Önümüzde bir istikrar dönemi var

Önümüzde bir istikrar dönemi var

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Önümüzde bir istikrar dönemi var. Önümüzdeki 4 yılı karşılıklı anlayış içinde, karşılıklı diyalog içinde birlikte inşa edeceğiz.” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Asgari ücret vaadimizi gerçekleştiriyoruz. KOBİ’lerimize ve iş dünyamıza rekabet gücünü olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir etki olmaması için de asgari ücret artışının etkisinin olmaması için de gerekli her türlü tedbiri planlıyoruz” dedi.

Davutoğlu, Çalışma Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasının tek yolunun demokrasi olduğunu belirterek, demokrasiden, hukuktan geriye atılacak her adımın ekonomi, üretim ve emek için “felaket” olduğunu söyledi.

“Hiçbir surette demokrasiden, hukuktan adaletten geriye doğru tek bir adım atılmayacaktır” diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Teröre karşı mücadelede en kararlı tutumu sergilerken, özgürlüklerin, demokrasinin, hakkın, hukukun korunması için aynı ilkesel tavrı göstermekte hiç tereddüt etmeyeceğiz. Bu konuda bize yapacağınız her eleştiri başımızın üstündedir. Lütfen temel meselelerde, milli meselelerde güç birliği içinde olduğumuzu bize daha çok hissettirin. Lütfen moral ve motivasyon konusunda Türkiye’nin gücüne güç katın, özgüvenimizi pekiştirin. Türkiye’nin önümüzdeki günlerde en çok ihtiyaç hissettiği temel güç kaynağı özgüvenidir.”

“Önümüzde bir istikrar dönemi var”

Davutoğlu, 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasındaki geçiş döneminde özgüvenin sarsılmasını bekleyenleri yanılttıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bir kez daha milletimize şükranlarımızı ifade ediyorum. 1 Kasım seçimleriyle yüzde 85 katılım, yüzde 97,5 temsil ve 49,5’luk bir oy desteğiyle aslında sadece AK Parti’nin değil Türkiye de demokrasinin zaferini bütün dünyaya gösterdi. Şimdi önümüzde bir istikrar dönemi var. Önümüzdeki 4 yılı karşılıklı anlayış içinde, karşılıklı diyalog içinde birlikte inşa edeceğiz. Çalışma hayatının sorunlarını çözüme kavuşturmak, çalışma hayatında en ileri hakları teslim etmek gayesiyle 13 yıldır çalışıyoruz, bundan sonra da çalışacağız.”

Davutoğlu, küresel krizin başladığı 2007’den bu yana birçok ülke istihdam kayıplarını telafi edemezken, Türkiye olarak yaklaşık 7 milyon kişiye ilave istihdam imkanı sağladıklarına dikkati çekti.

Sadece son 1 yılda, yaklaşık 250 bini 15-24 yaşındaki gençlerden oluşan 1 milyon kişiye istihdam sağladıklarını anlatan Davutoğlu, iş gücüne katılım oranları ve istihdam oranlarında belirgin şekilde artış olduğunu kaydetti.

Davutoğlu, 2007’de yüzde 44 civarında olan iş gücüne katılım oranının, 2015’in Eylül ayı itibarıyla yüzde 52 seviyesine yükseldiğine, bu artışın rekor düzeyde olduğuna işaret etti.

“Kadınlarımızın iş gücüne katılım oranı belirgin şekilde artmıştır”

Başbakan Davutoğlu, 2007 yılında yüzde 40,4 civarında olan istihdam oranının, 2014’te yüzde 45,5 seviyelerine yükseldiğini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sevinerek söylüyorum, gurur duyarak söylüyorum, kadınların çalışmasını teşvik eden düzenlemelerimiz sonucunda kadınlarımızın iş gücüne katılım oranı da belirgin şekilde artmıştır. 2007 yılında yüzde 23 civarında olan kadınların iş gücüne katılım oranı 2015 yılı Eylül ayı itibarıyla yüzde 32’ye yükselmiştir. 2007 yılında yüzde 48 civarında olan kayıt dışı istihdam oranı ise 2015 yılı eylül ayında yüzde 34 seviyesine düşmüştür. Bütün bunları dünya küresel bir ekonomik krizden geçerken gerçekleştirdik.”

“Hükümet olarak bir yandan istihdam alanları oluştururken diğer yandan iş piyasasındaki muhtemel verimsizlikleri ve iş kazalarını bertaraf etmeye çalıştık” diyen Davutoğlu, şunları söyledi:

“İş-Kur aracılığıyla 4 bin iş ve meslek danışmanını göreve başlattık. İş arayanla işçi arayan arasında bir köprü kurduk ve onların buluşmalarını temin ettik. Dikkatinizi çekerim, 852 bini kadın olmak üzere 3 milyon 638 bin kişiyi doğrudan işe yerleştirdik. 1 milyon 100 bin kişiye mesleki eğitim verdik. 273 bin kişiye de iş başı eğitim sağladık. 140 bin kişiyi girişimcilik eğitiminden yararlandırdık.”

“Asgari ücret artışının etkisinin olmaması için her türlü tedbiri planlıyoruz”

Kamuoyuna 2016 Eylem Planı’nı sunduklarını, 1 hafta, 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık hedeflerin takvimlendirilmiş şekilde paylaşıldığını anlatan Davutoğlu, “Verdiğimiz bütün sözlerin gereğini yapacağız. Hükümet programımızı ve eylem planımızı, istihdamı üretimi, çalışma barışını gelir dağılımındaki adaleti esas alarak hazırladık. İşte inşallah asgari ücret vaadimizi gerçekleştiriyoruz. KOBİ’lerimize ve iş dünyamıza rekabet gücünü olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir etki olmaması için de asgari ücret artışının etkisinin olmaması için de gerekli her türlü tedbiri planlıyoruz” ifadesini kullandı.

Davutoğlu, 11. Çalışma Meclisi’nin temalarından birinin de genç işsizlik olduğuna, bu konunun G20 Zirvesi’nde ana gündem maddesi olarak ele alındığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“İstihdam politikaları çerçevesinde Çalışma Meclisimizin de ana gündem maddesinin genç istihdamı olması gerekir. Genç istihdamının olmadığı ülkelerin sosyal huzuru sağlamaları, siyasi istikrarı temin etmeleri mümkün değildir. Aksine genç işsizlerin olduğu her yerde kaos, ümitsizlik, karamsarlık hakim olur. Onun için gençlere dönük yeni istihdam imkanlarını da kamuoyumuzla paylaşıyoruz. Her bir gencin proje karşılığında 50 bin lira karşılıksız destek alması bunun bir temel örneğidir.”

64. Hükümet Programı’nda gençlerin çalışma hayatına geçişlerini ve istihdamlarını kolaylaştıran çok önemli düzenlemeler yaptıklarının altını çizen Davutoğlu, “İlk üç ayın içinde yapacağımız düzenlemeyle ilk kez iş bulan her gencimizin ilk bir yıllık maaşını devlet olarak biz ödeyeceğiz. Gençlerin genel sağlık sigortası prim borçlarını sıfırlıyoruz, meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin staj yapmalarını özendirici tedbirler alıyoruz. Lise veya üniversite mezunu gençlerimizin genel sağlık sigortası giderlerine destek oluyoruz. Buna göre primler iki yıl süreyle gelir testi yapılmaksızın ve prim alınmaksızın devlet tarafından karşılanacak” dedi.

enerji-petrol-medya-TÜRKİYE-HABER-GAZETESİ -EKONOMİ