Türkmenlere yönelik saldırılara BM’den açıklama

Türkmenlere yönelik saldırılara BM’den açıklama

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, Suriye’deki şiddet ve askeri operasyonların insanların daha fazla acı çekmesi ve yerlerinden edilmesine neden olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Esed rejiminin, Rusya’nın da desteğiyle muhaliflerin kontrolündeki Türkmen köylerine başlattığı saldırılara ilişkin  BM’nin, sorunun siyasi diyalog yoluyla halledilmesi gerektiğini sürekli vurguladığını belirtti.

Şiddetin sivillere daha fazla acıdan başka bir şey getirmediğini kaydeden Dujarric, “Suriye’de sürmekte olan şiddet ve askeri operasyonlar, insanların daha fazla acı çekmesi ve yerlerinden olmasından başka bir sonuç doğurmaz” diye konuştu.

Dujarric, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Suriye’de tarafları siyasi süreç ve ateşkes için masaya getirmeye odaklanmış durumda olduklarını sözlerine ekledi.

Staffan de Mistura, Esed’in saldırıları artırmasına ilişkin dün BM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, ateşkesin yaklaştığı dönemlerde tarafların masaya daha güçlü oturmak için bu tür eylemleri yapabildiklerini, bunun tipik bir yöntem olduğunu savunmuştu.

enerji petrol medya -TÜRKİYE  - DÜNYAseers cmp badge