Emine Erdoğan, Okul Öncesi Eğitim Zirvesi’ne Katıldı

Emine Erdoğan, Okul Öncesi Eğitim Zirvesi’ne Katıldı

Emine Erdoğan, Gelecek Eğitimde Derneği tarafından düzenlenen ‘Okul Öncesi Eğitim Zirvesi’ne katıldı. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın hazır bulunduğu zirveye, eğitimciler, öğretmen adayları ve çok sayıda eğitim gönüllüsü de iştirak etti.

Zirvede bir konuşma yapan Emine Erdoğan, okul öncesi eğitimin önemine değinerek, 0-6 yaş arası dönemin, büyümenin ve gelişmenin en hızlı olduğu dönem olduğunu, zeka gelişiminin %70’lik kısmının 7 yaşına kadar tamamlandığını belirtti. Bilimsel araştırmaların, 0-6 yaş grubunda okul öncesi eğitim alan çocukların gelecekte akademik başarılarının daha yüksek olduğunu gösterdiğine işaret eden Emine Erdoğan, “İyi planlanmış bir okul öncesi eğitim, ileride suça karışma oranını düşüren bir etkiye sahip. Eğitimi bir ağaca benzetecek olursak, köklerinin okul öncesi dönem olduğunu söylenebilir” diye konuştu.

Keşfetme ve öğrenme konusunda çocuklarda bulunan doğal eğilimin aile ve öğretmen tarafından yönlendirilmesi gerektiğini ifade eden Emine Erdoğan, “Bir öğretmenin etkisinin nerede biteceğini asla bilemeyiz. Sizler çocuklara ne verirseniz, gelecek odur. Sevgi verirseniz, gelecek sevgidir. Güven verirseniz, gelecek güvendir. Şayet sizler, çocuklara değer verip, onları güvende hissettirirseniz, çocuklar da öğrenme fırsatlarını o kadar iyi değerlendirirler. Çocuk, onun ihtiyaçlarına duyarlı, onu önemseyen bir ortamda büyüdüğü oranda potansiyelini açığa çıkarabilir” değerlendirmesinde bulundu.

“OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ALANINDA SON YILLARDA TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ GELİŞMELER OLDU”

Kendine güvenin çocukluk yıllarında çevreye olan güvenle kazanıldığına da vurgu yapan Emine Erdoğan, devamında şu ifadelere yer verdi: “Bu duygunun, sonradan edinilmesi gerçekten çok zor. Güven duygusunun gelişiminde elbette önce ebeveynlerin tutumu büyük önem taşıyor. Çünkü, hayata yön veren temel değerler, aile ortamında kazanılıyor. Çocuğun burada öğrendiği tüm olumlu ve olumsuz davranışlar hayat boyu kalıcı izler bırakıyor.”

Okul öncesi eğitim alanında son yıllarda Türkiye’de önemli gelişmelerin olduğunu da sözlerine ekleyen Emine Erdoğan, 2002 yılında %11 olan okul öncesi eğitim okullaşma oranının, 5 yaş itibarıyla %70’e ulaştığına dikkat çekti ve hedefin 4-5 yaşta %100 okullaşma oranı olması gerektiğini kaydetti.

Konuşmasında Nurettin Topçu’nun eğitim ile ilgili sözlerine de atıfta bulunarak, “Öğretmenlik bir memuriyet değil, gönül işçiliğidir” diyen ve eğitimde öğretmenlerin büyük rolüne dikkat çeken Emine Erdoğan, çocukların nasihatten çok örneğe ihtiyacı olduğuna vurgu yaptı.

Zirve, Eğitimci Yazar Prof. Dr. Ziya Selçuk, Çocuklar Gülsün Diye Derneği Kurucu Başkanı Gülben Ergen, Yazar Hayati İnanç, Çocuk kitapları yazarı Bestami Yazgan’ın da aralarında bulunduğu yazar ve uzmanların katıldığı oturumlarla devam etti.

Emine Erdoğan, Okul Öncesi Eğitim Zirvesi’ne Katıldı - İstanbul - Türkiye (11)

Emine Erdoğan, Okul Öncesi Eğitim Zirvesi’ne Katıldı - İstanbul - Türkiye (17) Emine Erdoğan, Okul Öncesi Eğitim Zirvesi’ne Katıldı - İstanbul - Türkiye (18) Emine Erdoğan, Okul Öncesi Eğitim Zirvesi’ne Katıldı - İstanbul - Türkiye (19)

‘Okul Öncesi Eğitim Zirvesi’ – İSTANBUL

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  - TÜRKİYE  - HABERLERİ - EKONOMİ -AVRUPAseers cmp badge