Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar toplamda 7 milyar adet fidanın toprakla buluşmasını sağlamaktır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar toplamda 7 milyar adet fidanın toprakla buluşmasını sağlamaktır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Programı’nda yaptığı konuşmada, son 18 yılda 5,5 milyon hektara yakın alanda ağaçlandırma, erozyonla mücadele çalışması yaparak 5,1 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını belirterek, “Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar toplamda 7 milyar adet fidanın toprakla buluşmasını sağlamaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi yerleşkesinde düzenlenen Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Programı’na katılarak bir konuşma yaptı.

Geçen sene alınan kararla 11 Kasım’ı “Millî Ağaçlandırma Günü” ilan ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yine geçen yıl 11 Kasım tarihinde, evlatlarımıza daha yeşil, daha yaşanabilir, daha güzel bir Türkiye bırakmak idealiyle 11 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Bu etkinliği de 81 vilayetimizin 973 ilçemizin tamamında eş zamanlı olarak gerçekleştirdik. İnsanlarımız fidan dikme bölgelerine giderek bu seferberliğe gönülden sahip çıktı” dedi.

Son 18 yılda 5,5 milyon hektara yakın alanda ağaçlandırma, erozyonla mücadele çalışması yapılarak 5,1 milyar fidanın toprakla buluştuğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ormanlık alanların geliştirilmesiyle kalmadık; okul, hastane, sağlık ocağı, ibadethane bahçeleri, mezarlıklar, karayolu ve köy yolu kenarlarını da ağaçlandırdık. Sadece bu alanlara 32 milyondan fazla fidan diktik. Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar toplamda 7 milyar adet fidanın toprakla buluşmasını sağlamaktır.”