“Terörü Protesto Edeceğiz”

“Terörü Protesto Edeceğiz”

“Dış Politikada Neler Oluyor?”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla düzenlediği “Dış Politikada Neler Oluyor?” konulu toplantıda, 18 kuruluşun yetkilileriyle 22 Şubat Pazartesi günü Ankara’da terörü protesto edeceklerini açıkladı.

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD), her yılın başında dış politikadaki gelişmeleri Dışişleri Bakanı’yla değerlendirmek amacıyla düzenlediği toplantıların sonuncusu 20 Şubat’ta MÜSİAD Genel Merkez’de gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla düzenlenen toplantıda terörle mücadeleden Suriye meselesine, AB ilişkilerinden Rusya krizine kadar birçok konu değerlendirildi.

Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Ankara’daki terör saldırısını lanetliyorum. Terörle mücadelede kararlığımızın ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Bizim için DAEŞ neyse El Nusra da odur. PKK neyse YPG de odur. Terörle mücadelede önemli adımlar attık ve sonuçlarını alıyoruz. Dünyanın da terör saldırıları konusunda samimiyet göstermesini bekliyoruz. Paris’te yaşanana da Ankara’da yaşanana da aynı üzüntüyü göstersinler. Terör konusunda çifte standarttan vazgeçin. Terörün kimi hedef aldığına bakılmaz. Türkiye’nin terör konusunda da Suriye konusunda da görüşü aynıdır. 5 sene önce ne öngördüysek aynı şey ortaya çıktı. Suriye’de barış ve huzurun gelmesini istiyoruz. İnşallah çabalarımız karşılık bulur ve istikrar gelir.

Daeş İle Aktif Mücadeleye Katılıyoruz Terörle mücadele konusunda etkin ve aktif bir çalışma yürüttüklerini belirten Çavuşoğlu, DAEŞ ile mücadelede aktif rol alıyoruz Üslerimizi açıyoruz. Mücadelede üzerimize düşeni yapıyoruz. Bize Suudi Arabistan’la ortak ajandanız mı var diye soruyorlar. Suudi Arabistan’la gizli bir ajandamız yok ve olmayacak. Ancak DAEŞ’le mücadelemiz devam edecek. Bölgedeki kesin çözüm siyasi çözümdür. Yol haritamızda kuşatmanın kalkması ve insani yardımın gitmesi var. İki şeytandan birini seçin, biri Esad biri DAEŞ, bu algıyı oluşturmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Ekim Ayında Vizesiz Ab’deyiz Türkiye ekonomisinin ve işadamlarının gelişimi için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirten Çavuşoğlu şöyle konuştu;

“Bu yıl sona ermeden Bakü Tiflis Kars tren yolunu hayata geçireceğiz ve ekonomik işbirliğine katkı sağlayacağız. Petrol ve gaz fiyatlarının düşmesi ekonomide diğer alanlara yönelme fırsatı tanıyor. Türk işadamlarımızın önündeki engelleri kaldırmak için çalışıyoruz. Serbest ticaret anlaşmaları için uğraşıyoruz Pakistan’dan Latin Amerika’ya kadar birçok ülkeyle serbest ticaret anlaşması gündemimizde. AB ile var olan gümrük birliği anlaşmasını bu yıl içinde güncelleyeceğiz. Mutabakata vardık. Tüm dünyaya ihracatımızın gelişmesi için ve tüm engelleri kaldırmak için çalışıyoruz. İş adamlarımızın seyahat engellerini kaldırmaya çalışıyoruz. THY bu alanda birçok yere bizi taşıyor. Vizeleri kaldırmak için uğraşıyoruz. 74 ülkeye vizesiz girmek için anlaşmamız var.

Bugün en büyük hedefimiz AB ile vizeleri kaldırmak. Ekim ayında vizesiz giriş yürürlüğe girecek. AB’den de sözünde durmasını bekliyoruz.

Biz, AB’ye günübirlik bakmıyoruz. Vizesiz seyahat hakkımızdır. AB ile ilişkilerimize stratejik bakıyoruz. Tam üyelik istiyoruz. Bize sadece göçmen meselesiyle yaklaşmayın diyoruz. Geniş bir perspektiften bakın. Türkiye dün de bugün de yarın da AB’ye katkı sağlayan bir konumda. Dış politikadaki açılımlarımızın siyasi tarafının yanı sıra ekonomiye çok büyük katkısı var.”

Ankara’da Terörü Protesto Edeceğiz Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, konuşmasına yaşanan terör saldırılarını lanetleyerek başladı. Olpak, “Terör sorunu Türkiye için yeni değildir. Ancak, 80 ve 90’lı yıllarda görüldüğünün aksine, bugün terörün şekil değiştirerek şehre indiğine şahit oluyoruz. Terörle mücadelenin taviz verilmeksizin sürdürülmesini destekliyor, demokrasi ve insan hakları çerçevesinde atılacak her adımda da bir sivil toplum kuruluşu olarak, üzerimize düşen her türlü görevi yapacağımızı yineliyoruz. Bu tavrımızın bir göstergesi olarak, 22 Şubat Pazartesi günü, 18 kuruluşun başkan ve yöneticileriyle birlikte, Ankara’da saat 11.00’de bir protestoya katılacağız” dedi.

Yeni Şubeler Yolda Uluslararası politikaların iş dünyasını ilgilendiren çok önemli bir boyutunun da, ticari diplomasi tarafı olduğuna dikkat çeken Olpak, “Bu noktada siyasi liderlerin ülkeler arasındaki ilişkilerin temellerini oluşturacağını, biz iş adamlarının ise, bu yolda kendi ticaret ve yatırımlarımızı geliştirerek yürüyeceğini biliyoruz. Bunu sağlayabilmek için bir taraftan hükümetimiz ve Cumhurbaşkanlığımızca tertiplenen uluslararası ziyaretlerde, MÜSİAD ve üyelerimizle aktif olarak daha çok yer almaya devam ediyoruz. Önümüzdeki hafta da Cumhurbaşkanımız ile Fildişi, Gana, Nijerya seyahatine çıkıyoruz. Diğer taraftan, Dışişleri Bakanlığımızın Stratejik Araştırmalar Merkezi SAM ile birlikte, önümüzdeki aylarda, Trade Diplomacy başlığı ile uluslararası bir etkinlik düzenlemek için yoğun bir çalışma içindeyiz. Bunlara ilave olarak da yurt içinde yaygın bir şekilde teşkilatlanan MÜSİAD’ın, yurtdışındaki teşkilat yaygınlığını arttırmaya da devam ediyoruz. Bu yıl içinde; Bükreş, Brüksel, Strassbourg, Bakü, Tokyo, Nijerya-Abuja, Johannesburg, Sydney, Londra ve Tokyo MÜSİAD şubelerinin de açılışını yapacağımızı, üyelerimiz ve iş dünyasına destek olmaya devam edeceğimizi, sizlere müjdelemek isterim” diye konuştu.

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD), 298

enerji petrol medya -TÜRKİYE  - DÜNYA -  HABER -,HABERLER (4)seers cmp badge