Şimdi Yaraları Sarma Zamanı

Şimdi Yaraları Sarma Zamanı

Diyanet İşleri Başkanlığı, ‘Şimdi Yaraları Sarma Zamanı’ başlığı altında Bayırbucak Türkmenleri, terör saldırılarında yaşamını yitiren şehitlerin yakınları ve Güneydoğudaki terör mağduru vatandaşlara yönelik yardım kampanyası başlattı.
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının birlikte yürüttüğü kampanya için basın toplantısı düzenleyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bugün hem Diyanet İşleri Başkanlığı hem Türkiye Diyanet Vakfı olarak maddi ve manevi boyutları olan ama manevi boyutlarını çok daha önemsediğimiz bir kampanyamızı duyurmak için huzurunuzda buluyorum” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı olarak daha önce Tsunami felaketinde Endonezya’ya, deprem felaketinde Haiti’ye, kıtlık felaketinde Afrika’ya, bombalar altındaki Gazze’ye baskı ve şiddet altındaki Arakan’a, deprem ve sel mağduru olan Pakistan’a yönelik çeşitli kampanyalar düzenlediklerini ancak bu yardım kampanyasının kendi milletimize yönelik olduğunu belirten Başkan Görmez, düzenlediği basın toplantısında üç çağrıda bulundu.
Kampanyayı üç başlık altında yürüteceklerinin işaretini veren Başkan Görmez, şunları söyledi;
“Şimdi şehit ailelerimizin yaralarını sarma zamanıdır…”
Birinci çağrım son zamanlarda hepimizi üzüntüye gark eden, yüreklerimizi yaralayan şehitlerimizin aileleriyle ilgili olacaktır. Öncelikle milletimizin birliği, beraberliği için, bizim güvenliğimiz için, bizim huzurumuz için, bizim barışımız için canlarını feda eden bütün şehitlerimize tekrar Rabbimden rahmet diliyorum. Şehit ailelerine Cenabı Hakk’tan tekrar sabır ve metanet diliyorum, sekinet diliyorum. Bugün öncelikle şehit ailelerimizin yaralarını sarma zamanıdır. Onlar bizler için evlatlarını feda ettiler, gelin hep birlikte milletçe biz onlara evlat olalım, biz onların ellerini öpelim, biz dualarımızı onların dualarına katalım, biz onların halleriyle hemhal olalım. Bugün şehit ailelerinin yaralarını sarma zamanıdır. Hep birlikte özellikle şehitlerimizin emaneti olan yavrularına sahip çıkalım, kederli eşlerinin daima yanlarında olalım. Anneleri, babaları yüreklerindeki o acıyı dindirmek için hep birlikte için hep birlikte onlara evlat olalım. Bize düşen, onların ardından bıraktığı emanetlere bu hayatı kolaylaştırmaktır. Hayata tutunma ve ayakta kalma gücü aşılamaktır. Elbette biz inanıyoruz ki, şehitlerimiz Rabbimize kavuşmuştur, ebedi mutluluğa ermişlerdir. Ancak artık asıl bize düşen vazife, şehit ailelerinin yaralarını sarma zamanıdır.
“Şimdi Güneydoğu’da teröre maruz kalan kardeşlerimizin yaralarını sarma zamanıdır…”
İkinci çağrım, terörün mağdur ettiği vatandaşlarımıza yönelik olacaktır. Son günlerde, son aylarda, hassaten Cizre’de, Silopi’de, Silvan’da, Sur’da, Nusaybin’de, İdil’de evleri tahrip edilen nice kardeşlerimiz oldu. Kendi evlerini, kendi şehirlerini terk etmek zorunda kalan nice vatandaşımız oldu. Kepenklerini kapatmak zorunda kalan nice kardeşimiz oldu. İşlerini, iş yerlerini terk etmek zorunda kalan kardeşlerimiz oldu. Okulları, camileri yıkıldı, evleri yıkıldı, terörün o çirkin yüzü evlerinin önlerine çukurlar kazarak, oralara bombalar yerleştirerek bütün o bölgeleri yaşanmaz hale getirdiler. Ve burada yaşayan nice kardeşimiz, nice vatandaşımız kendi evlerini, kendi yurtlarını, kendi şehirlerini terk ederek başka şehirlerde, başka yerlerde yer