Mazlum çocuklar için seferber olacağız

Mazlum çocuklar için seferber olacağız

Başbakan Davutoğlu ”Nerede, hangi coğrafyada olursa olsun o çocukların gözyaşını dindirmek, yetimlere sahip çıkmak bize Ulu Peygamberimizden en büyük nasihattir. Bunun gereğini yaptık, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Herkes Aylan bebeği unutsa, biz Aylan bebeği unutmayacağız. Kimileri bu garipleri, bu çocukları ‘ateşin altına geri gönderelim’ diye çağrı yaparken biz ateş altındaki bütün çocukların bu devletin, Türkiye Cumhuriyeti devletinin şefkat ve merhamet çınarı altında yetişmeleri için elimizdeki her imkanı kullanacağız” dedi.

Davutoğlu, ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen 64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı takdim toplantısında yaptığı konuşmada, milletin yaşam kalitesini doğrudan yükseltecek eylemlerin tamamını, vaatlerin bütününü ilk üç ay içinde hayata geçireceklerini vurguladı.

İlk üç ay içinde gerçekleştirmeyi planladıkları ekonomik ve sosyal politikalar alanında yoğunlaştıklarını belirten Davutoğlu, “Toplumun tamamının mutluluğunu gözeterek, emeği, alın terini ve sosyal adaleti esas alarak büyük değişiklikler yapıyoruz. Türkiye’nin imkan ve kaynaklarını adaletle paylaşmayı, sosyal ve ekonomik politikalarımızın merkezine alıyoruz. 78 milyon vatandaşımızın hayatına doğrudan temas edecek büyük müjdelerimizi ertelemeden hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

İlk 3 ay içinde tamamlayacakları eylemler hakkında bilgi veren Davutoğlu, “Asgari ücreti inşallah bin 300 Türk lirasına yükseltiyoruz. İşçilerimize yönelik bu düzenlemeyi gerçekleştirirken de işverenlerimizin rekabet gücünü zaafa uğratmayacak düzenlemeler yapacak, özellikle KOBİ’lerimiz üzerindeki yükü minimize edeceğiz” ifadesini kullandı.

Bütün işçi ve bağkur emeklililerine yıllık bin 200 lira vereceklerini anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Yüzde 15’ten yüzde 10’a indirilen Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı sigortalısı olan esnafımızın emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisini tamamıyla bu 3 ay içinde kaldıracağız. 65 yaş aylığı alan yaşlılarımız kimin yanında nerede yaşarsa yaşasın bundan sonra maaşlarında kesinti, duraksama ve engelleme olmayacak, bunun için gerekli düzenlemeleri yapıyoruz.

Bütün muhtarlarımıza selam ederek söylüyorum. Muhtarlarımızın 950 lira olan maaşlarını bin 300 liraya önümüzdeki 3 ay içinde yükseltiyoruz. Polislerimizin ve uzman erbaşlarımızın 2200 olan ek göstergelerini 3000’e çıkarıyoruz ve polislerin emniyet hizmet tazminatını yüzde 25 oranında artırıyoruz.”

Başbakan Davutoğlu, astsubay emeklileri ile ilgili zikredilen bütün sorunları da çözeceklerini, askeri öğrencilerin harçlığını 400 liraya, er ve erbaşların harçlığını da 30 liradan 100 liraya yükselteceklerini bildirdi. Davutoğlu, küçük ve orta ölçekli işletmelerin TSE ve patent belgeleri maliyetlerinin devlet tarafından karşılanmasını sağlayacaklarına işaret etti.

Şubat ayında 30 bin yeni öğretmenin atamasının yapılacağına dikkati çeken Davutoğlu, ev almak için konut hesabı açan ve yüzde 25 peşinat biriktiren vatandaşlara yüzde 15 katkı sağlamak, emeklilere ve dar gelirli vatandaşlara 250 lira taksitle konut sahibi yapmak için düğmeye bastıklarını söyledi.

Kadınlara yönelik çalışmalar

Geçen hafta AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Kongresi’nin ve dün de İstanbul’da BM Kadınlar Zirvesi’nin ev sahipliğini yaptıklarını hatırlatan Başbakan Davutoğlu, ak yüzlü, ak gönüllü bütün kadınları selamlayarak, kadınlarla ilgili çalışmalara değindi.

Kadınları toplumun direği olarak nitelendiren Davutoğlu, “Kadınların ayakta olduğu, kadınların diri, kadınların etkin olduğu bir toplumun zaaf göstermesi mümkün değildir. Kadına yapılan her hizmet toplumun sağlığına, huzuruna, mutluluğuna yapılmıştır. Biz de bu anlamda popülizme, hamasi gönül alıcı sözlere sapmadan doğrudan kadınlarımızın itibarını yükselten işler yapıyoruz” diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, eylem planında kadınlar için çok özel çalışma yaptıklarını belirterek, kadınlara hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Doğum nedeniyle ücretsiz izinle geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesini sağlayacak bir düzenleme yaptıklarını ve bunların, ilk 3 ay içinde, mart ayının sonuna kadar gerekli yasal işlemlerin tamamlanmasını planladıklarına işaret eden Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Çalışanların doğuma bağlı izin ve haklarını güçlendirmek üzere devlet memurları kanunu ve iş kanununda gerekli değişiklikleri hazırladık, gecikmeden hayata geçireceğiz. Çalışan kadınlarımıza doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı ve tam ücretli çalışma hakkı ile çocuğun okula başlamayaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getiriyoruz. Böylece kadınlarımız artık ‘annelik mi meslek mi’ diye onları derinden kaygıya sevk eden bir soruyla muhatap olmayacaklar. Hem anneliklerini hakkıyla yapacaklar hem de emek verdikleri mesleklerini yerine getirecekler.”

