Şefkat gemisi Yemen’e uğurlandı

Şefkat gemisi Yemen’e uğurlandı

YEMEN ,

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, “Şefkat gemisini Aden’e yolcu edeceğiz. İçinde 6 bin tona yakın gıda malzemesi, ilaç ve yardım malzemesi var. Değeri 7 milyon dolar civarında” dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AFAD’ın koordinasyonunda Türk Kızılayı, Beşir Derneği, Deniz Feneri Derneği, Dost Eli Derneği, Hayrat Vakfı, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Yeryüzü Doktorları’nın iş birliğiyle temin edilen 6 bin tona yakın gıda, ilaç ve yardım malzemesini Yemen’e götürecek Şefkat gemisinin uğurlanması dolayısıyla Mersin Liman’nda düzenlenen törene katıldı.Akdoğan, yolcu edecekleri Şefkat gemisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hazırlanmaya başlandığını vurgulayarak, yıllardır Yemen’de ciddi sıkıntılar olduğunu hatırlattı.”İçinde 6 bin tona yakın yardım malzemesi var”Akdoğan, daha önce de AFAD koordinasyonunda 2013’te 6 milyon liralık gıda, ilaç ve tıbbi yardım malzemesi gönderildiğini belirterek, şunları söyledi:

“2013’te 30 ton ağırlığında sahra hastanesi tüm donanımlarıyla birlikte Yemen’e gönderildi. 2014 yılında çalışmalarımız devam etti. 2015’de 4 bin 400 gıda kolisi, 6 ton ilaç Yemen’e gönderildi. Bizim milletimiz sivil toplum kuruluşlarımız bu meselede hiç duyarsız kalmadılar ve bugün işte Şefkat gemisini Aden’e yolcu edeceğiz. İçinde 6 bin tona yakın gıda malzemesi, ilaç ve yardım malzemesi var. Değeri 7 milyon dolar civarında. Ben buna katkıda bulunan Şefkat gemisinin gönderilmesine katkıda bulunan bütün sivil toplum örgütlerine çok teşekkür ediyorum.”

“İnşallah uluslararası toplumun dikkatini çekmiş oluruz”

Her zaman Yemen’deki insanların yanında olmak için çaba gösterdiklerini vurgulayan Akdoğan, “Bugün de Şefkat gemisini Aden’e yolcu ediyoruz. Sizler de bu katılımınızla destek verdiniz. Şefkat gemisinin Aden’e kazasız belasız gitmesini temenni ediyorum. Bir gemi dolusu insani yardımın oraya gitmesi açısından da bu bir ilktir. İnşallah uluslararası toplumun dikkatini çekmiş oluruz. Gündem oluşturmuş oluruz ve orada yaraların sarılmasına bir nebzede olsa katkıda bulunmuş oluruz” diye konuştu.

Şefkat gemisi Yemen'e uğurlandı - YEMEN - TÜRKİYE - B55

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  - TÜRKİYE  - HABERLERİ - EKONOMİ (27)seers cmp badge