“Müslümanları, Müslüman Kisvesi Altındaki Canilerle Terbiye Etme Projesi İşletiliyor”

“Müslümanları, Müslüman Kisvesi Altındaki Canilerle Terbiye Etme Projesi İşletiliyor”

Konya’da, Hazreti Mevlana’nın 742. Vuslat Yıl Dönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenine katılarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam âleminin başına musallat olan örgütlerin, Mevlana’nın en önemli temsilcilerinden biri olduğu sevgi medeniyetinin de düşmanı olduklarını vurgulayarak, “DAEŞ, Boko Haram, El Şebab, El Kaide gibi örgütlerin İslam’a ve Müslümanlara verdiği zararı, tarih boyunca pek az düşman gerçekleştirebilmiştir. Müslümanları, Müslüman kisvesi altındaki canilerle terbiye etme projesi, maalesef, İslam coğrafyasının her köşesinde işliyor, işletiliyor. Bu terör örgütleri İslam’a ait sembolleri kullanıyor olabilir; ama bu onların İslam’ın en büyük düşmanları olduğu gerçeğini değiştirmiyor” dedi.

Çeşitli ziyaretler gerçekleştirmek ve temaslarda bulunmak için Konya’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Mevlana’nın 742. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenlerine katılan misafirler için verilen akşam yemeğine katıldı. Konya Dedeman Otel’de Konya Valiliği tarafından düzenlenen yemeğe, yurtiçinden ve yurtdışından 700’e yakın davetli katıldı.

Yemekte, programa katılan pek çok misafir ile görüşüp sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha Hz. Mevlana’nın 742. Vuslat Yıl Dönümü için düzenlenen Şeb-i Arûs programına katılmak üzere, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’ne geçti. Sema eşliğinde, Ahmet Özhan ve İstanbul Tarihî Türk Müziği Topluluğu tarafından icra edilen programı izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, program öncesinde misafirlere hitaben bir konuşma yaptı.

“MEVLANA’YI VEFATININ 742’NCİ YIL DÖNÜMÜNDE RAHMETLE YÂD EDİYORUZ”

“Coğrafyamızın ve medeniyetimizin temel sütunlarından biri” dediği Mevlana Celaleddin Rumi’yi vefatının 742’nci yıl dönümünde rahmetle yâd ederek ve bir Şeb-i Arus’a daha kavuşmayı nasip ettiği için, Allah’a hamt ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevlana Hazretleri’nin Hak aşkı ve insan sevgisi öylesine derin, öylesine samimidir ki, aradan geçen 742 yıla rağmen, milyonlarca insan, onun eserleri vasıtasıyla, kendi gönül dünyasında aynı yolculuğa çıkıyor” diye konuştu.

Bugün son ve ebedi vatanımız olarak sımsıkı sarıldığımız bu coğrafyaya, gönülleri fethederek mührümüzün vurulmasında Mevlana Hazretleri’nin büyük emeğinin ve katkısının bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Mevlana Hazretleri, aynı pınardan beslenen Yunus Emre’yle, Hacı Bayram Veli’yle, Hacı Bektaş Veli’yle ve diğer gönül sultanlarıyla birlikte, Anadolu’yu adeta bir hamur gibi yoğurarak, medeniyetimizin kalesi haline getirmiş, bu yolda hizmet etmiştir. Kendisinin, ‘Zor diyorsun, zor olacak ki imtihan olsun’ veciz ifadesinde işaret ettiği imtihanı, başarıyla verdiğine inanıyorum. Bu vesileyle, medeniyetimizin ve coğrafyamızın tüm gönül sultanlarını bir kez daha sevgiyle, tazimle anıyor, Allah hepsinden razı olsun diyorum.”

“MEVLANA AŞKLA, SEVGİYLE DOSTLUKLA BİRLİKTE MÜCADELENİN VE ZORLUKLARIN SEMBOLÜDÜR”

Hz. Mevlana’nın; aşkla, sevgiyle, dostlukla, teslimiyetle birlikte mücadelenin, umudun, zorlukların üstüne gitmenin de sembolü olduğuna, onun tarih boyunca insan için en büyük korku olan ölümü bir ‘düğün gecesi’ olarak kabul ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin bu anlayışla, Anadolu’yu kendine yurt yaptığını söyledi. Bin yıldır bu toprakların vatanımız olarak kalmasını, ölümü düğün gecesi olarak gören bu idrake borçlu olduğumuzu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün de, ülkenin ve milletin karşı karşıya olduğu sıkıntılara karşı aynı inançla mücadele ettiklerini vurguladı ve şöyle dedi: “Hak ve hakikat yolunda mücadele etmek, bu uğurda eza-cefa çekmek, gerekirse şehit düşmek, gazi olmak, bizim için şereflerin en büyüğüdür. Milletçe en mümeyyiz vasfımız olan gönlümüzün zenginliğinin ve yüreğimizin sağlamlığının gerisinde ecdadımızın mirası vardır.”

