Sırbistan ile ilişkilerde düzenlilik olacak

Sırbistan ile ilişkilerde düzenlilik olacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bugün başbaşa görüşmede Türkiye-Sırbistan arasında yüksek düzeyli işbirliği konseyi kurulmasına karar verdik” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türkiye ile Sırbistan arasında özellikle bu dönemde birbirini tanımlayan ekonomik yapılar söz konusu. Çok sağlam zeminde ilerleyen siyasi irade söz konusu” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nun kapanış yemeğine katıldı.

Davutoğlu burada yaptığı konuşmada, Azerbaycan’dan sonra ikinci resmi ziyareti Belgrad’a yaptıklarını, bunun da Sırbistan’a verdikleri önemi gösterdiğini ifade etti.

Bu yılın başında, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ile bir araya geldiklerinde, kendisine seçimden sonra ilk ziyaretlerinden birini Belgrad’a yapacağını söylediğini anlatan Davutoğlu, “7 Haziran seçimlerinde kalıcı hükümet kurmak mümkün olmadı. 1 Kasım’da büyük bir seçim zaferinden sonra mutlu şekilde Belgrad’ı ziyaret etmekten ve sözümde durmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Belgrad ziyaretinde verimli görüşmeler yaptıklarını dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Sayın Vuçiç, beni etkileyen çok vizyoner bakış açısına sahip. Bu vizyoner bakışı içinde Türkiye ve Sırbistan ilişkisine çok büyük önem veriyor. Buraya gelen iş adamlarımıza, Sayın Vuçiç’in bu vizyoner bakışını değerlendirmelerini rica ediyorum. Bu ziyaretin, sadece bir resmi ziyaret olarak kalmaması ve kalıcı ekonomik ilişkilere dönüşmesi için yine birlikte karar almıştık, Belgrad’a büyük bir Türk-Sırp iş forumu düzenleme kararı. Bunun için de aslında zor bir zamanlamaydı. Tam Christmas tatili ve yılbaşı arasında bir vakitte iş adamlarımızı Belgrad’a davet ettik. Bir çoğunuzun tatilinizi kesip geldiğinizi biliyorum. Bugün burada bu güzel topluluk, bana Türkiye-Sırbistan ilişkilerinin çok sağlam temelde ilerlediğini gösterdi. Sadece hükümetler arasında değil, iş adamlarının arasında yepyeni bir vizyonun oluşmakta olduğunu görmekten de mutluyum. Hepinize teşekkür ederim.”

İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için 3 önemli hususa işaret eden Davutoğlu, “Bir, tamamlayıcı ekonomik ilişki altyapısı olacak, ikincisi dinamik özel sektör olacak, üçüncüsü de çok sağlam siyasi irade olacak. Türkiye ile Sırbistan arasında bunun üçü de var. Türkiye ile Sırbistan arasında özellikle bu dönemde birbirini tanımlayan ekonomik yapılar söz konusu. Çok sağlam zeminde ilerleyen siyasi irade söz konusu” ifadesini kullandı.

“İlişkilerimizde düzenlilik söz konusu olacak”

Davutoğlu, Sırbistan Başbakanı Vuçiç ile kararlaştırdıkları önemli bir hususu da paylaşmak istediğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün başbaşa görüşmede Türkiye-Sırbistan arasında yüksek düzeyli işbirliği konseyi kurulmasına karar verdik. Bu şu demek, Türkiye’nin yakın komşularıyla geliştirdiği mekanizma olarak iki başbakanın eş başkanlığında 9-10 civarında bakanın katıldığı ortak hükümetler arası toplantı yapılması demek. Bugün aldığımız kararla önemli bakanların katılacağı böyle bir mekanizmayı başlatıyoruz. Bunun doğal sonucunda ilişkilerimizde düzenlilik söz konusu olacak. Her sene mutlaka ya Ankara’da ya Belgrad’da ya da başka iki şehirde ama her sene iki hükümetin en önemli bakanları bir araya gelip iki başbakanın eş başkanlığında toplanacak.”

