Başarımızın sırrı ‘AK Kadınlar’

Başarımızın sırrı ‘AK Kadınlar’

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “AK Parti’yi anlamak isteyenler, başarımızın sırrını merak edenler, AK kadınlara baksınlar, AK kadınların nur yüzlerine o güzel emeklerine baksınlar” dedi.

Davutoğlu, Ankara Arena Spor Salonunda düzenlenen “AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı 4. Olağan Kongresi”nde yaptığı konuşmada, kadınların hakkı, hukuku söz konusu olduğunda her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

AK Parti Kadın Kollarında Başkanlık yapan Selma Aliye Kavaf’a, Fatma Şahin’e, Güldal Akşit’e ve Sibel Gönül’e teşekkürlerini ileten Davutoğlu, dünyanın en büyük siyasi hareketlerinden biri olan AK Parti’nin 10 milyon kayıtlı üyesi bulunduğuna dikkati çekerek, bu sayının Avrupa’nın birçok ülkesinin nüfusundan daha fazla olduğunu vurguladı.

AK Parti’deki kadın üye sayısına ilişkin de bilgi veren Davutoğlu, “4 milyon 234 bin kadın üyesi olan bereketli bir hareketiz. Bu rakam, birçok başka partinin toplam üyesinden fazladır. Bu rakam, birçok ülkenin toplam vatandaşından fazladır ama en önemlisi sadece sayı değil, muhteva. AK Parti’yi anlamak isteyenler, başarımızın sırrını merak edenler, nasıl yüzde 50 oy aldığımızı, çıtayı nasıl yükselttiğimizi anlamak isteyenler ve bu başarının arkasındaki sırrı görmek isteyenler AK kadınlara baksınlar, AK kadınların nur yüzlerine o güzel emeklerine baksınlar” diye konuştu.

Kongrenin, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıl dönümüne rastladığına işaret eden Davutoğlu, “AK Parti Kadın Kolları Kongresi’ni bu anlamlı güne almamız, elbette bir tesadüf değildir. Bilinçli bir şekilde bu güne aldık ve şunu göstermek istedik, kadınların hakkının da, kadınların siyasetteki onurlu yürüyüşünün sözcüsü de AK kadrolar, AK kadınlarımızdır” dedi.

“Siyasetten muradımız, insana, kadına, hayata hizmettir”

Kadının hukukunu savunmayan, hukukunu korumayan bir hukuk düzeninin gayriinsani, gayrimeşru olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Siyasetten muradımız, insana, kadına, hayata hizmettir. Dolayısıyla siyasetimizin ana gayesi, kadına hizmettir, onun hayatını kolaylaştırmaktır. Onun itibarını hak ettiği şekilde yükseltmektir. Kadınla ilgili siyasetimizin birinci meselesi, kadınlarımızın hukukunu korumak ve geliştirmektir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran ve 1 Kasım tarihleri arasında Türkiye’nin bir girdaba girdiğini, kaosa sokulmak istendiğini, fakat kadınların emekleri ve gayretleri sayesinde Türkiye’nin o girdaptan çıktığını belirterek, “7 Haziran seçimlerinden sonra teröre yaslanan, her şeye ‘hayır’ diyen, blok siyasetinden medet uman partilere de, genel başkanlarına da milletimiz en güzel dersi verdi. Milletin verdiği mesajı hala anlamamış olmalılar ki galaksilerde, başka ülkelerde yaşıyormuş gibi tutum alıyorlar. Kendileri bilir ama biz ülkemizi istikrar ve güvenle büyük hedeflerimize, 2023 hedeflerimize götürebilmek için gece, gündüz çalıştık, çalışmaya devam edeceğiz. 317 milletvekilimizle milletimizin hizmetindeyiz” diye konuştu.

AK Parti’nin yeniden iktidara gelmesinin ardından, yaptıklarını ve ziyaretlerini anlatan Davutoğlu, seçimlerden sonra AK Parti Genel Merkezi’nde de önemli bayrak değişimleri olduğunu kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, “Diğer partiler, sen, ben kavgası verirken, parti içi ihtilaflarla gündeme gelirken, biz kongrelerimizi birlik, kardeşlik şuuruyla gerçekleştiriyoruz” dedi.

AK Parti’de görev değişiminin, emanet şuurunu ve sorumluluğu arttıran bir değişim olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Bizim için asıl olan, yolumuzdur, makamlarımız değil. Esas olan davamızdır, unvanımız değil. Biz 1 Kasım seçimlerine giderken ‘Sen, ben yok. Türkiye var’ dedik. Şimdi yine ‘Sen, ben yok. Türkiye var’ diyoruz. Diğer partiler ise kurultay kavgaları içindeler” değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, Ankara Arena Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı 4. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, insanın onurunu korumayı siyasetin namusu olarak gördüklerini söyledi.

