Soma’da 100 tondan fazla altın rezervi bulunduğu açıklandı.

Soma’da 100 tondan fazla altın rezervi bulunduğu açıklandı.

Bir süre önce maden faciasının yaşandığı Soma’da 100 tondan fazla altın rezervi keşfedildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamanın ardından gözler, zengin linyit yataklarıyla bilinen bu ilçeye çevrildi.
Açıklama, altın rezervinin bulunduğu belirtilen ve Soma ilçe merkezine yaklaşık 45 kilometre mesafedeki Kiraz ve Çatalçam sakinlerini heyecanlandırdı. Mahalle sakinleri, madenlerin açılmasının ardından okulu, sağlık ocağı ve marketi bulunmayan 50 hanelik mahallelerinin hareketleneceğini, göç alacağını, ilçeden mahalleye gelen yolların düzeleceğini ve hizmetlerin artacağını belirtti.

Altın madeni beklentisinin kendilerini mutlu ettiğini dile getiren mahalle sakinleri, özellikle gençlerin iş bulamadığı için göç ettiği mahallede, gençlere iş fırsatı sağlanacağı ve arazilerinin değerleneceği için sevindiklerini belirtiyor.

Bölgede sondaj çalışması yürüten firmanın jeoloji mühendisinin verdiği bilgiye göre, toplam 10 bin metre derinlikte ve 44 kilometrekare genişlikteki alanda çalışmalar sürüyor.

enerji petrol medya -TÜRKİYE (2)

SETMARİNE - ÇEŞME ,ALAÇATI, İZMİR - KİRALIK TEKNE ,YAT

 

 seers cmp badge