KADINLARLA GÜÇLENDİRİLMİŞ YÖNETİM KURULU ÖDÜLÜ ÜÇÜNCÜ KEZ TURCAS’IN

KADINLARLA GÜÇLENDİRİLMİŞ YÖNETİM KURULU ÖDÜLÜ ÜÇÜNCÜ KEZ TURCAS’IN

Turcas Petrol, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından 2014 yılından bu yana düzenlenen “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Ödülleri”nde üst üste üçüncü kez ödüle layık görüldü.

85 yıllık köklü geçmişiyle enerji sektörünün önde gelen şirketlerinden Turcas Petrol, enerji yatırımlarındaki başarılı performansının yanı sıra kurumsal yönetim alanında da kendini yenilemeye devam ediyor. 7 kişiden oluşan Yönetim Kurulu’nda 2’si Bağımsız olmak üzere 3 kadın Yönetim Kurulu Üyesi (Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Ayşe Botan Berker, Neslihan Tonbul) bulunan Turcas Petrol, Bağımsız Kadın Direktörler Projesi kapsamında hazırlanan üç ayrı endekste de Türkiye’de halka açık 417 şirket arasında ilk 5 içerisinde yer aldı. Güçlendirilmiş Kadın Endeksi’nde Türkiye 2.’si, Cinsiyet Çeşitliliği Endeksi’nde Türkiye 2.’si ve Kadın Yönetim Kurulu Üyeleri Oranı’nda Türkiye 4.’sü olan şirket, halka açık enerji şirketleri arasında kadınların yönetiminde en çok söz sahibi olduğu şirket unvanını korudu. Türkiye genelinde ise; geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de ikinciliği kimseye kaptırmadı.

10 Şubat 2016 Çarşamba günü Zorlu PSM’de gerçekleştirilen III. Türkiye Kadın Direktörler Konferansı, ana tema konuşmacısı olan CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa yaptığı konuşmayla büyük beğeni topladı. “Kadınlar dünyayı baş aşağı çevirebilirler mi, beraber eşit bir düzen kurmak için bunu başarabilir miyiz?” diye soran Çapa, Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerini değerlendirirken kadın-erkek eşitsizliğine vurgu yaptı. Çapa sözlerini noktalarken, “Aslında cinsiyetten bağımsız olarak sadece ‘insan olma’ onuru nedeniyle başarılı kadınların tepe yönetimlerdeki yeri desteklenmeli.” dedi.

Turcas Petrol adına ödül alan Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy ise, yaptığı konuşmada “Turcas’ta kadın çalışan oranı %48 düzeyindedir. Bu ödüle 3. kez layık görüldüğümüz için son derece gururluyuz. Burada belki de kız babası olmanın rolü olmuş olabilir. Ben de geleceği kurtarmak için bütün işverenleri kızlarını düşünmeye çağırıyorum.” dedi.

Sabancı Üniversitesi liderliğinde geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Bağımsız Kadın Direktörler Projesi, kadınların yönetim kurullarındaki konumunun güçlendirilmesi ve bu sayede yönetim kurullarının daha etkin çalışmasını hedefliyor. Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Endeksi, Borsa İstanbul’a kayıtlı şirketler arasında yönetim kurulunda kadınların varlığı, komite üyelikleri, profesyonel kadın yöneticilerin varlığına göre yapılan değerlendirmelere göre belirleniyor. Türkiye’de Borsa İstanbul’da işlem gören halka açık 417 şirket arasında yapılan kapsamlı değerlendirme neticesinde, bu yıl Türk Tuborg birincilik, Turcas Petrol ikincilik, Burçelik Vana Sanayi üçüncülük, Sanifoam Sünger Sanayi dördüncülük ve Credit Factoring beşincilik ödüllerine layık görüldü.

Turcas Petrol A.Ş. Hakkında:

2016 yılı itibarıyla 85 yılı geride bırakan Turcas (BİST:TRCAS), Türkiye’nin öncü petrol ve enerji odaklı yatırım şirketidir. Turcas’ın Shell Türkiye ile akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar sektöründe kurduğu ortak girişim şirketi Shell & Turcas Petrol A.Ş., 1.049’un üzerinde Shell markalı istasyon ağı ve 2014 yılında gerçekleştirdiği 16 Milyar TL satış hasılatı ile Fortune 500 sıralamasına göre Türkiye’nin en büyük 8. şirketidir. Turcas’ın Alman enerji devi RWE ile kurduğu ortak girişim şirketi RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. ise, 600 Milyon Euro yatırımla Türkiye’nin en büyük, en verimli ve çevreci santrallerinden biri olarak 2013 yılında işletmeye aldığı 775 MW kurulu gücündeki Denizli Kombine Çevrim Elektrik Santrali’nin sahibi ve işletmecisidir. Jeotermal, güneş, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi projeleri de geliştiren Turcas, bir diğer iştiraki Turcas BM Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. bünyesinde Aydın’da jeotermal enerji santrali yatırım planını yürütmektedir.

