“Türkiye, Suriye Meselesindeki Duruşuyla İnsanlığın Onurunu Kurtarmıştır”

“Türkiye, Suriye Meselesindeki Duruşuyla İnsanlığın Onurunu Kurtarmıştır”

Somali 6. Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu’nun açılışında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’deki iç savaşta, 400 bin insanın hayatını kaybettiğini; 12 milyon insanın da yerini yurdunu terk ettiğini belirterek, “Bunların kimi kendi ülkesinde, kimi başka ülkelerde mülteci durumuna düştü. Türkiye olarak komşumuzda yaşanan bu drama sessiz kalamazdık. Bugün ülkemiz dinine, diline, etnik kimliğine bakmadan hiçbir ayrım yapmadan 3 milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yapıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Conrad Otel’de düzenlenen Somali 6. Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu’na katıldı. Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Somali Başbakanı Ömer Abdireşid Ali ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Vekili Jan Eliasson’ın da katıldığı forumda, Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış konuşmasını yaptı.

Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu’nun, Somali ve tüm bölge ülkeleri için barışa, huzura ve istikarara vesile olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, forumda gerçekleştirilecek istişarelerin ve alınacak kararların Somaliler için hayırlı olması temennisinde bulundu.

“SOMALİ ADETA KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞMAYA ÇALIŞIYOR”

Somali ziyaretleri vesilesiyle, ülke halkının içinde bulunduğu zor durumu gören biri olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkede kaydedilen gelişmelerin ve karşı karşıya bulunduğu sorunların ele alınacağı bu toplantıyı önemli bulduğunu belirtti ve “İnşallah bu toplantı, Somali’de bugüne kadar atılan adımları bir üst seviyeye taşıyacaktır” dedi.

Somali’nin ayağa kalkmaya, adeta küllerinden yeniden doğmaya çalıştığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Mahmud nezdinde Somalilileri gösterdikleri çabalardan ötürü tebrik etti ve Türkiye’nin, Somali halkınının güven ve barış içinde bir hayat sürebilmeleri için destek olmayı sürdüreceğini açıkladı. Türkiye’nin bu desteğimizin bir tezahürü ve dayanışmanın bir sembolü olarak, dünyadaki en büyük Büyükelçilik binasını Mogadişu’da inşa ettiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde Türk Büyükelçilik binasının açılışını yapmak üzere Mogadişu’yu yeniden ziyaret etmeyi istediğini dile getirdi.

Doğu Afrika’nın en büyük hastanelerinden birisi olan Mogadişu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni geçtiğimiz yıl hizmete açtığını, 100 yataklı bir kadın ve çocuk hastanesinin de önümüzdeki günlerde hizmete gireceğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerî eğitim tesisinin de yılsonuna doğru faaliyetlerine başlayacağını duyurdu.

“SOMALİ HUZURA ERENE KADAR ÇALIŞMALARIMIZI DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Konuşmasında, Türkiye’nin devlet ve sivil toplum kuruluşları eliyle Somali’de yaptığı hizmetlere ve değinen ve bu hizmetlerden örnekler sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, tüm devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla, resmî ve gönüllü çalışanlarıyla, Somali’nin yeniden inşasına omuz veriyor. Somali, ülkemizin Afrika kıtasına yönelik bakış açısının, bizim Afrikalı kardeşlerimizle kurmak istediğimiz ilişkinin adeta sembolü oldu. Uluslararası toplumla ve bölge ülkeleriyle iş birliği halinde, inşallah Somali huzura erene, tam bir barış ve istikar ülkesi haline gelene kadar bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz” diye konuştu.

Somali’ye yapılan insani yardımlara, kalkınma projeleri ve yatırımlar eşlik etmediği takdirde başarılı olunamayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Somali’nin gelecekte yardımlara bağımlı olmadan tüm kurumlarıyla işleyen, kendi kaynaklarını kullanabilen ve ekonomik değer üretebilen bir ülke olabilmesi için, kalkınma projeleri ve yatırımlar şarttır. Somalili kardeşlerimizin günlük hayatlarını rahatlatma ve refah seviyelerini artırma yönünde yapacağımız iyileştirmelerin, ülkenin terör belasından da kurtulmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. Esasen hepinizin ilgiyle takip ettiği Somali’deki Türk Modeli’nin başarısının altında yatan işte bu anlayışla hareket ediyor olmamızdır. Uluslararası ortakların da, aynı yaklaşımla Somali’ye destek olmalarını bekliyoruz.”