edinmeye, yurt edinmeye başladılar, çocuklarını okullara göndermez oldular. Şimdi hep birlikte evsize ev, yuvasıza yuva olalım. Dünyadaki bütün mazlumlara sahip çıkan milletimiz bugün terör mağduru olan vatandaşlarımızı elbette yalnız bırakmayacaktır. Gelin terörle örselenen ruhları birlikte tedavi edelim, o kazılan çukurları hep birlikte şefkatli ellerimizle kapatalım ve üzerine çiçekler dikelim. Evinden, yurdundan, toprağından koptuğu için garipleşen bütün yüreklere biz milletçe dokunalım. Bu vatanın geleceği olan yavruların gözlerinin önündeki o yıkıntı sahnelerini hep birlikte silelim, kulaklarındaki silah seslerini hep birlikte unutturalım. Şimdi terör mağduru kardeşlerimizin de yaralarını sarma zamanıdır.
“Şimdi Bayırbucak Türkmenlerinin yaralarını sarma zamanıdır…”
Üçüncü çağrım, son günlerde yoğun olarak vatanımıza sığınan, yüreklerimize sığınan Bayırbucak Türkmen’i kardeşlerimizle ilgili olacaktır. Daha önce Suriye’den ülkemize, vatanımıza, evlerimize, hanelerimize, yüreklerimize sığınan nice kardeşimiz oldu. Millet olarak biz Arap, Türk, Kürt, Türkmen, Ezidi, Müslim, Gayrimüslim ayrımı yapmadan onlara kucak açtık ve hep birlikte böyle bir milletle iftihar etme hakkını sahip olduğumuzu açıkça ifade etmek isterim. Ama son günlerde Türkmen Dağındaki kardeşlerimiz, Bayırbucak Türkmenleri önce kendi vatanlarını, kendi yurtlarını savunmak için canhıraş bir şekilde mücadele ettiler. Terk etmemek için uğraştılar, ancak son haftalarda içeriden dahili, harici bombalamaların ardından pek çoğu bugünlerde sınırlarımızdan ülkemize hicret etmeye başladılar. Bugün onların da yararlarını sarma zamanıdır. Daha önceki bütün kardeşlerimize evlerimizi, hanelerimizi, yüreklerimizi açtığımız gibi elbette Türkmen kardeşlerimize de evlerimizi, yüreklerimizi, hanelerimizi açmak durumundayız. Gelin millet olarak, kendilerini dost ellerde hissettirelim. Yitirdikleri güven ve huzur iklimine kavuşmalarını sağlayacak yardım ve desteğimizi onlardan da esirgemeyelim. Evsize ev, yuvasıza yuva, kimsesize kimse olmayı bilen milletimiz inanıyorum ki bugün savaş mağduru olan Bayırbucak Türkmenlerini de yalnız bırakmayacaktır, şimdi yaraları sarma zamanıdır.
‘YARASAR’ yaz 5601’e gönder…
Aziz milletimizin birbirinin yaralarının bizzat sarması yahut bizzat sarmaya yardımcı olması hem birliğimiz için, hem dirliğimiz için, hem kardeşliğimiz için, hem de geleceğimiz için önemlidir. Buradan bütün iş adamlarımızı, bütün sanayicilerimizi, bütün esnafımızı, sanayi ve ticaret odalarımızı, sendikalarımızı, sivil toplum örgütlerimizi, bütün sanatçılarımızı ve milletimizin her ferdini bu kampanyamıza destek vermeye davet ediyorum. Şimdi şehit ailelerinin yaralarını sarma zamanıdır. Şimdi terör mağduru olan vatandaşlarımızın yaralarını sarma zamanıdır. Şimdi Bayırbucak Türkmenlerinin yaralarını sarma zamanıdır. Yardımlar hem SMS yoluyla, hem doğrudan havale yoluyla, hem bütün il ve ilçe müftülüklerimize, hem Türkiye Diyanet Vakfı şubelerimizden yapılabilecektir. Doğrudan SMS ile yardım yapmak isteyenler “YARASAR” yazıp 5601’e gönderebilirler.
Cuma namazında Türkiye geneli bütün camilerde yardım toplanacak…
Ayrıca Cuma günü bütün camilerimizde bu maksatla yardım kampanyası düzenlenecektir. Bu haftaki hutbemizin de başlığı yine ‘Şimdi yaraları sarma zamanıdır’ başlığını taşıyacaktır.

Web

Diyanet İşleri Başkanlığı, ‘Şimdi Yaraları Sarma Zamanı’  -A1seers cmp badge