“Teröre Karşı Ortak Bir Mücadele Platformu Oluşturmalıyız”

“Teröre Karşı Ortak Bir Mücadele Platformu Oluşturmalıyız”

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Regnum Otel’de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris’te yaşanan terör eylemlerine değinerek, “Terörün kolektif olduğuna inanıyorum ve bu kolektif terör eylemlerine karşı da bizim bir koalisyon içerisinde uluslararası bir mücadeleyi yürütmemiz gerekiyor. G20 Zirvesi’nde zaten uluslararası terörizme karşı neler yapılabilir, bunları konuşacaktık, görüşecektik ama bu olay, bunun için çok daha farklı bir gündem ortaya çıkardı. Bunları da zaten yarından itibaren görüşeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretin iki ülke arasındaki stratejik iş birliğinin derinleştirilmesindeki kararlılığın teyidi bakımından büyük önem taşıdığını ifade ederek, Çin resmî ziyareti kapsamında gerçekleştirdikleri görüşmelerde her iki ülke için önem taşıyan bir çok konunun kapsamlı şekilde ele alındığını söyledi.

“TERÖRÜN DİNİ, MİLLETİ, IRKI, VATANI YOKTUR”

Konuşmasında Paris’teki terör saldırılarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi öncesinde gerçekleşen bu eylemin büyük üzüntüyle karşılandığına işaret ederek şunları söyledi: “Teröre karşı bizlerin ortak bir mücadele platformu oluşturması gerekiyor. Terörden çok çekmiş, 35 yıldır terörle mücadele eden bir ülke olarak bu işin hassasiyeti içerisindeyiz. Bu işin neler getirip neler götürdüğünü gayet iyi bilen bir ülkeyiz. Bildiğiniz gibi, ekimin başında da bizim 102 vatandaşımız Ankara’da terör eylemine kurban gitmişti. Orada da 300’e yakın vatandaşımız yaralanmıştı. Hala bu yaralıların bir kısmının tedavisi devam ediyor. Aynı şekilde Suruç’ta, Gaziantep’te, Diyarbakır’da buna benzer olayları yaşadık ve her gün de kısmi olarak terörle mücadelemiz devam ediyor. Çünkü şunu biliyoruz, terörün dini, milleti, ırkı, vatanı kesinlikle yoktur. Terörün kolektif olduğuna inanıyorum ve bu kolektif terör eylemlerine karşı da bizim bir koalisyon içerisinde uluslararası bir mücadeleyi yürütmemiz gerekiyor. G20 Zirvesi’nde zaten uluslararası terörizme karşı neler yapılabilir, bunları konuşacaktık, görüşecektik ama bu olay, bunun için çok daha farklı bir gündem ortaya çıkardı. Bunları da zaten yarından itibaren görüşeceğiz.”

ÇİN DEVLET BAŞKANI Şİ: “TERÖRİZM İNSANLIĞIN ORTAK DÜŞMANIDIR”

Türkiye’de olmaktan ve Erdoğan ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti belirterek konuşmasına başlayan Çin Devlet Başkanı Şi de kendisine ve heyetine gösterilen sıcak misafirperverlik için Türk tarafına teşekkür etti.

Ankara’da 10 Ekim’de yapılan terör saldırısını hatırlatan ve olayda hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılar için acil şifa dileğinde bulunan Devlet Başkanı Şi, şu değerlendirmelerde bulundu: “Paris’teki saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve yaralandı. Çin tarafı olarak biz de şiddetle bu olayı kınıyoruz. Terörizm insanlığın ortak düşmanıdır. Uluslararası camianın birlikte mücadele etmesi gerekiyor. Birleşmiş Milletler çerçevesinde birlikte hareket edelim ve terörle mücadele için ortak bir cephe oluşturalım. Ayrıca siyaset ve ekonomi açısından da terörizmi ortadan kaldırmamız gerekiyor.”

Görüşmede iki lidere, beraberindeki heyetler de eşlik etti. Türk heyetinde Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut hazır bulundu.

İKİ ÜLKE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping başkanlığındaki heyetler arası görüşmenin ardından iki ülke arasında 7 anlaşma imzalandı.

‘İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu ile Orta Koridor Girişiminin Uyumlaştırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası ile ‘E-ticarette İşbirliğinin Güçlendirilmesi Mutabakat Zaptı’na Bakan Feridun Bilgin ile Çin Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı Xu Shaoshi imza attı.

Edirne-Kars Yüksek Hızlı Tren projesi çerçevesinde hazırlanan ‘Demiryolu İşbirliği Anlaşması’nı Bakan Feridun Bilgin ile Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng imzaladı.

‘Türk Kirazının Çin’e İhracına Yönelik Bitki Sağlığı Gereklilikleri Protokolü’ ile ‘Türkiye’den Çin’e İhraç Edilecek Süt Ürünleri İçin Veterinerlik ve Sağlık Şartları Protokolü’ne Bakan Kutbettin Arzu ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi imza attı.

‘Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ile China Export and Credit Insurance Corporation (Sinosure) arasında Çerçeve İşbirliği Anlaşması’nı TYDTA Başkanı Arda Ermut ve Sinosure Başkan Yardımcısı Luo Xi tarafından imzalandı.

Kumport Limanı’nın hisselerinin devrine ilişkin anlaşmaya da Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin ile China Merchants yetkilisi Li Jianhong, COSCO Group Yetkilisi Ma Zehua ve China Investment Corporation yetkilisi Zhang Qing imza koydu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping - G20 ANTALYA TÜRKİYE - A123Çin Devlet Başkanı Şi Cinping - G20 ANTALYA TÜRKİYE - A124Çin Devlet Başkanı Şi Cinping - G20 ANTALYA TÜRKİYE - A125Çin Devlet Başkanı Şi Cinping - G20 ANTALYA TÜRKİYE - A126

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping - G20 ANTALYA TÜRKİYE - A127 Çin Devlet Başkanı Şi Cinping - G20 ANTALYA TÜRKİYE - A128 Çin Devlet Başkanı Şi Cinping - G20 ANTALYA TÜRKİYE - A1212 Çin Devlet Başkanı Şi Cinping - G20 ANTALYA TÜRKİYE - A1213

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping - G20 ANTALYA TÜRKİYE - A1215 Çin Devlet Başkanı Şi Cinping - G20 ANTALYA TÜRKİYE - A12184 Çin Devlet Başkanı Şi Cinping - G20 ANTALYA TÜRKİYE - A12189

enerji petrol medya -TÜRKİYEseers cmp badge