İş gücümüz 8,5 milyon kişi arttı

İş gücümüz 8,5 milyon kişi arttı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Son 13 yılda iş gücümüz 8 milyon 541 bin kişi arttı, istihdamımızda ise 7 milyon 750 bin artış oldu. Bu, dünya ekonomileri arasında istisnai bir durumdur” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Türk-İş 22. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türk-İş’in, çalışma hayatının öncü ve köklü kurumlarından biri olduğunu belirterek, Başbakan olduğunda “emeğin, emekçinin ayağına gidilir” prensibi ile işçileri ziyaret ettiğini anımsattı.

Davutoğlu, Türk-İş’in sadece bir sendika kuruluşu olmadığını, Türkiye’de demokrasinin de sivil toplumun da omurgalı kuruluşlardan biri olduğunu belirtti.

Türk-İş’in, merhum Adnan Menderes’in büyük riskler alarak yola çıktığı ve sonunda da büyük bedel ödediği, Türkiye’nin çok partili hayata geçiş sürecinin başlarında kurulduğunu anlatan Başbakan Davutoğlu, Türk-İş’in çeşitli zorlukları aşarak bugünlere ulaştığını kaydetti.

AK Parti iktidarından önceki Türkiye’de yaşanan sıkıntıları hatırlatan Davutoğlu, 13 yılda ülkede devrim niteliğinde hizmetler gerçekleştirdiklerini bildirdi.

“Biz öyle bir coğrafyadayız ve öyle bir tarihi mirası almış durumdayız ki her kapı kapanır ama Türkiye yeni kapıları, yeni ufukları aşacak kudrete sahiptir” diyen Başbakan Davutoğlu, 13 yıldır işçinin hukukunu, işverenin hukukundan ayırmadıklarını vurguladı.

İşçilere verilen haklar

İşçi ve işverenler için yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Başbakan Davutoğlu, Avrupa Birliği normlarına uygun bir iş kanununu hayata geçirdiklerini, 1 Mayıs’ı işçi, emek ve alın teri bayramı yaptıklarını, örgütlenme özgürlüğünü sağlayan Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nu uygulamaya koyduklarını anlattı.

“Darbe yasalarını yürürlükten kaldırdık, inşallah darbe anayasalarını da yürürlükten kaldıracağız” ifadelerini kullanan Davutoğlu, örgütlenmenin ve özgürlüklerin önünü açan yeni yasayı yürürlüğe koyduklarını, sendikalara üyelikte noter şartını kaldırdıklarını bildirdi.

Küresel kriz sonrasında dünyada istihdamı en hızlı artıran ülkelerden biri olduklarını belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Küresel krizlere rağmen ulusal istihdam stratejisini yürürlüğe koyduk. Son 13 yılda iş gücümüz 8 milyon 541 bin kişi arttı, istihdamımızda ise 7 milyon 750 bin artış oldu. Bu, dünya ekonomileri arasında istisnai bir durumdur. Çevredeki bütün ülkelerde özellikle gençlerde istihdam sorunu artarken, derinleşirken, işsizlik oranları yüzde 20’leri aşmışken, Türkiye sürekli olarak istihdamını ve iş gücüne katılımını artırdı. Sadece geçen yıl 1,4 milyon istihdam oluşturdu. Aynı dönemde Avrupa’da hiçbir ülkede hatta neredeyse Avrupa’nın toplamında Türkiye’deki istihdam kadar istihdam üretilemedi.”

Kayıt dışılığı önemli ölçüde azalttıklarını, daha da azaltmaya devam edeceklerini vurgulayan Davutoğlu, sigortalı sayısının 12 milyondan 21 milyona çıktığını, 184 lira olan asgari ücretin bin liraya kadar yükseldiğini ve şimdi bin 300 liraya çıkacağını kaydetti.

Kamuda çalışan taşeron işçilerin özlük haklarına ilişkin önemli iyileştirmeler yaptıklarını, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nı yürürlüğe koyduklarını anımsatan Başbakan Davutoğlu, kamuda çalışan 214 bin geçici işçiyi sürekli işçi kadrosuna geçirdiklerini, özelleştirme nedeniyle işsiz kalan işçilere de emeklilik hakkını elde edene kadar kamuda 4C statüsünde istihdam edilme hakkını getirdiklerini ifade etti.

2003 yılında sadece 118 bin kişi işsizlik sigortası fonundan faydalanırken, bu yılın 11 ayında 517 bin işsiz vatandaşın fondan yararlandığını aktaran Başbakan Ahmet Davutoğlu, İŞKUR aracılığıyla 11 ayda 2,4 milyon kişiye danışmanlık hizmeti verildiğini bildirdi.

Davutoğlu, engelli vatandaşlara yönelik de çalışmalar yapıldığını belirterek, şunları anlattı:

“2002’de 5 bin 700 olan engelli memur sayısı bugün 41 bine ulaştı. Hem bu ay içerisinde hem de 2016’da engelli vatandaşlarımızdan yeni atamalar yapacağız. Engelli vatandaşlarımıza, yakınlarına, milletimize hayırlı olsun. Engelli çocuğu bulunan kadın sigortalılara 5 yıla kadar erken emeklilik hakkını getirdik. Kadınlarımıza 3 çocuk için 6 yıla kadar doğum borçlanması hakkı tanıdık. Basın çalışanlarının yıpranma hakkını iade ettik. Ev hizmetlerinde çalışanlara kolay sigortalı uygulaması için yasal düzenleme yaptık, inşallah uygulamaya nisan ayında başlayacağız.”

AK Partili kadrolar olarak hiçbir zaman elde edilen başarıyla yetinmediklerine işaret eden Davutoğlu, “Her zaman geleceğe dair büyük hedeflerimiz var. Yeni döneme de bu bilinçle, bu şuurla hazırlandık” diye konuştu.

Seçim beyannamesini milletin beklentileri yönünde değerlendirdiklerini, işçilerin sesine kulak verdiklerini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, iş dünyasındaki sendika temsilcilerin katılımıyla 7 saat süren istişare toplantıları yaparak, hükümet programını hazırladıklarını bildirdi.

Seçim beyannamesinde yer alan vaatlere de değinen Davutoğlu, tarım arazilerinin korunacağını, GDO’lu ürünlere karşı da mücadele yürütüleceğini belirtti.

İstihdam ve iş gücüne katılımı artırdık -A23

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ (2)

ÇEŞME - KİRALIK TEKNE ,YAT,YELKENLİ,GULET  - TÜRKİYE İZMİR

MAVİ-TUR-TEKNE,YAT,YELKENLİ,GULET-KİRALIK ÇEŞME - İZMİR - ALAÇATI -İZMİR