin hava hududunu dört koldan gözetleyen, “Kuzey”, “Güney”, “Doğu” ve “Batı” adı verilen uçaklar, her türlü görevi başarıyla yürütüyor

ilk HİK uçağı, 2014 yılının Şubat ayında Konya’da devlet erkanın katıldığı törenle hizmete alındı. Filoya daha sonra 3 HİK uçağı daha katıldı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı önemli bir güce kavuştu. Uçaklara “Kuzey”, “Güney”, “Doğu” ve “Batı” adı verildi. Konya’daki Havadan İhbar Kontrol (HİK) Grup Komutanlığı bünyesindeki HİK uçakları; gözetleme, hava savunma, erken ihbar, karşı taarruz ve hava hakimiyeti sağlamada avantaj sağlıyor.

Ana karargah ile icracı birlikler arasında role görevi gözeterek yüzlerce kilometre ötesinde komuta ve kontrolü yapan HİK uçakları, bölgedeki düşman birliklerinin elektronik yayın yapan sistemlerini tespit ve teşhis edebiliyor. HİK uçakları, oluşturduğu hava ve deniz resimlerini ilgililerle paylaşarak karar vericilerin etkin şekilde harekatı komuta etmesini sağlıyor.

Barış Kartalı – TÜRKİYE

Barış Kartalı , Türkiye'nin gökyüzündeki gözü (5) Barış Kartalı , Türkiye'nin gökyüzündeki gözü (4) Barış Kartalı , Türkiye'nin gökyüzündeki gözü (9) Barış Kartalı , Türkiye'nin gökyüzündeki gözü (8)

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  - TÜRKİYE  - HABERLERİ - EKONOMİ -23seers cmp badge