Mevsimlik tarım işçisi, güneş altında ve ev eksenli çalışan kadınların sosyal güvenceden daha kolay faydalanabilmelerini sağlayacak bir düzenleme yaptıklarını aktaran Davutoğlu, 51 ilde uygulanan yüzde 6 oranındaki işveren primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu kaldıracaklarını, böylece çalışma hayatı için üretimin teşvikinde önemli bir yenilik daha yapacaklarını bildirdi.

Davutoğlu, yoksul ailelere belirli ölçülerde internet erişim imkanı sağlayacaklarını belirterek, hiçbir ailenin imkanı olmadığı gerekçesiyle internete ulaşamama hüznünü yaşamayacağını söyledi.

Kentsel dönüşüm yapılması şartıyla izinsiz yapılara elektrik ve su bağlanmasının sağlanacağını ancak istismara izin verilmeyeceğini aktaran Davutoğlu, eylem planında kültürel ve tarihi unsurlara da yer verdiklerinin, bu doğrultuda tarihin önemli şahsiyetleri ve olayları ile masal kahramanların belgesel, dizi ve çizgi film tanıtımlarını destekleyeceklerinin altını çizdi.

Davutoğlu, çocukların sevebilecekleri ve sorumlu birer birey olarak yetişmelerini sağlayacak içeriğe sahip bilgisayar oyunları ve animasyonlar üretilmesini teşvik edeceklerini dile getirdi.

“Mazlum çocukların yaşını silmek için seferber olacağız”

İstanbul’da dün Dolmabahçe ofisine giderken bir grup çocukla karşılaşarak sohbet ettiğini anlatan Davutoğlu, şöyle dedi:

“Bize doğru yürüyen cıvıl cıvıl çocuklar gördüm. Rahmetli hocam birçoğumuzun hocası ‘Sebahattin Zaim’ adındaki ilkokulun öğrencileri. Durdum onlarla selamlaştım, kucaklaştık. ‘Benim misafirim olur musunuz’ dedim, beraber Dolmabahçe Ofisine gittik. Gözleri ışıl ışıldı, Allah çocuklarımızın gözlerindeki o ışığı hiç söndürmesin. Onların gözlerine baktığımda bana bir kısmı ‘Ahmet amca’ dedi, bir tanesi de aradan ‘ben emmi diyebilir miyim’ dedi, olur sen de ‘Ahmet emmi’ de dedim. Kimi dayı, kimisi amca ama o çocuklara baktığımda şu anda biz burada Türkiye’nin bu büyük ideallerini paylaşırken çocuklarımızın geleceği ile ilgili heyecanla barış içinde konuşurken çocukları sahile vuran Suriye halkı, bombalar altında hayatlarını kaybeden çocukların yaşadığı Suriyeli kardeşlerim, mülteciler, onlara da inşallah güzel günler duasıyla her zaman yanlarında olacağımızı, dünyanın neresinde olursa olsun gözünde yaş akan, bir damla yaş akan çocuk varsa onun yaşını silmek için bütün bir hükümet olarak seferber olacağımızı buradan ilan ediyorum.”

Başbakan Davutoğlu, masum çocukların etniği, mezhebi geçmişleri olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Kim olursa olsun, hangi coğrafyada olursa olsun çocuklara zulüm edenler en büyük insanlık suçunu işlemişlerdir ve nerede, hangi coğrafyada olursa olsun o çocukların gözyaşını dindirmek, yetimlere sahip çıkmak bize Ulu Peygamberimizden en büyük nasihattir. Bunun gereğini yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Herkes Aylan bebeği unutsa, biz Aylan bebeği unutmayacağız. Kimileri bu garipleri, bu çocukları ‘ateşin altına geri gönderelim’ diye çağrı yaparken biz ateş altındaki bütün çocukların, bu devletin, Türkiye Cumhuriyeti devletinin şefkat ve merhamet çınarı altında yetişmeleri için elimizdeki her imkanı kullanacağız. Allah bize öyle güç ve kudret versin ki; değil namerde, merde dahi muhtaç eylemesin. Allah bize öyle kudret, öyle bir şefkat versin ki nerede bir mazlum varsa, nerede eşini kaybetmiş bir kadın varsa, nerede babasını, annesini kaybetmiş bir çocuk varsa, ‘Türkiye Cumhuriyeti devletinin şefkatli çınarının altına sığınabilsem’ diyen nerede bir insan varsa ona elimizin şefkatini uzatabilmemiz için Allah bize güç ve kuvvet versin.”

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