İnsan hayatını güzelleştirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Davutoğlu, “Dünyanın her yerindeki mazluma vicdanımızda yer var. Dünyanın her yerindeki zulümlerin tam karşısındayız. Nerede bir insan onuru çiğneniyorsa biz tam olarak bu onur çiğneyenlerin karşısındayız” diye konuştu.

Bu nedenle tek bir vatandaşın bile gururunun incinmesine izin vermeyeceklerini dile getiren Başbakan Davutoğlu, kendilerine oy versin vermesin bütün vatandaşların onurunu koruyacaklarını bildirdi.

Davutoğlu, bütün kadınların onurunu, “milletin onuru” olarak göreceklerini belirterek, hiçbir kadının tahkir edilmesine, düşüncesi, inancı, örfü, hayat biçimi dolayısıyla ötelenmesine asla izin vermeyeceklerini kaydetti.

Kadın hakları konusunda attıkları adımların herkes tarafından takdir edildiğini dile getiren Davutoğlu, işe kadın ve aileyle doğrudan ilgilenecek bir bakanlık kurulmasıyla başladıklarını söyledi.

Davutoğlu, 2003’ten bu yana kadın haklarını güçlendiren ciddi Anayasa değişiklikleri yaptıklarını ifade ederek, bu çerçevede aile mahkemelerini kurduklarını hatırlattı.

Aile hekimliğiyle sağlık hizmetlerini vatandaşın ayağına getirdiklerini aktaran Davutoğlu, Anayasa’da yaptıkları değişiklikle kadına pozitif ayrımcılık getirdiklerini bildirdi.

Soyadı seçiminden velayetin birlikte kullanımına, “aile reisliği” ibaresinin kaldırılmasından meslek seçme özgürlüğüne kadar birçok meseleyi kadın lehine garanti altına aldıklarını belirten Davutoğlu, eğitimde, kamuda ve Meclis’te başörtüsünü serbest hale getirdiklerini anlattı.

Bu yıl eşi vefat etmiş, ihtiyaç sahibi yaklaşık 300 bin kadına düzenli olarak aylık 250 lira nakdi yardım verdiklerini dile getiren Başbakan Davutoğlu, düzenledikleri kampanyalarla da kız çocuklarının eğitime katılımını yüzde 97’lere çıkardıklarını belirtti.

Davutoğlu, “Bütün annelere, babalara sesleniyorum; özellikle kız çocuklarının eğitimine büyük önem verelim. Kız çocuklarını iyi eğitemeyen toplumlar kendi geleceklerini teminat altına alamazlar” dedi.

“İş dünyasından ellerini taşın altına koymalarını rica ediyorum”

İktidarları döneminde yetim kızlara yaş ve öğrencilik şartı olmaksızın ölüm aylığı bağladıklarını da ifade eden Davutoğlu, Türkiye’nin neresinde olursa olsun yetim kızların babasının da annesinin de kendileri olduğunu vurguladı. Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Son terörle mücadele operasyonu da dahil olmak üzere bu aziz topraklara düşmüş bütün şehitlerimizin çocukları bizim çocuklarımızdır. Onları bütün hayatları boyunca hiç kimseye muhtaç etmeyeceğiz. ‘Eşit işe eşit ücret’ demekle yetinmeyip kadın istihdamını özendirici düzenlemeler yaptık. Burada da iş dünyasına sesleniyorum; yeni hükümet programında bu konuda tedbirler aldık, alacağız. Kadın istihdamına dönük olarak iş dünyasının da ellerini taşın altına koymalarını özellikle rica ediyorum.”

Davutoğlu, KOSGEB Girişimcilik ve Destek Programı’nın 2009’da başlatıldığını, bundan 30 bin kadınının yararlandığını anlattı.

İŞKUR tarafından düzenlenen iş başı, mesleki ve girişimcilik eğitim programlarından faydalananların yarısından fazlasını kadınların oluşturduğunu bildiren Davutoğlu, İŞKUR’da düzenlenen eğitimlere 2002’de sadece 571 kadın katılırken, 2015’te bu sayının 87 bine yükseldiğine işaret etti.

Davutoğlu, “Çalışan kadınlarımızın yanında olduk. 2011’de analık ve süt izinlerini yeniden düzenledik. Emeklilikte kadınlara pozitif ayrımcılık getirdik. Erkeklere göre daha erken emekli olma imkanı getirdik. Artık engelli çocuğu olan anneler de erken emekli olabiliyor” dedi.

