HAVELSAN Genel Müdürü Atalay TRT Radyo’da

HAVELSAN Genel Müdürü Atalay TRT Radyo’da

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, TRT Radyo’nun “GünÖtesi” Programı’nda Hakan Tuzcu’nun konuğu oldu. Atalay, hem HAVELSAN bünyesinde kurulacak olan SİSATEM’i anlattı, hem de siber güvenlik ile ilgili son durumu değerlendirdi.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, TRT Radyo’nun Gün Ötesi Programı’nda son günlerin sıcak gündem maddesi siber güvenlik ile ilgili HAVELSAN’ın bakışı ve gelinen noktayı değerlendirdi. Atalay, HAVELSAN bünyesinde kurulacak ve Ar-Ge, test, analiz ve simülasyon, yönetilebilir güvenlik hizmetleri, kurumsal destek hizmetleri ve eğitim hizmetlerinin verileceği SİSATEM’i şu sözlerle anlattı: “Önümüzdeki haftalarda açılışını yapacağımız Siber Güvenlik Merkezimiz bir test merkezi olacak. Çeşitli ürünlerin testinin ve doğrulamasının sağlıklı çalışıp çalışmadığının doğrulaması yapılacak. Aynı zamanda çeşitli eğitim test ve simülasyonlar yapabilecek savaş oyunları oynanabilecek dolayısıyla yetkin personel yetiştirilmesi için bir eğitim merkezi olacak. SİSATEM üzerinden aynı zamanda çeşitli kurumların siber güvenlik ihtiyaçlarını da uzaktan karşılamayı hedefliyoruz.”

“Türkiye’nin 15 bin uzmana ihtiyacı var”

Atalay, SİSATEM’in “milli çözüm geliştirmek” üzerine yoğunlaşacağını söyledi. HAVELSAN Genel Müdürü Türkiye’nin siber güvenlik alanında yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak üzere HAVELSAN’ın çözüm üretmek üzerine eğileceğini söyledi; “Türkiye’nin gerçek anlamda kamu kurumlarının başta olmak üzere sivil ya da askeri güvenliğinin tamamen sağlanabilmesi için Bilgi Güvenliği Derneği’nin hesaplarına göre yaklaşık 15 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyaç var Türkiye’de, öyle bir kaynak maalesef yok.”
HAVELSAN’ın siber güvenlik alanında yetkinliğini zaten ürünlerine gömülü yazılımlarla kanıtladığına vurgu yapan Atalay, “HAVELSAN’da öyle bir yetkinlik yıllardır zaten var. Buradaki 800 tane mühendis yazılım geliştirirken zaten siber güvenliği yada bilgi güvenliği boyutunu düşünerek geliştiriyor. O konuda da kendi çözümlerimizin içinde gömülü olarak güvenlik çözümlerimizde yer alıyor ama onları şimdi ayrı ürünler halinde başka kurumların da kullanabileceği ürünler haline getirmeye çalışıyoruz. Bu merkez sayesinde çeşitli kurumların güvenlik ihtiyacını karşılayacağız. Herhangi bir kurum artık siber güvenlik konusunda insan, ekipman ve kaynak ayırmak zorunda olmayacak. Bu hizmeti HAVELSAN sivil ve resmi kurumlara sağlayabiliyor olacak” dedi.

enerji petrol medya -TÜRKİYE  - DÜNYA -  HABER ,HABERLER - LPG - HABERseers cmp badge