Türkiye-Azerbaycan Dayanışması Güçlenerek Devam Ediyor

Türkiye-Azerbaycan Dayanışması Güçlenerek Devam Ediyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP projesi hakkında “Şu an yoğun bir şekilde TANAP ile ilgili çalışmalar devam ediyor. İnşallah, fazla sürmeyecek. Kısa bir zaman sonra artık Azeri gazı, buradan Avrupa’ya kadar akmaya başlayacak. Bu tabii birilerini rahatsız etmiyor değil, ediyor” dedi.

Resmî ziyaret nedeniyle Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Zagulba Sarayında düzenlenen basın toplantısında, Azerbaycan ziyaretine ve görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“FARKLI BİR ÜLKEDE DEĞİL EVİMİZDEYİZ”

Kendisine ve heyetine gösterilen ev sahipliğinden dolayı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, farklı bir ülkede değil evlerinde olduklarını vurgulayarak, “Dolayısıyla bu ziyaretimizin anlamlı olan yanı Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantımızı gerçekleştirmiş olmamız. Bir diğer yanı da dün Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunun açılışını gerçekleştirmiş olmak bizleri Asya-Avrupa hattının, kıtaların bağlanması noktasında çok daha güçlü bir yere taşımıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Görüldüğü gibi, artık sadece belli alanlarda kıtaları birbirine bağlamıyoruz; aynı zamanda enerji hatları noktasında da sürekli olarak birbirine bu tür bağlantıların kurulması, Türkiye-Azerbaycan arasındaki bu bağlılığın, bu dayanışmanın ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.”

“AZERİ GAZI, TANAP PROJESİ İLE AVRUPA’YA AKACAK”

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi TANAP’ın, bunun en güzel örneği olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP’la ilgili çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “İnşallah fazla sürmeyecek, kısa bir zaman sonra artık Azeri gazı, buradan Avrupa’ya kadar inşallah akmaya başlayacak. Tabii bu birilerini rahatsız etmiyor değil, ediyor. Aynı şekilde malum bu Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu yapılırken de, ‘yok canım, bunu nasıl yapacaksınız, bunun olma ihtimali yoktur’ diyenler vardı. Ama işte dün açılışını yaptık ve trenimizi yolcu ettik. Biz de 15 dakika seyrüseferde bulunduk. İnşallah bundan sonra oradan da on binlerce, yüz binlerce insan sadece Bakü-Tiflis-Kars değil, öyle bir gün gelecek ki inşallah ta Pekin’den Londra’ya kadar bu hattı kullanma nasibi olacak, bunları inşallah göreceğiz, Allah bize o günleri de gösterecek, ben buna da inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yaptıkları demiryolu hattının, sadece yolcu taşımada değil, yük taşımacılığında da kullanılacağını hatırlatarak; hattın, taşıma maliyetlerini düşürmesi bakımından da büyük bir öneme haiz olduğunu vurguladı.

“İKİLİ TİCARET HACMİNİ 5 MİLYAR DOLARA ÇIKARMALIYIZ”

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki 1,6 milyar dolar ikili ticaret hacmini 5 milyar dolar seviyesine çıkarmak istediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Azerbaycan’ın bunun adımlarını atacağını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, “İşte dün Bakanlar Kurulumuzdan da bir karar çıkarttık, 120 milyon dolar/yıl inşallah Nahcivan’dan Türkiye’ye ithalatta bulunma hedefini koyduk, böyle bir hedefle de Nahcivan’ı hareketlendirmenin, Nahcivan’ı canlandırmanın, Nahcivan’a, ‘sen yalnız değilsin gardaş’ demenin adımını da inşallah böylece atmış olacağız” dedi.

“TÜRKİYE, EXPO KONUSUNDA BÜTÜN İMKÂNLARIYLA AZERBAYCAN’IN YANINDA”

Türkiye-Azerbaycan dayanışmasının, siyasi, askerî, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda güçlenerek devam ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Gerek bizlerin karşılıklı gidiş-gelişleri, gerek bakanlarımızın sürekli irtibat hâlinde olmaları, bizim Türkiye-Azerbaycan arasındaki ilişkilerin, dayanışmanın hangi konumda olduğunu gösteriyor. Kurumlarımızın çalışmaları aynı şekilde… Özellikle de son dönemlerde savunma sanayindeki dayanışmamız büyük önem arz ediyor. Tabi turizm de daha değişik adımlar atma noktası… Aynı zamanda kültürel ilişkilerimizde, üniversiteler arası ilişkilerimizi artırma noktasında attığımız ve atacağımız adımlar büyük önem arz ediyor. Ve böylece Türkiye-Azerbaycan’ın bu dayanışması uluslararası kurumlarda da yapılan dayanışma çok çok önemli.”

Türkiye’nin EXPO konusunda da bütün imkânlarıyla, bütün gücüyle Azerbaycan’ın yanında yer alacağını ve tecrübesini paylaşacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını “Türkiye-Azerbaycan dayanışması, kardeşliği yaşasın” temennisiyle tamamladı.

Ortak basın toplantısının ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan onuruna Zagulba Sarayında öğle yemeği verdi.

Azerbaycan’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemeğin ardından Bakü Haydar Aliyev Havalimanına geçti ve beraberindeki heyetle birlikte Türkiye’ye dönmek üzere Azerbaycan’dan ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yagub Eyyubov, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral ve diğer yetkililer uğurladı.seers cmp badge