“Hem çalışmak hem de annelik yapmak isteyen kadınların yanındayız”

Bütün annelere doğum hediyesi uygulaması kapsamında ilk çocuk için 300, ikinci için 400, üçüncü çocuk için de 600 Türk lirası ödemeye başladıklarını aktaran Davutoğlu, “Bugün itibarıyla 447 bin annemize doğum hediyesi olarak 193 milyon Türk lirası ödeme yaptık, hayır ve hoş olsun. Bütün annelere eşlerinden önce ilk hediye Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinden olacak” diye konuştu.

Anne ölüm hızının 2002’de yüz binde 64 iken, 2014’te yüz binde 15’e düştüğünü belirten Davutoğlu, binde 31,5 olan bebek ölüm hızının ise 2014’te binde 7 oranına kadar gerilediğini vurguladı.

Davutoğlu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hem çalışmak hem de annelik yapmak isteyen kadınların yanında olmaya devam edeceklerini bildirdi.

Belediyelere kreş açma zorunluluğu, okullarda tam gün eğitim

AK Parti Kadın Kolları’nın, yapılanları kapı kapı dolaşarak anlattığını belirten ve Kadın Kolları üyelerinin tümüne teşekkür eden Davutoğlu, kadınlardan seçim bildirgelerindeki müjdelere şahitlik etmelerini istedi.

Başbakan Davutoğlu, belediyelere kreş açma zorunluluğu getireceklerini ve tüm okullarda tam gün eğitime geçeceklerini söyledi. Engelli yaşam merkezleri kuracaklarını bildiren Davutoğlu, doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesini sağlayacaklarını kaydetti.

Kadın girişimcilere 100 bin liraya kadar ve 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için yüzde 85 kefalet imkanı sağlamaya devam edeceklerini bildiren Davutoğlu, çalışan kadınlara doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikincide 4 ay, üçüncü ve üzerinde ise 6 ay yarı zamanlı tam ücretli çalışma hakkı getireceklerini söyledi.

AK Parti kadrolarının, kadın onurunun korunması için her zaman ayakta olacağına dikkati çeken Davutoğlu, Hükümetin, kadınların onurlu bir hayat sürmesi için her türlü çabayı göstereceğini kaydetti.

“Merhametin sözcüsü olacağınıza inanıyorum”

Türk kadınının İstiklal Harbi döneminde taarruzlarla bölünmeye çalışılan Türk toplumunu bir arada tuttuğunu vurgulayan Davutoğlu, “Cepheye oğlunu, kocasını, babasını göndermekle kalmadı, bazen vatanını işgale gelen düşmana karşı siper oldu, bazen milli mücadeleye kan oldu, can oldu. Sadece şehit kanıyla sulanmış bu aziz toprakları korumakla kalmadı o toprağın üzerinde filizlenen yeni nesilleri de yetiştirdi” dedi.

Bugün Türk milletini bir arada tutan kültür ocağının kadınlar olduğunu ifade eden Davutoğlu, demokrasinin de onların elinde dinamik bir şekilde toplumun ihtiyaçlarını en güzel şekilde karşılamaya devam edeceğini söyledi.

Kadının seçiminin, ülkenin mutlu geleceği olduğunun altını çizen Davutoğlu, şunları kaydetti:

“1934 yılında kadına seçme, seçilme hakkı veren Meclis üyelerimizi rahmetle anıyorum. Her seçimde sandık başına giderek ülkesinin geleceğinde söz sahibi olan kadınlarımızı kutluyorum. Bizler temelde insan için siyaset yapıyoruz. Siz kadınlarımız için ayaktayız. Allah bir daha bu memleketin kadınlarına, o mübarek kadınlarına evlat acısı yaşatmasın. Allah bu mübarek kadınları, doğulu, batılı, kuzeyli, güneyli gibi bölmeye çalışanlara fırsat vermesin. Teröre karşı da, Türkiye’deki her türlü kutuplaştırıcı dile karşı da merhametin sözcüsü olacağınıza inanıyorum. Allah kadınlarımızın merhametini, şefkatini, estetiğini üzerimizden eksik etmesin. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, bir aile gibi 78 milyonun birliğini beraberliğini daim eylesin. Kongremiz hayırlı olsun, Allah yar ve yardımcımız olsun.”

AK Parti’ye kadınlarımız güç verdi -9877AK Parti’ye kadınlarımız güç verdi -49-1AK Parti’ye kadınlarımız güç verdi -4871-9809AK Parti’ye kadınlarımız güç verdi -4871-099AK Parti’ye kadınlarımız güç verdi -498

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ (2)