Türkiye – AB ilişkilerinde yeni dönem

Türkiye – AB ilişkilerinde yeni dönem

Başbakan Davutoğlu, “Biraz daha dikkatli bir dil kullanıyorum çünkü AB süreçlerinin nasıl çok yönlü ve taraflı müzakerelere şahit olduğunu yakından bilen biriyim ama her halükarda yeni bir dönem var Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde.” dedi.

Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen “AB Reform Eylem Grubu Toplantısı” sonrasındaki basın toplantısında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “AB ile yeni bir ivmeye girildiğini ifade etmiştiniz, bir taraftan da özellikle Kıbrıs Rum kesiminin vetolarıyla ilgili bazı engeller var. Bu konu, Avrupa Birliği liderleri ile yaptığınız görüşmelerde ele alındı mı? AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’ın size mektup yazdığını biliyoruz, nasıl ifadeler vardı?” sorusu üzerine Davutoğlu, ilk görüşmeden itibaren bekleyen fasılların açılması konusunda müzakere yaşandığını söyledi.

Davutoğlu, 14 Aralık’ta Brüksel’de 17’nci fasıl üzerinde müzakereler gerçekleştirileceğini, bunun da 5 sene içinde müzakerede bulunulan ikinci fasıl olacağını belirterek, “Bu hızda gidersek gelecek yüzyıla kalır bu Avrupa Birliği işi. Onun için önümüzdeki 4-5 ayda beş fasıl açmak için gayret sarf edeceğiz” ifadesini kullandı.

Gelinen süreçte fasılların bir kısmında mutabık kaldıklarını, bir kısmında ise blokajlar bulunduğunu ve bunların açılacağı konusunda ciddi işaretler aldıklarını vurgulayan Davutoğlu, her halükarda bütün fasıllar için yarın açılacakmış, açılan fasıllar için de yarın kapanacakmış gibi hazırlıklar yapıldığını kaydetti.

Davutoğlu, 1-2 fasıl hariç blokajlar kalktığı takdirde, 15’e yakın faslın hemen kapatılıp, geri kalan 12-13 faslın açılışının sağlanıp kapanmasını temin edecek performansa kısa sürede gelineceğini bildirdi.

Bu konuda, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’ın mektubunda beyan ettiği hususların hayata geçmesi temennisini dile getiren Davutoğlu, “Biraz daha dikkatli bir dil kullanıyorum çünkü AB süreçlerinin nasıl çok yönlü ve taraflı müzakerelere şahit olduğunu yakından bilen biriyim ama her halükarda yeni bir dönem var Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde. Bu dönemin ve fırsat penceresinin herkes tarafından en iyi şekilde kullanılacağına inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“Başbakanlıkta mekanizma kurulacak”

Başbakan Davutoğlu, “Suriyeli mültecilerin külfet paylaşımı için AB’nin Türkiye’ye 3 milyar avroluk maddi destekte bulunacağı, bunun bir kereye mi mahsus olacağı” sorusuna, “3 milyar avro yıllıktır. Bu para, önümüzdeki yıl içinde yapılacak çalışmalara ve Suriyeli mültecilere harcanacak son kuruşuna kadar. Dolayısıyla Türkiye fonlarının burada kullanılmasına biz rıza göstermedik. Buraya gelen para da temelde Suriyeli mülteci kardeşlerimize kullanılacaktır” cevabını verdi.

Avrupa Birliğinin bunu nasıl aktaracağı konusunda kendi iç mekanizmasını çalıştırdığını anlatan Davutoğlu, “Biz ise bunu Başbakanlıkta oluşacak bir mekanizma kurarak, bu fonun kullanımı için ilgili bakanlıkları nasıl görevlendireceğimizin de tayinini yapacağız” dedi.

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