Türkiye’nin En Uzun Demiryolu Tünelinin Yapımına Başlandı

Türkiye’nin En Uzun Demiryolu Tünelinin Yapımına Başlandı

 Açıldığında Türkiye’ nin en uzun demiryolu tüneli olacak Bahçe-Nurdağ Varyantı    Tüneli’nin    yapımına, Nurdağ tarafında düzenlenen törenle başlandı.


Nurdağ Kaymakamı, Nurdağ ve Bahçe Belediye başkanları, TCDD 6. Bölge Müdürü Mustafa Çopur, Yol Dairesi ve 6. Bölge Müdürlüğü ile yüklenici firma yetkililerinin katıldığı törende konuşan TCDD Yol Dairesi Başkanı Selahattin Sivrikaya, Toprakkale-Nurdağ-Gaziantep Demiryolu Projesinin; Toprakkale-Bahçe, Bahçe-Nurdağ, Nurdağ-Başpınar ve Başpınar-Gaziantep-Mustafayavuz (Gaziray) Projeleri olmak üzere 4 kısımdan oluştuğunu söyledi.
“Toprakkale-Bahçe 58 Km, Bahçe-Nurdağ 17 Km, Nurdağ-Başpınar 56 Km ve Başpınar-Gaziantep-Mustafayavuz 25 Km uzunluğundadır. Bahçe-Nurdağ (Fevzipaşa) Varyantının yapımı ile 32 Km uzunluğundaki hattımız 15 Km kısaltarak 17 Km olacak, Nurdağ-Başpınar Varyantı projesi ise 121 Km uzunluğundaki mevcut hattımızı 65 Km kısaltarak 56 Km olacaktır. Bu hatlar elektrikli, sinyalli 160-200 Km/h hıza uygun çift hat olarak inşaa edilecektir.” diyen Sivrikaya,  bu bölgedeki en önemli projelerden olan varyantların yapılması ile birlikte YHT hatlarının bitimi olan güzide sanayi şehri Konya’nın yine güzide bir sanayi şehri olan Gaziantep’ i hızlı tren hatları ile birleştirerek, liman bağlantılarının sağlanmış olacağını vurguladı.

“HEDEFİMİZ, TÜNELİ 2018 SONUNDA AÇMAK”

Projenin ayrıca, kuzey-güney ve doğu-batı ana koridorlarında yük ve yolcu taşımacılığının artmasına katkı sağlayacağını ve bölgenin ekonomik gelişmesine imkan vereceğine işaret eden TCDD Yol Dairesi Başkanı Sivrikaya, “2018 yılı sonunda tamamlanmasını planladığımız Bahçe-Nurdağ Varyantı Projesi kapsamında toplam 20.200 metre uzunluğunda 2 adet tünel ve 6 adet alt ve üst geçit yapılmış olacaktır.” diye konuştu.

BAHÇE-NURDAĞ VARYANTI TÜNELİ - OSMANİYE TÜRKİYE - A43

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ - TÜRKİYE - HABERLERİ - EKONOMİ (7)

SATILIK - 2.EL YAT,TEKNE,YELKENLİ - TÜRKİYE - İSTANBUL (2)seers cmp badge