2016 çok daha iyi bir yıl olacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “2016 yılı inşallah çok daha iyi bir yıl olacak. Kasım sonrası ülkemizde siyasi görünümün iyileşmesi, 4 yıllık iktidar döneminde hayata geçireceğimiz reformlarla büyüme potansiyelimizi artıracağız” dedi.

Başbakan Davutoğlu, ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenen 64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı Takdim Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, tarihi bir günde, tarihi öneme sahip bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, milletin huzurunda verdikleri sözleri hayata geçirecek olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

Türkiye’de demokrasi tarihinin en parlak sayfalarından birinin 1 Kasım seçimleriyle açıldığını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, “Milletimize yol göstericiliği için, feraseti için, dirayeti için, aklı selim ve sağduyusu için ne kadar teşekkür etsek azdır. 81 vilayetimizde milletimiz sandık başına gitti ve yüzde 85’i aşan yüksek katılımla dünyaya örnek bir demokratik olgunluk numunesini sergiledi. Bütün iddiaları çürüten, bütün gölgeleri bertaraf eden bir sonuçla toplumun yüzde 97’sinin temsil edildiği bir Türkiye Büyük Millet Meclisi tablosu ortaya çıktı. 1 Kasım’da oluşan bu demokratik tablo, sadece Türkiye’nin demokrasi tecrübesi açısından değil, bütün dünyanın demokrasi tecrübesi açından da manidardır. Sandık başına giden, demokrasi tercihini kullanan, her bir vatandaşımıza şükran ve minnetlerimi ifade ediyorum” diye konuştu.

Davutoğlu, 7 Haziran seçim sonuçlarına bakarak, Türkiye’nin tökezleyeceğini sananların 1 Kasım’da hak ettikleri dersi aldığını ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

“7 Haziran sonrası yönetim performansımızın bir yansıması olarak, son bir hafta içinde elde edilen birkaç ekonomik müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. 2015 yılında, iki seçim nedeniyle ortaya çıkan siyasi belirsizliklere ve komşu ülkelerde artan jeopolitik gerginliğe rağmen, üçüncü çeyrekte çok güzel, ekonomik veriler elde ettik. Ekim ayında, sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 oranında önemli artış gösterdi. Arındırılmamış verilere göre ise sanayi üretiminde yıllık artış, dikkatinizi çekiyorum, yüzde 14,7 oldu.”

“2016 yılı inşallah çok daha iyi bir yıl olacak”

Başbakan Davutoğlu, 1 Kasım seçimleri ile ülke ekonomisindeki büyümenin devam edeceğini ve sanayi üretiminin dördüncü çeyrekte büyümesine ciddi katkı sağlayacağını görebildiklerini kaydetti.

Türkiye ekonomisinin, 2015 yılının üçüncü çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, bugün sabah açıklanan rakamlarla yüzde 4 ile beklentilerin üzerinde, ilk üç çeyreğinde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 oranında büyüdüğüne dikkati çeken Davutoğlu, “Yüzde 3,5-4 civarında büyüme, 2015 yılında Türkiye ekonomisinin Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilere göre, yaklaşık 2 kat veya daha hızlı büyümesi demektir. 2016 yılı ise inşallah çok daha iyi bir yıl olacak. Kasım sonrası ülkemizde siyasi görünümün iyileşmesi, 4 yıllık iktidar döneminde hayata geçireceğimiz reformlarla büyüme potansiyelimizi artıracağız” ifadesini kullandı.

“Ülkemizin ekonomik görünümü pozitife dönüşmüştür”

“Kalkınma ve refahın iki temel bileşeni olan siyasi istikrar ve reform hükümeti sayesinde, ülkemizin ekonomik görünümü pozitife dönüşmüştür” diyen Başbakan Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Milletle ahdimizi tazeledik ve yeniden ilk günkü aşkla koşmaya başladık. Milletimiz bize güvendi ve emanetini omuzlarımıza yükledi. Milletin o aziz emanetini düşürmedik, düşürmeyeceğiz. Vehim üretenler, korkuyu bekleyenler, ülkenin moralini çökertmek isteyenler, milletin yazdığı destan karşısında aciz kaldılar, aciz kalacaklar. Zira büyük milletimiz, düğümü bir hamlede nasıl çözeceğini 1 Kasım’da cümle aleme gösterdi. Seçimden önce ne dediysek hayata geçirmek için, yüz akıyla bugün bu salonda ama bütün bir Türkiye’de 78 milyonun huzurundayız. Başkaları verdikleri sözlerin mahcubiyetini yaşamadan unutup gitti. Başkaları, suya, kuma yazı yazar, biz ise taşa, kayaya hiç silinmeyecek hitabeler yazarız. Seçimden önce millete giderken, bizim sözümüz senettir ve işte o senedi bugün imzalıyoruz. Ne mutlu bize ki her gün milletimizle yeniden ahitleşiyoruz, yeniden sözleşiyoruz, yeniden kucaklaşıyoruz, yeniden şaha kalkıyoruz.”