“MÜLTECİ DRAMI TÜRKİYE’NİN TEK BAŞINA KALDIRABİLECEĞİ YÜK OLMAKTAN ÇIKTI”

Çevredeki ülkelere bakıldığında Somali’de verilen çabaların önem ve kıymetinin çok daha iyi anlaşılacağını da sözlerine ekleen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, Suriye’de yaşanan krize ve beraberinde getirdiği sorunlara da değindi. “Yıkılan devlet yapılarının yol açtığı savaşlar, karışıklıklar, acılar, gözyaşları, göçler hepimizin gözleri önünde cereyan ediyor. Derme çatma botlarla umut yolcuğuna çıkan mültecilerin, azgın bir dalgayla sönen hayatları, kıyıya vuran masum bebek bedenleri, parçalanan aileler, yetim ve öksüz kalan çocuklar, asla unutmamamız gereken gerçeklerdir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu acı tablonun, Suriye’deki insanlık dramının yansımalarından sadece bir kısmı olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, komşusunda yaşanan drama sessiz kalmayan Türkiye’nin, 3 milyonu aşkın göçmene ev sahipliği yaparak, dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke konumunda olduğuna işaret ederek, “Türkiye, Suriye meselesindeki bu duruşuyla, küresel vicdanın sesi olmuş, insanlığın onurunu kurtarmıştır. Bakınız biz bunları, çıkar hesabıyla veya bir karşılık beklediğimiz için değil, tamamen insani duruşumuzun bir gereği olarak yapıyoruz” dedi ve ekledi: “Fakat durum artık Türkiye’nin tek başına, kendi imkânları ile kaldırabileceği bir yük olmaktan çıkmış bulunuyor.”

“MEVCUT TUTUMLA TERÖRE KARŞI BAŞARILI OLUNAMAYACAĞINI HERKESİN ANLAMASI GEREKİR”

Suriye’deki kaosun, DAEŞ, El Nusra ve PYD-YPG gibi terör örgütleri için büyüyüp serpilecekleri ortam sağladığının altını çizen “Nitekim Suriye, şu an ‘terör ihraç eden bir ülke’ konumuna gelmiştir” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin; Suriye kaynaklı tehditlerin acısını en fazla hisseden, terör saldırılarından en çok etkilenen ülkelerden biri olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Teröre ve terörü destekleyen ülkelere karşı, artık tüm devletlerin ortak ve ilkeli bir duruş sergilemesi gerekiyor. Bu konuda ‘ama’lı, ‘fakat’lı ifadeler kullanmak, ‘iyi terörist- kötü terörist’ ayrımına gitmek, daha önce gördüğü irtibatı şimdi yok saymak, teröre destek olmaktır. Bu tarz bir duruşla terörle başarılı bir mücadele olamayacağını, artık herkesin idrak etmesi, anlaması gerekiyor.”

Türkiye’nin nazarında terör örgütleri arsında hiçbir fark olmadığına; El Şebab ile DAEŞ veya El Nusra ya da PYD/YPG arasında bir ayrım gözetmediklerine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör dünyanın her yerinde, kim tarafından yapılırsa yapılsın terördür ve bu tehdide karşı kararlı bir şekilde mücadele edilmelidir. Temennimiz bu anlayışın, ‘istisna’ olmaktan çıkıp, tüm ülkeler nezinde ortak bir hareket tarzına dönüşmesi, kabul görmesidir” şeklinde konuştu.

“SOMALİ’NİN İSTİKARI TÜM BÖLGE VE KITA İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali’nin diğer konuların yanı sıra terörle mücadelede de desteğe ihtiyacı olan bir ülke olduğuna değindi ve bu yüzden Somali’de olumlu mecrada kaydedilen ilerlemelere hep beraber sahip çıkılması gerektiğini kaydetti. Somali’nin istikarının, sadece bu ülke için değil, tüm bölge ve kıta için hayati önem taşıdığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Evet, Somali’ye öncelikle Somalililer sahip çıkacak, kendi yaralarını öncelikle onlar saracaktır. Burada bizlere düşen onların bu çabalarına destek olmak, gerekli yardımı sağlamaktır. Somalili liderlerin, siyasetçilerin, kanaat önderlerinin, ülkenin müşterek menfaatlerini ön planda tutarak hareket edeceklerine inanıyorum. Bu çerçevede, 2016 seçimlerini, ülkedeki kazanımların korunması açısından son derece önemli görüyorum.”

Seçimlerin barış, huzur ve güvenlik içinde gerçekleştirilmesini, Somali’nin geleceği, siyasi istikrarı ve demokratikleşmesi açısından samimiyetle temenni ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha güzel, daha huzurlu, daha aydınlık günlerin Somali’yi beklediğine inandıklarını dile getirdi ve “Bu zorlu süreçte ve takip eden dönemde Somalili kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud -İSTANBUL (13) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud -İSTANBUL (15) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud -İSTANBUL (16)

enerji petrol medya -TÜRKİYE  - DÜNYA -  HABER -,HABERLER (4)seers cmp badge