Konuşmasında Hz. Mevlana’nın ‘Mum olmak kolay değildir, ışık saçmak için önce yanmak gerekir” sözüne atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz bugün bu mücadeleyi vereceğiz, bu sıkıntıları çekeceğiz ki, sonrasında kendimizle birlikte tüm kardeşlerimize, tüm insanlığa faydamız dokunabilsin” ifadelerine yer verdi. Hazreti Mevlana’yı anmanın, her şeyden önce onu anlamak olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnanç dünyamızın diğer sembolleri gibi Mevlana Hazretleri konusunda da, suretten sîrete, sözden öze doğru bir yönelişe ihtiyacımız var. Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerin, Mevlana’nın gönül pınarından süzülen bir yorumu olan, kolay anlaşılması için yaşadığı dönemin günlük hayatından örneklerle bezenen eserleri, bizim için kıymetli birer hazinedir. Herkesin istifadesine açık bu hazineyi hep birlikte çok iyi değerlendirmeliyiz” açıklamalarında bulundu.

“METALAŞTIRDIĞIMIZ HER DEĞER, BİZİM OLMAKTAN ÇIKAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hz. Mevlana’nın aşkının, cezbesinin, vecdinin bir tezahürü olan Sema’nın, ifade ettiği anlama uygun şekilde ve uygun yerlerde icra edilmesinin de önemine değinerek, “Unutmamalıyız ki metalaştırdığımız her değer, bizim olmaktan çıkar. Mevlana Hazretlerini ve emanetlerini, onun muradına uygun şekilde muhafaza etmek, hepimizin en başta gelen vazifesidir” uyarısında bulundu.

Bugün İslam âleminin başına musallat olan örgütlerin, Mevlana’nın en önemli temsilcilerinden biri olduğu sevgi medeniyetinin düşmanları olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “DAEŞ, Boko Haram, El Şebab, El Kaide gibi örgütlerin İslam’a ve Müslümanlara verdiği zararı, tarih boyunca pek az düşman gerçekleştirebilmiştir. Müslümanları, Müslüman kisvesi altındaki canilerle terbiye etme projesi, maalesef, İslam coğrafyasının her köşesinde işliyor, işletiliyor. Mevlana Hazretleri diyor ki, ‘Acı su da, tatlı su da birbirine benzeyebilir; aralarındaki farka dikkat et.’ Evet, bu suların görünüşleri aynı olabilir ama insan üzerindeki sonuçları çok farklıdır. Bu terör örgütleri İslam’a ait sembolleri kullanıyor olabilir; ama bu onların İslam’ın en büyük düşmanları olduğu gerçeğini değiştirmiyor.”

“İSLAM ÂLEMİYLE BİRLİKTE BU İMTİHANDAN BAŞARIYLA ÇIKACAĞIZ”

Hz. Mevlana’nın, dertleri ve sıkıntıları, Allah’ın yardımı ve sevgisinin bir işareti olarak gördüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz de, kendimizin ve tüm Müslümanların yaşadığı bu günleri, Rabbimizin bir imtihanı olarak görüyoruz” dedi ve ekledi: “İnşallah, İslam âlemiyle birlikte bu imtihandan başarıyla çıkacak, Allah’ın yardımına ve sevgisine mazhar olacağız. Mevlana Hazretleri gibi, yoldaşımızın rengine, şekline değil, maksadına ve azmine bakarak, mücadelemizi sürdüreceğiz. Umutsuzlukla iman bir arada olamaz. Bunun için Müslümanlar olarak umudumuzu asla kaybetmeyeceğiz. Birliğimiz, beraberliğimiz, uhuvvetimiz, kurtuluşumuz yolunda çalışacak, çabalayacak, sonra da tevekkül edeceğiz. Tebessümü dahi küfre ve cehalete atılmış bir ok olan biz Müslümanlara yakışan mücadele tarzı işte budur.”

Konuşmasının sonunda Hz. Mevlana’yı Allah’a vuslatının 742’nci yıl dönümünde bir kez daha rahmetle yâd eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını, Şeb-i Arus programının düzenlenmesi ve icrasında emeği geçenleri kutlayarak tamamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya - A-82

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya - A-83

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya - A-81Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya - A-82

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya - A-89

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  - AVRUPA BİRLİĞİseers cmp badge