Turcas Petrol A.Ş. – Kadın Yönetim Kurulu Üyeleri’nin Özgeçmişleri

Banu Aksoy Tarakçıoğlu, 2005 yılından bu yana Turcas Petrol A.Ş. ve bağlı ortaklıklarının Yönetim Kurulu Üyeliği’ni, 2010 yılından itibaren de Riskin Erken Saptanması Komite Üyeliği’ni yürütmektedir. 1998-2000 yılları arasında ConocoPhillips firmasında Eurasia İş Geliştirme Bölümü’nde çalışan Banu Aksoy Tarakçıoğlu, grup içi iştiraklerden Shell Petrol A.Ş.’nin ve ilişkili firmalardan Aksoy Holding A.Ş., Aksoy Holding Gayrimenkul Yatırım Şirketleri, Aksoy Enternasyonal Ticaret A.Ş. ve Conrad İstanbul Oteli (Yeditepe Beynelmilel Otelcilik Turizm ve Ticaret A.Ş.)’nin Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Petrol Platformu Derneği (PETFORM), Petrol Sanayi Derneği (PETDER) ve Endeavor Derneği Üyesi olan Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1997 yılında mezun olduktan sonra ABD’deki University of California at Berkeley’de Finans Eğitimi almıştır. İyi derecede İngilizce bilen Banu Aksoy Tarakçıoğlu, evli ve bir çocuk annesidir.

Dr. Ayşe Botan Berker, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldıktan sonra, ABD’deki University of Delaware’de ekonomi üzerine yüksek lisans yapmış, Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finans üzerine doktorasını tamamlamıştır. Berker, kariyerine 1978 yılında T.C. Merkez Bankası’nda başlamış, Ödemeler Dengesi’nden Sorumlu Müdür Yardımcılığı, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde Uluslararası Kuruluşlar Müdürlüğü ve Londra Temsilciliği görevlerini üstlenmiştir. 1999 yılında T.C. Merkez Bankası’ndan ayrılmadan önce, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1999 – 2012 yılları arasında Fitch Ratings İstanbul ofisinde Genel Müdür olarak görev yapan Berker, grup dışı firmalardan Merit Risk Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.’nin kurucu ortakları arasında yer almaktadır. Berker, kredi derecelendirme, risk değerlemesi, ödemeler dengesi, dış borç yönetimi, sermaye piyasaları, kambiyo düzenlemeleri ve AB ilişkileri konularında uzmanlaşmıştır. 2012 yılından beri Turcas Petrol A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdüren Berker’in, aynı zamanda Denetim ve Riskin Erken Saptanması Komite Üyelikleri bulunmaktadır. Grup dışı firmalardan Rhea Girişim’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Berker, Bahçeşehir ve Marmara Üniversiteleri’nde finans alanında ders vermektedir.

Neslihan Tonbul, 30 yılı aşkın uluslararası işletme deneyimine sahip kıdemli bir finans ve pazarlama yöneticisidir. Kariyerine 1983 yılında Irving Trust Company (şimdiki adı The Bank of New York Mellon) bünyesinde başlayan Tonbul, kredi pazarlama, risk yönetimi ve yeni iş geliştirme konularında uzmanlaşmıştır. 2009 yılında Yaşar Holding Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Tonbul, ardından Prysmian Kablo’da Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yeni Zelanda Ekonomik Kalkınma Ajansı Danışmanlığı görevlerini üstlenmiştir. Rutgers Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi bölümünden lisans, Fletcher School of Law and Diplomacy at Tufts University’den ise Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans derecesi bulunan Tonbul, sivil toplum faaliyetleri kapsamında American Research Institute in Turkey (ARIT) ile Young Presidents Organization (YPO) İstanbul Bölge Başkanlığı’nın aktif bir üyesi ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) Mütevelli Heyeti Üyesi’dir. Tonbul aynı zamanda Türk – Amerikan İş Forumu kurucularındandır ve İngiltere merkezli FSTC (Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı) Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi’dir. 2013 yılından beri Turcas Petrol A.Ş.’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği’ni sürdüren Tonbul’un aynı zamanda Denetim ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyelikleri bulunmaktadır. Son olarak Cambridge Family Enterprise Group’ta Kıdemli Danışman görevini üstlenen Tonbul, iyi derecede İngilizce, Fransızca ve Azerice bilmektedir.

Turcas Petrol,  Erdal Aksoy -Türkiye - Aksoy Holdinğ

enerji petrol medya -TÜRKİYE  - DÜNYA -  HABER -,HABERLER (5)seers cmp badge