“Afganistan ile Sarsılmaz Bağlarımızı Daha da Güçlendirme Çabası İçindeyiz”

“Afganistan ile Sarsılmaz Bağlarımızı Daha da Güçlendirme Çabası İçindeyiz”

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afganistan’daki Milli Birlik Hükümetinin bizler en büyük destekçi olduk, olmaya da devam edeceğiz. Şunu bilmenizi istiyorum; Afganistan’ın derdi Türkiye’nin derdidir, Afganistan’ın başarısı da Türkiye’nin başarısıdır, biz buna böyle bakıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda, yaptıkları ikili ve heyetler arası görüşmelerde 3 anlaşma imzaladıklarını açıkladı. Bunların ikisinin Siyasi Danışma Mekanizması Hakkında Mutabakat Muhtırası ile Güvenlik İşbirliği Anlaşması olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçüncü anlaşmanın ise Mevlana Celaddin-i Rumi Türk-Afgan Kadın Üniversitesi Kampüsü’nün inşasına ilişkin niyet beyanının olduğunu söyledi. Afganistan’da gerçekleştirilecek üniversite projesinin, iki ülke halklarının kaynaşmasının güzel bir nişanesi olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kadim dostumuz, ebedi kardeşimiz Afganistan ile iş birliğine çok büyük önem veriyoruz. Afganistan çok ciddi yaralar aldı, bu yaraların tedavisi için de adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. Silahlı Kuvvetlerimiz ta başından itibaren orada güvenlik olarak yerini aldı. Şu anda da yine orada bildiğiniz gibi bir heyetimiz bulunuyor ve Afgan kardeşlerimizin belirlemiş olduğu kronolojik yapı neyse kendileriyle müzakere içerisinde sonuna kadar orada kalmaya devam edeceğiz. Ne zaman ‘tamam’ denirse o zaman bizler de askerlerimizi çekeceğiz” diye konuştu.

“TÜRKİYE, AFGANİSTAN’I TANIYAN İKİNCİ ÜLKEDİR”

Afganistan’la 1 Mart 1921 tarihinde imzalanan İttifak Anlaşması’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti’nin ortak sınırımızın bulunmadığı bir ülkeyle imzaladığı ilk anlaşma olduğunu ve Afganistan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti’ni tanıyan ikinci ülke olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece bu tablo bile Türkiye ile Afganistan arasındaki muhabbetin ne kadar derin, ne kadar özel olduğunu göstermesi açısından kâfidir. Biz de son 13 yıldır bu sarsılmaz bağları daha da güçlendirmenin çabası içindeyiz” dedi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Ahmedzai’nin bakanlardan oluşan kabalık bir heyetle Türkiye ziyaretinin, iki ülke arasındaki ilişkilerin bugünü ve geleceği adına önemli ve anlamlı bir irade beyanı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları görüşmelerde Türkiye’nin; Afganistan’ın güvenlik, kalkınma ve kapasite gelişimi alanlarındaki çabalarına destek ve katkılarını gözden geçirdiklerini aktardı.

“AFGANİSTAN HER ALANDA CİDDİ İLERLEMELER KAYDETTİ”

Türkiye’nin Afganistan’la iş birliğinin; askeri, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel, alanlarda kararlı bir şekilde devam edeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afganistan’ın altyapısında, üstyapısında müteahhit firmalarımızla, girişimci firmalarımızla yer almaya devam edeceğiz, bu konuda bir dayanışmamız var. Bu dayanışma bundan sonraki süreçte inanıyorum ki Afganistan’ın şekillenmesinde de önemli rol oynayacak. İki ülke dışişleri bakanlarımızın az önce imzaladığı mutabakat muhtırası da aslında her iki ülkede inanıyorum ki bu dayanışmayı ortaya koyacak bir yönde atılmış önemli adımdır” ifadelerini kullandı. Afganistan’ın 2014 yılında başarıyla gerçekleştirdiği cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Milli Birlik Hükümeti’nin kurulduğuna ve hükümetin bugüne kadar tüm zorluklara rağmen, başarıyla süreci devam ettirdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları söyledi: “Temennim odur ki, bu süreci aynı kararlılıkla devam ettirmeleri ve bu önümüzdeki 4 yılın başarılarla dolu olmasıdır. Ve Milli Birlik Hükümetinin bizler en büyük destekçi olduk, olmaya da devam edeceğiz. Şunu bilmenizi istiyorum; Afganistan’ın derdi Türkiye’nin derdidir, Afganistan’ın başarısı da Türkiye’nin başarısıdır, biz buna böyle bakıyoruz.”

Afgan güvenlik güçlerinin, 1 Ocak’tan itibaren ISAF’ın (Uluslararası Güvenlik Destek Gücü) muharip desteği olmadan tüm ülkenin sorumluluğunu üstlendiğine, her geçen gün başarı grafiğini yükselttiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Afganistan uluslararası toplumun da desteğiyle son 14 yılda her alanda ciddi ilerlemeler kaydetti, tüm bu olumsuzluklara rağmen bunu başardı. Uluslararası toplum geçmişte yaptığı hatayı tekrarlamayarak Afganistan’ı dönüşüm 10 yılı sürecinde yalnız bırakmamalıdır, bu konuda desteğini vermeleri gerekir. Bilhassa kalkınma ve güvenlik tesisi konularındaki çabalarını desteklemeyi sürdürmelidir.”

AFGANİSTAN CUMHURBAŞKANI AHMEDZAİ: “TÜRK ASKERİ AFGAN HALKIYLA OMUZ OMUZA VERİP YANIMIZDA OLDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan’a Türkiye olarak kalkınma, kapasite artırımı ve güvenlik konusunda destek olmayı sürdüreceklerini açıklayarak, “Ben Afganistan’ın geleceğinin inşallah bugünlerden çok daha aydınlık, çok daha müreffeh olduğuna yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai de yaptığı açıklamada güvenliğin temin edilmesi konusunda Türk askerinin son 4 yılda Afgan halkıyla omuz omuza verip yanlarında olduğunu belirterek Türkiye’ye teşekkür etti. Türk kardeşlerinin Afganistan’ı hiç bırakmayacağına ve yanlarından ayrılmayacağına inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Ahmedzai, Afganistan halkının bu tarihi ve derin ilişkilerden çok memnun olduğunu dile getirdi ve “Afganistan ile Türkiye arasındaki dostluk ebedi olsun” temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısının ardından Konuk Cumhurbaşkanı Ahmedzai onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmî akşam yemeği verdi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai  - Türkiye -A19 Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai  - Türkiye -A18 Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai  - Türkiye -A1998

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai  - Türkiye -A15-09

 

enerji-petrol-medya-TÜRKİYE-HABER-GAZETESİ -EKONOMİseers cmp badge