Kardeşlik yolundan ayrılmayacağız

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Biz, siyasi hayatımıza da mal olsa, bırakın siyasi hayatımızı, bu cana, bu tene mal olsa da Allah şahittir ki bir an bile kardeşlik yolundan ayrılmayacağız.” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türk’ün olduğu kadar Kürt’ün, Arap’ın, Sünni’nin olduğu kadar Alevi’nin devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, bütün vatandaşlarının izzetini, namusunu, hukukunu koruyacaktır. Eğer sizin izzetinize, onurunuza biri el uzatırsa, kim olursa olsun, niçin olursa olsun, mutlaka adalet önünde hesap verecek” dedi.

Davutoğlu, partisinin Diyarbakır’da düzenlenen mitingde kendileri için her canın kıymetli olduğunu belirterek, cana kasteden her ideolojinin karşısında olacaklarını söyledi.

Terör örgütlerinin perde arkasında birbirleriyle işbirliği yaptığını, 7 Haziran’dan sonra DAEŞ’in Suruç’ta, aynı gün PKK’nın Adıyaman’da harekete geçtiğini anımsatan Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Bu alçakça saldırılarda DEAŞ ile PKK’nın bir farkı var mı? Hepsi kaosa oynuyor, hepsi kaosu getirmek, kardeşi kardeşe kırdırmak istiyor. Bunlar bazen esnafımızın kepengini kapattırırken, bazen vatandaşımızın evinin önüne hendek kazarken, bazen ambulans yakarken, hastane bombalarken, bazen pusu kurarken çıkıyorlar. Bu hastanelerde Kürt vatandaşlarımıza hizmet eden hemşirelerin, doktorların canına kastedenlerden bize bir fayda olur mu? Ambulansları kaçırandan, ambulanslara mayın döşeyenden insani bir anlayış çıkar mı? Hendek kazıp günlük hayatınızı karartanlar sizin için çalışmış olabilirler mi? Yolları kazıp mayın döşeyenler, o mayından geçerken can veren asker, polis, sivil, Türk, Kürt, Sünni ve Alevi vatandaşlarımızı katledenler insani bir bakış açısıyla yaklaşabilirler mi?”

“Kötülük yapan herkes yalnız kalmaya mahkumdur”

Bölücü terör örgütünün siyasete ara verdirmek, demokrasiyi kesintiye uğratmak için pusular kurduğuna ve cinayetler işlediğine dikkat çeken Davutoğlu, “Ama başarıya ulaşamayacaklar. Çünkü siz katilleri, canileri, terör örgütlerini çok iyi tanıyorsunuz, kim olduklarını biliyorsunuz. Ne yapmak istediklerini biliyorsunuz. Hiç merak etmeyin Diyarbekirliler, bu millete kasteden, mazlumun ahını alan, kötülük yapan herkes yalnız kalmaya mahkumdur” dedi.

Diyarbakırlı kadınların ferasetinin, terörist canilerin heveslerini kursağında bırakacağına emin olduğunu ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Çocuklarımızı dağa kaldıran, onları canlı bomba yapan, ölüme gönderen cinayet şebekelerinden hesap soracağınızdan eminim. Siz de şundan emin olun, hem Başbakan olarak hem AK Parti Genel Başkanı olarak hem de gönülden Diyarbekirli Ahmet olarak size söylüyorum. Şundan emin olun, Türk’ün olduğu kadar Kürt’ün, Arap’ın, Sünni’nin olduğu kadar Alevi’nin devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, bütün vatandaşlarının izzetini, namusunu, hukukunu koruyacaktır. Eğer sizin izzetinize, onurunuza biri el uzatırsa, kim olursa olsun, niçin olursa olsun, mutlaka adalet önünde hesap verecek.”

“Kardeşi kardeşe ebediyen bir ve beraber kılmaya geliyoruz”

Miting alanında açılan “Ankara, Konya, Diyarbakır; hep sahabe, hep yatır. Gel hocam gel, bu ölü toprağını üzerimizden kaldır” pankartını okuyan Davutoğlu, “Biz, Diyarbekir’in üzerine, Doğu’nun, Güneydoğu’nun üzerine ölü toprağı serpilmesine izin vermeyiz. Geldik buradayız, geldik sizi kucaklıyoruz. Allah şahit olsun, geldiğimiz yerden bütün bu ölü topraklarını kaldırmadan hiçbir yere gitmeyeceğiz. Biz hem Diyarbekir’in hem bütün bir ülkenin hem de bütün bir bölgenin, Şam’ın, Musul’un, Haseke’nin, Halep’in, Kudüs’ün üzerinden ölü toprağını kaldırmaya geliyoruz. Birileri kardeşi kardeşe kırdırmaya gelir, biz kardeşi kardeşe ebediyen bir ve beraber kılmaya geliyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2005’te Diyarbakır’da yaptığı tarihi konuşmayı anımsatan Davutoğlu, o tarihten bu yana bütün gelişmeleri ve hükümetin neler yaptığını vatandaşların çok iyi bildiğini söyledi.

“Bir an bile kardeşlik yolundan ayrılmayacağız”

AK Parti kadrolarının 2005’ten bu yana her vatandaşın hakkına, hukukuna ve onuruna sahip çıktığını vurgulayan Davutoğlu, “Biz hiç Türk’ü Kürt’ten ayırdık mı? Kürt’ü Türk’ten ayırdık mı? Biz herhangi bir vatandaşımızın onuruna hiç dil uzattık mı? Biz sizlerle inşallah öylesine demokratik, öylesine barışçı bir Türkiye gerçekleştireceğiz ki herkes birbirine saygı duyacak. Herkes birbirinin diline, örfüne saygı duyacak. Kimse eline silah alıp bir başkasının canına kastedemeyecek. Anaların ağlamadığı, dağlarında çiçeklerin açtığı, barış güvercinlerin dolaştığı, silahların değil halay seslerinin, Grup Tillo’nun yankılandığı yeni Türkiye’ye var mısın Diyarbekir?” diye sordu.

“Ülkenin doğusunda ne varsa batısında da o olacak” dediklerini hatırlatan Davutoğlu, konuşmasına söyle devam etti:

“Bu milletin barış ve huzur içinde yaşamasını, birlik ve dirlik içinde yürümesini hazmedemeyenler bize savaş açtılar. Biz, siyasi hayatımıza da mal olsa, bırakın siyasi hayatımızı, bu cana, bu tene mal olsa da Allah şahittir ki bir an bile kardeşlik yolundan ayrılmayacağız. Bize, ‘risk olur, Diyarbakır’da hani acaba benzer terör saldırıları olabilir mi’ dediler. Dedik ki son nefesi Diyarbakır’da, Diyarbakırlılar ile vermek bize mukadder ise bu ancak bizim için şeref olur. Bilin ki hangi şartta olursa olsun, her zaman Diyarbakır’da olacağız. Her zaman Ulu Cami’den feyzalacağız, her zaman Diyarbekirli kardeşimle kucaklaşacağız.”

BÜYÜYEN TÜRKİYE -A47

enerji petrol medya -10044seers cmp badge