Dışişleri bakanı olarak 4,5 yıl içinde Belgrad’a 10 kez geldiğine işaret eden Davutoğlu, “Şimdi başbakan olarak en az bir kere Belgrad’a geleceğiz. En az bir kere Sayın Vucic de Ankara’ya gelecek ve birlikte bütün bu konuları ele alacağız” dedi.

“Hiçbir engelle karşılaşmayacaksınız”

“Bütün bu güzel ilişkiler üzerinde, Sayın Vuciç ile size çok açık taahhüdümüz var; Siz kendi aranızda anlaşın, arkanızda iki başbakanı birden bulacaksınız” diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Hiçbir probleminiz, bürokrasiye takılmayacak. Hiçbir engelle karşılaşmayacaksınız. Eğer Sırbistan’a Türk yatırımcılar bir yatırım için gelmek isterse Sayın Vuçiç yardımcı olacak. Eğer Sırp yatırımcılar, ticaret adamları Türkiye’ye gelmek isterlerse işte ben buradayım. 5-6 bakanımızla buradayız. Biz de her türlü yardımı yapacağız. Çünkü artık hem ikili ilişkileriniz bağlamında hem de bölgesel barış bağlamında Türkiye ile Sırbistan arasında atılan sağlam ilişkiler temelinin önümüzdeki dönemde somut sonuçlar vermesi lazım.”

Türkiye-Sırbistan dış ticaret hacminin 780 milyon dolar olduğunu ifade eden Davutoğlu, iş adamlarından önümüzdeki yıl bu rakamı 1 milyar dolara çıkarmalarını beklediğini söyledi.

Uzun vadede bu rakamı 2 ve 5 milyar dolara giden bir perspektifle dış ticaret hacmini artıracaklarını ifade eden Davutoğlu, “Bizimle buraya gelen 130 Türk iş adamından Sırbistan’a yatırım yapmanızı bekliyoruz. Belgrad gibi gelişmiş bölgelere ya da Novi Pazar gibi bölgelere… Mümkün olursa her yere yatırım yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu yatırımlar için de altyapının oluşması bağlamında Halkbankası’nın burada faaliyete geçmesi de sizin yatırım yapmanız için… Uygun şartlar oluşturmak için iki hükümetin ortak kararlılığı öz konusu oldu. Sizden bu finansal altyapıyı da kullanarak yatırımlarınızı artırmanızı bekliyorum” diye konuştu.

Davutoğlu, Sırbistan Başnakanı Vuçiç’in Sırbistan’da yaşanan sel felaketi esnasında zarar gören yerlere yapılan yatırımlarda dolayı memnuniyetini ifade ettiğini belirterek, bu konuda Türk yatırımcılarla gurur duyduğunu belirtti.

Başbakan Davutoğlu, Türk girişimcilerin zorluk bilmediğini, felaket sonrasında “şartlar nedir” diye düşünmediklerini, gittikleri yere sadece para kazanmak için değil, dostluk için de gittiklerini dile getirdi.

Önümüzdeki aylarda Türkiye’de yapılacak, Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısı’na iş adamlarının çok sayıda anlaşmayla gelmesini talep eden Davutoğlu, şunları söyledi:

“Turizm şirketlerinin karşılıklı olarak turizmi teşvik etmeleri ve iki ülke arasındaki insan gidiş gelişinin artmasını istiyoruz. Vize muafiyetini kaldırırken çok stratejik bir karar almıştık bu gidiş gelişlerin artması anlamında. Bugün gurur duyuyorum. Sırbistan’ın ikinci büyük turizm müşterisi Türkiye. Bosna-Hersek’ten sonra en fazla Sırbistan’a ziyaret yapanlar Türkler ama sayının daha da artması lazım Sırbistan’da görecek çok güzel kültürel miras ve doğa mirası var. Bunları da değerlendirerek karşılıklı gidiş gelişlerde bu özelliğe dikkat etmekte fayda var. Üzerinde durduğumuz hususlar arasında ayrıca ulaştırma alanında yapılacak çalışmalar var. Şu anda Türkiye ile Surbistan arasında çok sayıda hava ulaşımı seferleri var. Bulgaristan’a yaptığım ziyarette Sayın Borisov ile İstanbul ve Brüksel’de ise Sayın Çipras ile görüştüm. İstanbul’dan Edirne’ye kadar önümüzdeki 2 yıl içinde hızlı treni biz getireceğiz. Hedefimiz o ki Edirne’den Sofya üzerinden Belgrad’a ulaşılsın. Selanik’e ulaşılsın ve Selanik üzerinden Üsküp-Belgrad hattı olsun ve böylece problemli zannedilen Balkan ülkeleri birbirleriyle hızlı trenle gönüllerini, yollarını birleştirsinler. Yine Belgrad’dan İstanbul’a en rahat ulaşımı sağlayacak otoyolların sağlanması. Dolayısıyla güzergahın hem otoyol hem de hızlı trenle bağlanması ve Belgrad ile İstanbul’un en hızlı şekilde birleşmesi şart.”

