Mersin, Akdeniz’in lojistik üssü olacak

Mersin, Akdeniz’in lojistik üssü olacak

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) doğudan batıya, kuzeyden güneye ülkeyi demiryolu hatlarıyla örme çalışmaları gece gündüz devam ediyor. Mersin’de de bir taraftan Anadolu içlerine ve güney illere bağlayacak hızlı tren projeleri ile Akdeniz’in lojistik üssüne dönüştürecek Yenice Lojistik Merkezi proje tüm hızlıyla sürüyor. Diğer taraftan da bölgedeki tren işletmeciliğinde büyük enerji tasarrufu sağlayacak elektrifikasyon ve hat kabiliyetini artıracak sinyalizasyon çalışmaları yapılıyor.
Söz konusu hızlı tren projelerinden biri Konya’dan başlayarak, Karaman, Ereğli, Ulukışla ve Yenice üzerinden Mersin’e ulaşacak. Hızlı tren hattının diğer kolu Mersin’den başlayıp Adana üzerinden Gaziantep’e kadar gidecek.

Konya’dan Mersin’e döşenecek hızlı tren hattı, Konya-Karaman kesiminin 2. hat çalışmalarında şu ana kadar yüzde 94 fiziki ilerleme kaydedildi. Karaman-Ereğli-Ulukışla hattında ihale süreci devam ediyor. Ulukışla-Yenice kesiminde projeler hazırlanıyor. Adana’dan başlayıp Yenice üzerinden Mersin’e kadar uzanacak 67 kilometrelik hızlı tren projesi ise 3. ve 4. hat yapımlarını kapsamakta olup inşa çalışmaları hızla devam ediyor. Mersin’in yanı sıra Adana ve Gaziantep için de çok önemli görülen hızlı tren hattının Mart 2017’de Mersinlilerin hizmetine sunulması planlanıyor.

Proje kapsamında yapılan diğer bir önemli çalışma, Adana-Mersin arasındaki hızlı tren hattı çalışmaları hızla devam ediyor. Bu hattaki hemzemin geçitlerin tümü iptal edilecek. Alt ve üst geçitler inşa edilerek, hemzemin geçit kazaları tarihe karışacak. Bu hattaki geçişler, gerekli 19 noktada inşa edilecek alt ve üst geçitlerle sağlanacak. Dolayısıyla bu bölgede artık hemzemin geçit kazaları da tarihe karışmış olacak.

Çift tüplü tünel inşa ediliyor

Mersin’i güney ve doğuya bağlayacak hızlı tren projesinde ise Adana-İncirlik-Osmaniye kesiminin ihalesine yıl sonu çıkılacak. Toprakkale-Bahçe arasında proje çalışmaları sürüyor.

Fevzipaşa Varyantı olarak bilinen Bahçe-Nurdağı kesiminde 10 kilometre uzunluğunda çift tüplü tünel inşa edilerek, hattın uzunluğu 15 kilometre daha kısalacak. Projenin son etabı olan Nurdağı Başpınar (Gaziantep) arasında yapılacak çift hatlı demiryolu ile hat 65 kilometre daha kısalacak.

Hızlı tren hatlarıyla Mersin’den yurdun her yanına kısa zamanda ulaşılabilecek. Mersinli sanayiciler ve üreticiler yüklerini Türkiye’nin her bölgesindeki müşterilerine en kısa zamanda teslim etme imkanına sahip olacak.

Konvansiyonel hatlar elektrikli ve sinyalli oluyor

Bölgede devam eden Kayseri-Niğde-Mersin-Adana ve Osmaniye arasındaki mevcut konvansiyonel demiryolu sinyalli ve elektrikli hale dönüştürüldü. İnşa edilen söz konusu demiryolu hattı üzerinde elektrikli lokomotifler kullanılacak. Mersin ile Samsun limanlarını birbirine bağlayacak Samsun-Çorum-Kırıkkale-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla arasında yeni hızlı demiryolu inşa edilecek. Proje hazırlama çalışmaları da yakında başlayacak.

Mersin, Akdeniz’in lojistik üssü olacak

Lojistik sektörü son yıllarda büyük gelişme gösteren sektörlerin başında yer alıyor. TCDD tarafından organize sanayi bölgelerine yakın 19 noktada lojistik merkez kurulması planlanıyor. Bunlardan birisi Mersin Yenice’de bulunuyor.

Yapımı planlanan 7 lojistik merkez hizmete açıldı, diğerleri inşa ve proje aşamasında. Bu kapsamda Mersin Yenice’ye de büyük bir lojistik merkez inşa edildi.

Yenice Lojistik Merkezi üç ay sonra açılıyor

Yenice Lojistik Merkezi, Akdeniz üzerinden getirilen malların, ülkenin diğer bölgelerinde taşınabilmesi için hayati önem taşıyor. Buradan konteyner, araç, makine yedek parçası, tarım aletleri, demir, çelik, boru, gıda maddesi, pamuk, seramik, kimyasal madde, çimento, askeri yükler, ambalaj malzemesi taşıması yapılacak.

Türk lojistik sektörüne yıllık 896 bin ton taşıma kapasitesi sağlayacak, ülkeye 416 bin metrekarelik lojistik alan kazandıracak Yenice Lojistik Merkezi’nde, ilk etapta 40 bin metrekarelik alanda lojistik hizmeti verilecek.

Merkezin ilk etabı üç ay sonra hizmete girecek.

 

enerji petrol medya -10044

SETMARNE YACHTS - Bodrum  ,Muğla Türkiye ,TÜRKİYEseers cmp badge