Siyasal meşruiyetin kaynağının halk olduğunu, halka rağmen siyaset yapmak, demokrasiye gölge olmak isteyen hayaletleri siyaset sahnesinden uzaklaştırdıklarını anlatan Başbakan Davutoğlu, demokrasiyle Türkiye’yi büyüttüklerini, özgürlük alanlarını genişlettiklerini, teşebbüs hürriyetini gerçekleştirdiklerini bildirdi.

“Dünyanın her yerinde başımız dik, alnımız ak. Bizim siyasetten muradımız, insanlık onurunu yükseltmek ve yüceltmektir” ifadelerini kullanan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şöyle dedi:

“Daha itibarlı bir Türkiye, daha güçlü bir toplum için çalışacağız. Halkımızın bize verdiği güçle halkımıza hizmetle taçlandıracağız. Daha adil, daha müreffeh, daha güçlü daha özgür ve daha demokratik Türkiye idealiyle geleceğe yürüyeceğiz. Hükümet programımızı bu anlayışla hazırladık. Eylem planımızı bu anlayışla bugün, size sunuyoruz. İlk 1 yılda gerçekleştireceğimiz reformları bu anlayışla hazırladık.”

“Bir yandan şeytan taşlayacağız, bir yandan da tavaf etmeyi ihmal etmeyeceğiz”

Başbakan Davutoğlu, halka verilen sözleri yerine getirmeye yönelik büyük kararlıkla çalışırken, ülkenin çevresindeki ateş çemberinin bulunduğunun da farkında olduklarını ifade etti.

“Bölgemiz büyük bir istikrarsızlığın pençesinde, krizlerle, çatışmalarla boğuşuyor” diyen Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Büyük dikkatimize, çabamıza rağmen ülkemiz, yanı başındaki bu yangınlardan ister istemez etkileniyor ancak bir yandan bu krizlere çözüm bulmak, bölgemizin halklarını selamete kavuşturmak, ülkemizi bu yangından uzak tutmak için yoğun bir mesai harcarken, diğer yandan da sizlere verdiğimiz vaatleri bir an bile geciktirmeden yerine getirme kararlığındayız. Hani güzel bir deyiş vardır, ‘Bir yandan şeytan taşlayacağız ama bir yandan da tavaf etmeyi ihmal etmeyeceğiz.’ Zamanı durdurmadan, saati durdurmadan, büyük krizleri yönetirken bile odağımızı kaybetmeden, Türkiye’yi büyütmeye çalışıyoruz. Hiç bir zaman mazeret üretmedik, üretmeyeceğiz. İşte bu anlayışla, bugün yol haritamızı açıklıyoruz.”

Siyaset kurumunun daha çok güçlendiği, meşruiyet alanının herkes için çok daha genişlediği, hak ve hürriyetlere herkesin daha kolay eriştiği güçlü bir Türkiye inşa etmenin temel hedefleri olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milletimizin bize olan güvenine Allah’ın izniyle halel getirmeyeceğiz. O güven duygusunu yaralayacak, zedeleyecek hiçbir adım atmayacağız. Kendimizi bağlamak, milletle ahdimizi tazelemek için seçimden sonra verdiğimiz sözleri bir eylem planıyla hayata geçiriyoruz. Seçim beyannamemizde yazdığımız her şeyin arkasında olduğumuzu bugün gösteriyoruz. Bizim akdimiz, halkımızla. Bizim sözümüz halkımıza. Birazdan açıklayacağımız vaatlerin hepsini, meydan meydan gezip o güzel Anadolu, Rumeli insanın gözüne bakarak konuştuk.”

Başbakan Davutoğlu, eylem planını açıklamasının öncesinde, 1 Kasım seçim mitinglerinde halka sunulan vaatlere ilişkin bir video izletildikten sonra da “İşte bu vaatler ortada” diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, A1212

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