Türk Kızılayı’ndan “Bayırbucak Türkmenlerine yardım” seferberliği

Türk Kızılayı’ndan “Bayırbucak Türkmenlerine yardım” seferberliği

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar,”5 yıldır her gün gönderdiğimiz yardımların ötesinde haftaya çok büyük bir yardım seferberliğini başlatacağız” dedi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, yaptığı yazılı açıklamada, Türk Kızılayı olarak neredeyse 5 yıldır süren savaşta mağdur olan tüm kesimlere, Türk halkının merhamet elini uzattıklarını belirtti.

Şu an saldırıların hedefi halinde olan Türkmenlerin de yalnız bırakılmasının söz konusu olmayacağını bildiren Akar, “5 yıldır her gün gönderdiğimiz yardımların ötesinde haftaya çok büyük bir yardım seferberliğini başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Türk Kızılayı’nın başta Türkmenler için olmak üzere sınırdan 5 yıl içinde geçirdiği insani yardım malzemelerinin toplam tutarının 1 milyar lirayı aştığını aktaran Akar, bugün bölgedeki Türkmenlerin çok zor durumda olduklarını bildirdi.

Türk Kızılayı olarak sınırın sıfır noktasına binlerce kişi için çadır, battaniye ve gıda malzemeleri gönderdiklerini anımsatan Akar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Suriye’de çeşitli nedenlerle zulme uğrayan ve evini terk eden Arap, Türkmen, Ezidi, Kürt, Hıristiyan, Ermeni milyonlarca kişiye bugüne kadar yardım ettik. Hiçbir şekilde dil, din, ırk ayrımı yapmadık. Bundan sonra da yapmayacağız ama gün Türkmen kardeşlerimizle dayanışma günüdür. Onlar doğdukları topraklarda sonsuza kadar yaşamalılar. Bunu teminen elimizden ne geliyorsa sonuna kadar yapacağız. Hiçbir şekilde Bayırbucak Türkmenlerini yalnız bırakmayacağız. Bu bağlamda, saldırıyı gerçekleştirenlere de bir çağrı yapmak istiyorum. Yapılan zulümdür, bir halka yönelik yok etme girişimidir. Bir an önce saldırıların durmasını istiyoruz.”

– Bölgeye 10 bin ekmek üreten fırın kuruldu

Türk Kızılayı’nın Bayırbucak Türkmenleri için günde 10 bin ekmek üreten bir fırını çalıştırmanın yanında bölgeye bir de mobil mutfak tırı gönderdiğini anlatan Akar, içme suyu ve gıda maddelerinin ise uluslararası gözlemcilerin eşliğinde her gün sınırdan Türkmenlerin yaşadığı bölgelere sevk edildiğini anımsattı.

Akar, yardımda bulunmak isteyen kişi ve kurumların, Kızılay’ın internet sitesi üzerinden ve tüm bankalardaki bağış hesaplarından yardım edebileceklerine dikkat çekerek, 2868’e “Suriye” yazılarak kısa mesaj atılması halinde, bu bağışların da Türkmenler için kullanılacağını kaydetti.

enerji petrol medya -TÜRKİYE  - DÜNYA

 

 seers cmp badge