Başbakan Yıldırım, TBMM Eski Başkanı Sezgin’in TBMM’de düzenlenen cenaze törenine katıldı

Başbakan Yıldırım, TBMM Eski Başkanı Sezgin’in TBMM’de düzenlenen cenaze törenine katıldı

Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin TBMM,Haber ,ENERJİ (3)

Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Eski Başkanı ve eski bakanlardan İsmet Sezgin için Meclis’te düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Törende Sezgin’in özgeçmişinin okunmasının ardından naaşı tören alanına getirildi.

Törende bir konuşma gerçekleştiren Başbakan Yıldırım, İsmet Sezgin’e Allah’tan rahmet, başta yakınları olmak üzere herkese başsağlığı diledi. Yıldırım, siyasetin duayen isimleri olduğunu, o isimleri anlamadan siyasetin, devlet yönetiminin ve bütün bunların tarihinin eksik anlatmış olunacağını kaydetti.

Sezgin’in de siyasetin böyle bir siması olduğunu belirten Yıldırım, “Bir siyaset ve devlet adamı olarak Türkiye’nin yakın tarihinde hep var oldu.” dedi.

Yıldırım, Sezgin’in, gençlik yıllarından itibaren cemiyet insanı kimliğinin ön plana çıktığını ve 1952’de aktif siyasete katıldığını, milletin, tercihini 1950’de Demokrat Parti yönünde kullandığını ve Sezgin’in de halkın teveccüh gösterdiği bu siyasetin kadrosunda yerini aldığını anımsattı.

Sezgin’in önce parti yönetimlerinde bulunduğunu, daha 27 yaşındayken Aydın Belediye Başkanı olduğunu hatırlatan Yıldırım, halka hizmetin ve fikirlerinin bedelini 27 Mayıs 1960 darbesi sonucunda arkadaşları gibi hapis yatarak ödediğine işaret etti.

Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Darbe sonrası yine milletin büyük çoğunluğunun tercihine şayan olan Adalet Partisinin kuruluşunda yer aldı. Aydın milletvekili oldu. Gençlik, spor, maliye bakanlığı yaptı. 12 Eylül darbesinin ardından bu defa DYP’de görev aldı. İçişleri bakanlığını yürüttü. Başbakan yardımcısı oldu. Ardından TBMM Başkanlığına seçildi. Siyasetin İsmet Abi’si, siyasetin inişli ve çıkışlı yollarında mücadelesini hiç ama hiç eksiltmeden sürdürdü. Siyaseten bedelini de ödedi, en yüksek makamlarda siyasetçiliğin iftiharını da yaşadı. Devletin en tepe noktalarına ulaştı ama Aydınlı İsmet Abi kimliğini ise hiç kaybetmedi. Ciddi ama çatık kaşlı olmayan bir siyasetçi, devlet adamıydı. Siyaseti, ülkeye, millete bir hizmet, fırsat olarak gördü. İkili ilişkilerde nezaketi, samimiyeti, nüktedanlığı, siyasi rakiplerince bile daima takdir gördü ve işte bugün, emri Hakk vaki oldu. Siyasetin İsmet Abi’si, 88 yıllık ömrünü gök kubbe altında hoş bir seda bırakarak dostlarının arasından ayrılıyor. Bir kez daha İsmet Abi’ye Allah’tan rahmet diliyorum. Başta ailesi olmak üzere milletimizin başı sağolsun.”

Törene İsmet Sezgin’in kızları Seynan Levent ve Ayşe Sezgin, akrabaları, yakınları ve devlet erkanı katıldı. Törende, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, eski Meclis başkanları Köksal Toptan, Cemil Çiçek ve Ömer İzgi, eski başbakanlar Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller, TBMM başkanvekilleri Ahmet Aydın, Ayşe Nur Bahçekapılı ve Akif Hamzaçebi ile Başkanlık Divanı üyeleri, eski bakanlar, eski ve yeni milletvekilleri ile Meclis personeli katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin TBMM,Haber ,ENERJİ (1) Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin TBMM,Haber ,ENERJİ (2) Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin TBMM,Haber ,ENERJİ (3) Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin TBMM,Haber ,ENERJİ (4) Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin TBMM,Haber ,ENERJİ (5) Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin TBMM,Haber ,ENERJİ (6) Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin TBMM,Haber ,ENERJİ (7) Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin TBMM,Haber ,ENERJİ (8) Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin TBMM,Haber ,ENERJİ (9) Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin TBMM,Haber ,ENERJİ (10) Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin TBMM,Haber ,ENERJİ (11) Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin TBMM,Haber ,ENERJİ (12)