“Yemen’in, Türkülerimize Sirayet Edecek Kadar Türk Milletinin Gönlünde Müstesna Bir Yeri Var”

“Yemen’in, Türkülerimize Sirayet Edecek Kadar Türk Milletinin Gönlünde Müstesna Bir Yeri Var”

Yemen Cumhurbaşkanı Mansur Hadi ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye hiçbir zaman Yemen’in, Yemenli kardeşlerinin acısına, sıkıntısına bigâne kalmamıştır. Bu, tarihte nasıl böyleyse, bugün de aynıdır” dedi.

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi’nin davetine icabetle gerçekleştirdiği ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren ve ziyaretin önemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ziyaretin; iki ülke arasındaki kadim dostluğun, muhabbetin ve dayanışmanın daha güçlenmesinde vesile olmasını dilediğini söyledi.

Yemen’in; türkülerimize, atasözlerimize sirayet edecek kadar Türk milletinin gönlünde müstesna bir yeri olduğuna ve Yemen’le yüzyıllara uzanan bir kardeşliği, ortak bir tarihi paylaştığımıza işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye hiçbir zaman Yemen’in, Yemenli kardeşlerinin acısına, sıkıntısına bigâne kalmamıştır. Bu, tarihte nasıl böyleyse, bugün de aynıdır” dedi.

“YEMEN SON DÖNEMDE ZOR VE SIKINTILI GÜNLER YAŞIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yemen’in, son dönemde zor ve sıkıntılı günler yaşadığına dikkat çekerek şunları kaydetti: “Bölgenin birçok ülkesinde olduğu gibi, Yemenli kardeşlerimizin de demokrasi, özgürlük, hak ve adalet talebi boğulmaya çalışılıyor. Mezhebi ayrımlar körüklenerek ülke büyük bir yıkımın eşiğine getirildi. Yemen tıpkı Türkiye gibi farklı mezheplerin, farklı yapıların yüzyıllardır bir arada barış içinde yaşadığı bir ülkedir. Farklı mezhepler bizler için bir tehlike ve tehdit değil, bir zenginlik olmuştur. Biz Yemen’in inşallah bu sıkıntılı süreci de atlatacağına; barış, huzur ve istikrarı yeniden yakalayacağına inanıyoruz. Tersi tüm çabalara rağmen Yemenli kardeşlerimizin hoşgörü ve bir arada yaşama noktasında gösterdiği hassasiyet, ümitvar olmamız için yeterlidir. Türkiye, bu sıkıntılı günlerinde Yemen’in yanındadır, yanında olmaya devam edecektir. İnşallah bundan sonra da hiçbir ayrım yapmadan, tüm Yemenli kardeşlerimizi kucaklamaya, onlara destek olmaya devam edeceğiz.”

Gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler görüşmelerde Yemen ve bölgedeki son gelişmeleri ele aldıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Hadi’nin liderliğinde Yemen’de meşru devlet otoritesinin yeniden tesisini arzu ettiklerini, ülkedeki soruna siyasi çözüm bulmaya yönelik çabaların devam ettiğini belirtti ve “Sorunlara kalıcı çözüm bulunması, ancak siyasi diyalog ve meşru devlet makamlarına saygı temelinde bir mutabakatla mümkündür. Bu çerçevede, 2216 sayılı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararının tüm taraflarca uygulanması çok önemlidir” şeklinde konuştu.

“YEMENLİ TÜM TARAFLARI TATMİN EDECEK KAPSAYICI BİR ÇÖZÜME İHTİYAÇ VAR”

BM himayesinde Aralık 2015’te İsviçre’de gerçekleştirilen görüşmeleri, bu anlamda değerli bir adım olarak gördüklerini ve kesintiye uğrayan bu görüşmelerin devam etmesi gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölge ülkelerine güvenlik hissi aşılayan, Yemenli tüm tarafları tatmin edecek kapsayıcı bir çözüme ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bu amaçla kendilerinin de çaba göstermeye devam edeceklerini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: “Yemen’deki insani durumun kötüleşmesinin ardından, gerek Yemen’e, gerekse Yemenli mültecilerin bulunduğu Cibuti’ye insani yardım göndermiştik. Üç gün önce de, 6 bin tonluk insani yardım malzemesi taşıyan bir gemimiz Mersin Limanı’ndan hareket etti. İnşallah ayın 21’inde Aden’de olacak. Sivil toplum kuruluşlarımız da buralardaki yardım faaliyetleriyle Yemenli ihtiyaç sahiplerinin yaralarına derman oluyor. Bu vesileyle tüm uluslararası kuruluşlara yaşanan drama sessiz kalmaları konusunda çağrıda bulunmak istiyorum. Duamız ve temennimiz; kardeş Yemen’in hak ettiği barış, huzur ve istikrara en kısa sürede kavuşmasıdır.”

Türkiye’nin, Yemen’e bundan sonra da her alanda desteğinin süreceğinin altını çizen ve Başta Suudi Arabistan olmak üzere, Katar ve diğer Körfez ülkelerinin Yemen’e verdikleri destek sebebiyle teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini, Türkiye’yi ziyaretinden dolayı Yemen Cumhurbaşkanı Hadi’ye tekrar teşekkür ederek tamamladı.

Gösterdiği ilgi ve misafirperverlikten dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek açıklamasına başlayan Yemen Cumhurbaşkanı Mansur Hadi de Yemen’in sorunlarını konuştukları görüşmede, Yemen’in çözüme kavuşan bölgelerinde yaşanan ihtiyaçlar ve baş gösteren sorunları ele aldıklarını belirtti. Ülkesinde yaşanan krize değinerek yaşananları özetleyen Cumhurbaşkanı Hadi, Türkiye’ye Aden’den gelmek zorunda olduğunu, daha önce yapmak istedikleri bu ziyaretin gecikmiş olmasından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, - Yemen Cumhurbaşkanı Mansur Hadi  - N87 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, - Yemen Cumhurbaşkanı Mansur Hadi  - N897 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, - Yemen Cumhurbaşkanı Mansur Hadi  - N897-9seers cmp badge