Yeni “Trafik Dedektifleri” ve Proje Eğitmenleri Görev Başında!

Yeni “Trafik Dedektifleri” ve Proje Eğitmenleri Görev Başında!

OPET’in desteğiyle 4 yıldır sürdürülen ve bugüne kadar yaklaşık 3 milyon öğrenciye ulaşılan “Trafik Dedektifleri Projesi” kapsamında çalışmalar hızla devam ediyor. Proje kapsamında geçtiğimiz hafta düzenlenen “Yol Kullanıcıları Eğitici Eğitimi”ni tamamlayarak görev yaptıkları illerde proje eğitmeni olarak yeni “Trafik Dedektifleri”ni yetiştirecek proje eğitimcilerin sayısı 600’e ulaştı. Ankara’da düzenlenen Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası’ açılış töreninde ise ‘trafik güvenliği’ eğitimine katılan 250 öğrenci daha ‘Trafik Dedektifi’ oldu.

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası, Ankara Mamak’ta bulunan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı. Polis Bandosu’nun mini konseri ile başlayan tören; protokol konuşmalarının ardından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Trafik Çocuk Korosu Konseri” ile devam etti. Tören dahilinde Mamak Abidinpaşa İlköğretim Okulu ve 75. Yıl İlköğretim Okulu’ndan 250 öğrenciye “Trafik Dedektifleri Projesi” kapsamında trafik güvenliği eğitimi verilirken, emniyet kemeri simülatör aracı da konuklara tanıtılarak kullanımlarına sunuldu.

Törende Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akdeniz, Trafik Eğitim ve Araştırma Başkan Yardımcısı Tamer Koç, Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Kubilay Taşkın hazır bulundu. Açılış töreninde, Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı özel eğitim kadrosu tarafından verilen “Trafik Dedektifleri” eğitiminde, öğrencilere trafik kurallarının günlük hayatta nasıl etkin kullanılabileceği konusunda bilgi verildi. İnteraktif eğitimle öğrencilerin örnek olaylarda rol almaları sağlandı. Proje için hazırlanan filmler ve eğitim dokümanları katılımcılarla paylaşılırken OPET’in maskotu OPEDO da organizasyona renk kattı.

OPET ve Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı işbirliğiyle geçtiğimiz hafta Antalya Sentido Zeynep Golf Resort’ta “Trafik Dedektifleri Projesi Yol Kullanıcıları Eğitici Eğitimi” gerçekleştirildi. Türkiye’nin farklı illerinden eğitime katılan 300 trafik polisi daha eğitimi tamamlayarak sertifikalarını aldı. Görev yaptıkları illerin okullarında öğrencilere Trafik Dedektifleri eğitimi vermeye başlayacak olan yeni eğitimcilerle birlikte proje eğitimcilerin sayısı 600’e ulaştı. Gruplar halinde teorik ve interaktif olarak alanında uzman eğitmenler tarafından 8 ayrı sınıfta verilen eğitimlerde Deneyimsel Öğrenme Döngüsü, Çocuk ve Yetişkin Eğitim Prensipleri, Çocuk ve Yetişkin İletişim Becerileri ve Empati, Gelişim – Öğrenme, Çocuk ve Yetişkin Eğitimi Benzerlik ve Farklılıkları, Ders Planı Hazırlama, Canlandırma ve Gösterim Metoduyla Ders İşleme konuları üzerinde duruldu.

Trafik Dedektifleri Projesi ile geleceğin duyarlı sürücü adayları yetiştiriliyor…

Türkiye’nin en önemli sorunları arasında yer alan trafik kazalarını önlemek ve daha bilinçli nesiller yetiştirmek amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Polis Eşleri Kaynaşma Yardımlaşma Derneği (PEKAY) ve OPET ortaklığında yürütülen ‘Trafik Dedektifleri Projesi’ geleceğin sürücü adaylarını, trafik kurallarını tam anlamıyla bilen ve bu konuda sorumluluk alan bireylere dönüştürmeyi hedefliyor. Bugüne kadar 3-17 yaş arasındaki 3 milyona yakın çocuk ve genç ile dolaylı olarak ailelerine trafik bilinci aşılayan projede eğitimlere katılan çocuk ve gençlere ‘Trafik Dedektifi’ unvanı verilerek trafik konusunda bilinçli bir davranış modeli geliştirmeleri sağlanıyor. Projenin devreye alındığı 2013-2015 yılları arasındaki kaza istatistiklere bakıldığında, ölümlü kazalarda çocuk ölüm oranının yüzde 3.7 azaldığını gösteriyor. Eğitimler; trafik işaret ve levhaları, emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri, yaya geçidi, üst ve alt geçit kullanımı, güvenli bisiklet kullanımı, yaya güvenliği, görünürlük, araçta güvenli yolculuk, karşıdan karşıya geçme ve güvenli oyun alanları başlıkları altında düzenleniyor. ‘Trafik Dedektifleri Projesi’ ile trafik kuralları konusunda farkındalık yaratarak mevcut algının değiştirilmesi, böylelikle Türkiye’nin gelecekte trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülkeye dönüşmesi amaçlanıyor.

Sağ ve sağlıklı kalabilmek için lütfen “Yaşam Kemeri”nizi takın!

Yolları keyifli ve güvenli yolculuklara çevirmeyi amaçlayan OPET, Trafik Dedektifleri Projesi kapsamında çocuklar ve gençler kadar yetişkinleri de bilinçlendirmeyi hedefliyor. Olası bir kaza anında emniyet kemerinin bizi yaşama ve sevdiklerimize bağladığı gerçeği unutulmuş durumda. Bu nedenle OPET, duymaya alışık olunan ama maalesef toplumca duyarsızlaşılan bir kavram olan emniyet kemerine artık “Yaşam Kemeri” diyor. Trafik Dedektifleri Projesi ile Türkiye’nin dört bir yanında çocuk ve gençlere trafik güvenliği bilinci aşılanırken “Yaşam Kemeri” bilinci ile de OPET İstasyonlarına giren herkesin, ‘Lütfen yaşam kemerinizi takınız’ sözleriyle uyarılması ve bu söylemin tüm Türkiye’yi kapsayacak bir harekete dönüştürülerek, bugün yüzde 47 olan kemer kullanma oranının, bir yıl içinde yüzde 70’lere çıkarılması hedefleniyor.

http://www.trafikdedektifleri.com

 

opet yönetim kurulu üyeleri , opet yönetim kurulu başkanı fikret öztürk,Ufuk Öztürk,Nurten Öztürk,Erol Memioğlu,Cüneyt Ağca,Ömer Koçseers cmp badge