Türkiye ile Ukrayna arasında anlaşmalar imzalandı

Türkiye ile Ukrayna arasında anlaşmalar imzalandı

Türkiye-Ukrayna arasında ekonomik ve sağlık alanında anlaşmalar imzalandı.

İmza töreninin ardından bir konuşma yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan olarak Ukrayna’ya ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini söyleyerek, Ukrayna’nın sadece stratejik bir ortak değil, aynı zamanda dost ve kardeş bir ülke olduğunu ifade etti. Davutoğlu, iki ülke arasında her ne kadar Karadeniz bulunsa da her alanda işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin Türkiye için en temel ilkelerden biri olduğuna işaret eden Davutoğlu, “Bunun için Kırım’ı Ukrayna’nın bir parçası olarak kabul ediyoruz. Özellikle Sovyetler Birliği döneminde ızdırap çeken Kırım konusunda bugün Ukrayna’nın yanındayız” diye konuştu.

Bakanlar ve iş adamlarıyla birlikte geniş bir heyet ile Ukrayna’ya geldiklerini aktaran Davutoğlu, son dönemde birçok konuda ülke ile dayanışma gerçekleştirilmesinden dolayı teşekkür ederek, “Ukrayna ile ilişkileri en üst düzeye çıkarmaya hazırız” dedi.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk da Türkiye’ye ülkesinin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını savunduğu, Rus saldırganlığı karşısında sürdürdükleri mücadelede Donetsk ve Lugansk’ı Ukrayna toprağı saydığı için teşekkürlerini bildirdi. Yatsenyuk, ülkesinin toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını korumaya çalıştığını ifade etti.

Ekonomik alanda iki ülke arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğuna değinen Yatsenyuk, Serbest Ticaret Anlaşması’nın da gündemlerinin en önemli konusu olduğunu vurgulayarak, “Ukrayna ekonomisine Türkiye’nin katkısına büyük değer veriyoruz. Ekonomik programlarımızın daha da gelişmesini isteriz. Size (Başbakan Ahmet Davutoğlu) eşlik eden heyet en kalabalık heyet, bizim de heyetimiz hem çözüm hem de ilişkilerimiz bakımından en kalabalık heyet” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye-Ukrayna arasındaki uluslararası anlaşmaların imza töreninde, sağlık alanında hibe yapılmasına dair anlaşma Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş ve Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Sergey Korsunsky tarafından imzalandı. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve Ukrayna Maliye Bakanı Natalya Yaresko da Ukrayna’ya kredi verilmesine dair anlaşmaya imza koydu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk -28Bseers cmp badge