Başbakan Davutoğlu, Kazakistan’daki Türk iş adamlarıyla bir araya geldi

Başbakan Davutoğlu, Kazakistan’daki Türk iş adamlarıyla bir araya geldi

Başbakan Davutoğlu, “İhracatın artması için çok ciddi reformlar yapmaya kararlıyız” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kazakistan’daki mevcudiyetimiz ve 2 milyar dolara yakın yatırımımız, Kazakistan için olduğu kadar Türkiye için de önemli bir kaynaktır. Kazakistan ile dış ticaret hacmimizi 10 milyar dolara, yatırımları 10 milyar dolara, şu ana kadar da 20 milyar olan taahhütlerimizi 30 milyar dolara çıkarmak için omuz omuza çalışmamız ve bunların semeresini hep beraber görmemizi diliyorum” dedi.

Davutoğlu, Rixos Otel’de düzenlenen, Kazakistan’da ikamet eden Türk iş adamlarıyla değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Başbakan Karim Masimov ile önemli görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Masimov ile ekonomi bakanlarının her düzeyde görüşmesi konusunda mutabık kaldıklarını ifade eden Davutoğlu, bakanların her ay Türkiye’de ya da Kazakistan’da görüşeceklerini, yoğun tempoda görüşemedikleri takdirde telekonferans yöntemi ile alınan kararların takibini gerçekleştireceklerini belirtti.

İş adamlarından, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) üzerinden ve doğrudan Ekonomi Bakanlığı aracılığıyla sorunlarını süratle kendilerine aktarmalarını isteyen Davutoğlu, bakanlıklar arası oluşan bu mekanizmayı takip etmelerinin büyük önem taşıdığını aktardı.

Türkiye’de 1 Kasım seçimleri sonrasında çok istikrarlı bir döneme girildiğine dikkati çeken Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunu değerlendirmekte fayda var. Önümüzdeki 4 yıl Türkiye’nin seçim yaşamayacağı bir 4 yıl. Yurtdışında iş yapan iş adamlarımız ve Türkiye’de yurtdışı ile ticari bağlantılar kuran iş adamlarımızın meselelerinin çözülmesi ve ihracatın artması için çok ciddi reformlar yapmaya kararlıyız. Reform ve teşvik paketlerinin, sizlerin uluslararası alandaki etkinliğinizi artıracağından eminim.

Türkiye ve Kazakistan, iki farklı coğrafyada ama gönülleri birleşmiş iki istikrar adasıdır. Türkiye’nin çevresinde ateş çemberi olmasına rağmen demokratik ve ekonomik kalkınmayı temin etmemiz çok önemli. Yüzde 4 kalkınma hızıyla sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın güzel bir örneğini teşkil ediyoruz. Kazakistan da aynı şekilde yapacağınız çalışmaların öngörülebilir olduğu bir ülke. Son dönemde dünya ekonomik krizinden herkes etkilenmiş olmakla birlikte bu etkinin daha minimal kaldığı şartlar söz konusu. Dolayısıyla bu siyasi izlenimde bu köklü kültürel ilişkiler zemininde hepinizden Türkiye-Kazakistan ilişkilerine ekonomik boyutta daha fazla katkı yapmanızı istiyorum.”

Davutoğlu, iş adamlarının Kazakistan’daki ekonomik katkılarının artmasının, Türkiye’nin yurt dışındaki ekonomik gücü için en önemli teminat olduğunu vurguladı.

İş adamlarını ülke ekonomisinin ve kültürünün temsilcileri olarak gördüklerinin altını çizen Davutoğlu, “Kazakistan’daki mevcudiyetimiz ve 2 milyar dolara yakın yatırımımız Kazakistan için olduğu kadar Türkiye için de önemli bir kaynaktır. Kazakistan ile dış ticaret hacmimizi 10 milyar dolara, yatırımları 10 milyar dolara, şu ana kadar da 20 milyar olan taahhütlerimizi 30 milyar dolara çıkarmak için omuz omuza çalışmamız ve bunların semeresini hep beraber görmemizi diliyorum” diye konuştu.

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  - TÜRKİYE  - HABERLERİ - EKONOMİ (23)