Davutoğlu, Belgrad ile İstanbul’un kaderleri birleşmiş iki şehir olduğunu, Belgrad’ı çok sevdiğini, Belgrad ile İstanbul’u gönülden birbirine bağlayacaklarını dile getirdi.

Bunu gerçekleştirdikleri takdirde Balkanlar’a en güzel mesajı vereceklerini söyleyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Eğer Türklerle Sırplar omuz omuzaysa el ele ise emin olun Balkan halklarına verilecek en güzel mesaj budur. Birileri Türkleri Sırplara, Sırpları Türklere karşı kışkırtmaya kalkışmış olabilir. Ön yargılar oluşmuş olabilir ama iş adamlarından beklentimiz bu ön yargıların tümünü kırarak Türkiye ile Sırbistan arasındaki dostluğu Balkan barışının omurgası kılmak. Siyasiler olarak biz bu konuda kararlıyız. Türkiye Sırbistan’a böyle bakıyor. Sizlerden de isteğimiz siyasi iradenin oluşturduğu bu birlikteliği ekonomik hayata yansıtmanız. Çünkü en doğrudan barış yolu ekonomik karşılıklı bağımlılıktan geçer. Türkiye-Sırbistan-Bosna-Herkse arasındaki üçlü mekanizmayı bundan sonra da en iyi şekilde sürdürmek kararlılığındayız. Çünkü eğer bu üç ülke birlikteyse Balkanlar’da etnik ve mezhep temelli çatışma çıkarmak imkansızdır. Bir aradaysak Balkanlar’da etnik ve mezhep temelli barışı da çok kültürlü Balkan barışını da gerçekleştiririz. Onun için de buradan Saraybosna’ya ve bütün bölgeye mesajımız Türkiye ve Sırbistan bir Balkan barışı için el ele verdi ve bunun için gerekli adımları atmaya da kararlı.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sırbistan Başbakanı Vuçiç ve ekibini AGİT dönem başkanlığını mükemmelen yapmaları ve aynı şekilde Avrupa Birliği ile ilk müzakere fasıllarını açtıkları için kutladığını belirterek, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile müzakerelerin çok uzun zaman aldığını söyledi.

Avrupa Birliği sürecinde yeni bir döneme girdiklerini ve umutlu olduklarını belirten Davutoğlu, Sırbistan’ın yolunun daha kısa olması temennisinde bulunarak, en kısa sürede birlikte Avrupa Birliği’ne girmek istediklerini belirtti.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye ile Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne birlikte girmelerinin Avrupa’daki aşırı akımlara verilecek en güzel cevap olacağını kaydederek, “Ve yine birlikte Avrupa Birliği’ne girdiğimizde Avrupa ailesinin parçası haline geldiğimizde Balkanlar’da kurduğumuz bu ilişkilerin Avrupa’da da mutlaka aksülameli olacak. İnşallah Sırbistan’ın istifade ettiği vize muafiyetinden biz de en geç ekim ayına kadar istifade etmiş olacağız ve bu şekilde Türkiye-Sırbistan ilişkileri hem Balkanlar’a bölgesel barış getirilmesine katkı sağlayacak hem de Avrupa içinde yeni Balkanlar’ın refah bölgesi olarak yeniden inşa edilmesine de büyük katkıda bulunacak” ifadesini kullandı.

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ  -23

Çeşme Tekne  Turu (2)