Emine Erdoğan, Yılın Basın Fotoğrafları 2020 Ödül Töreni’ne katıldı

Emine Erdoğan, Yılın Basın Fotoğrafları 2020 Ödül Töreni’ne katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) tarafından düzenlenen Yılın Basın Fotoğrafları 2020 Ödül Töreni’ne katıldı.

Törende konuşan Emine Erdoğan, fotoğrafın bir hafıza olduğunu, elden kayıp giden hayatın ancak fotoğraf çerçevelerinde saklanabildiğini söyledi.

Fotoğraf karelerinde hem güzellikler hem de hüzünlerin yaşandığını ifade eden Emine Erdoğan, “Bazen kuruyup giden bir gölün yası oluyor fotoğraf, bazen bir zafer anının ölümsüzlüğü. Fotoğraf sayesinde hiç gidemeyeceğimiz yerleri keşfe çıkabiliyoruz. Bir mültecinin döktüğü gözyaşından da bir ormanın döktüğü yapraktan da bu şekilde haberdar oluyoruz. Bakanla gören göz arasındaki fark, fotoğraflarda ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Emine Erdoğan, yarışmada bu yıl sıfır atık temasına da ayrıca yer verdikleri için TFMD yönetimine teşekkür etti. En iyi fotoğrafın çevre kategorisinde olmasının da büyük bir mesaj içerdiğini vurgulayan Emine Erdoğan, şunları kaydetti: “Sizin gören gözleriniz sayesinde, dünyanın başına gelenlerin günlüğü fotoğraflarla tutuluyor. Umarım gün gelir, iklim krizinin bittiği̇, doğanın yaralarının sarıldığı günleri̇ görürüz. Yarışmada ödül almış ve fotoğraf sanatına gönül vermiş herkesi̇ tebrik ediyorum. Bu vesileyle büyük usta Ara Güler’i de rahmetle yâd etmek isterim. Onun zamansız fotoğrafları da tüm dünyaya armağandır.”

Yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ederek başarılar dileyen Emine Erdoğan, Yılın Basın Fotoğrafları 2020 yarışmasında ödül alan foto muhabirleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Emine Erdoğan, kendisine verilen fotoğraf makinesi ile de foto muhabirlerin fotoğrafını çekti.

TFMD Başkanı Rıza Özel Emine Erdoğan’a, Tahsin Ceylan’ın çektiği Sıfır Atık Özel Ödülü alan fotoğrafı ve Mehmet Aslan’ın Türkiye Güzellikleri Kategorisi’nde birinci olan fotoğrafı hediye etti.

Ödül törenine; Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile AB Türkiye Delagasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut katıldı.