Türkiye ile AB arasında yeni dönem

Türkiye ile AB arasında yeni dönem

AB ile üyelik müzakerelerinde 17 numaralı Ekonomik ve Parasal Politika faslı Brüksel’de açıldı.

– “AB ile ilişkilere yeni bir ivme kazandırıldı”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 17. faslın açılmasını bir milat olmasa da ilişkilere bir ivme kazandıran adım olarak görülmesi gerektiğini belirterek, “Çünkü 2 yıldır bir fasıl açılamamıştı ve bugüne kadar sadece 14 fasıl açılabilmişti. Fasılların açılmasının önündeki engellerin de hep siyasi olduğunu ve hep söyleyegeldik. Aksi halde Türkiye tüm fasılları açmaya ve müzakere etmeye hazırdır. Bunların yükümlülüklerini yerine getirmeye de hazırdır. Yeterki siyasi engel olmasın” ifadesini kullandı.

Hem Türkiye’nin hem de AB’nin sadece şu anda karşı karşıya kalınan krizlerin yönetiminde değil, birçok alanda işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini anladığını kaydeden Çavuşoğlu, “Bunların yanı sıra haklarımızın karşı karşıya kaldığı terör, yabancı düşmanlığı, ırkçılık gibi, marjinallik veya radikalleşme gibi tüm unsurlara, yasadışı göçe karşı ve insan kaçakçılığına karşı Avrupa ülkeleri, AB üyeleri ve kurum olarak da AB ile ortak çalışma gerekiyor. Bugün Libya’nın karşılaştığı sorunları gidermek için de birlikte çalışıyoruz. Tüm olumsuz gelişmelerin hepimize yansıması var” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin sadece kriz yönetimi ile sınırlı kalmaması gerektiğine işaret eden Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Türkiye-AB ilişkileri sağlam zeminde ilerlemeli. Hedefimiz tam üyelik. Türkiye tam üyelik için müzakereleri başlattı ve bu yoldan da hiç bir şekilde şaşmamamız lazım. Şu anda ki işbirliği konjonktürel kalmamalı. ‘Şu anda bazı sorunlar yaşıyoruz. Türkiye’ye ihtiyacımız var. Dolayısıyla Türkiye ile ilişkileri biraz daha geliştirelim ama sonrasına bakalım’ yok. Türkiye tam üyelik için müzakereleri başlattı.”

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ

Antalya -Türkiye - ,Kemer,Kaş ,Kiralık Tekne,Yelkenli,Yat,Gulet- 676Antalya -Türkiye - ,Kemer,Kaş ,Kiralık Tekne,Yelkenli,Yat,Gulet- 679seers cmp badge