Japonlara projelere katılma çağrısı

Japonlara projelere katılma çağrısı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yapımı planlanan üçüncü nükleer santral başta olmak üzere büyük ölçekli altyapı projelerine Japon şirketlerine katılma çağrısında bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, cumartesi günü Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile İstanbul’da katılacağı Japonya-Türkiye İş Forumu öncesi Japonya’nın önde gelen gazetelerinden Nikkei’ye verdiği mülakatta, yeni anayasa, terörle mücadele, mülteci sorunu gibi konularda değerlendirmelerde bulundu.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanının yetkilerinin artırılmasını da kapsayan yeni anayasanın yürürlüğe girmesini zamana yayarak, halkın ve diğer siyasi partilerin onayının alınması yönündeki tutumunu ifade etti.

Davutoğlu, “Sivil toplum ve bütün siyasi partilerin birlikte yeni anayasayı oluşturmaları önemli. Adalet ve Kalkınma Partisi tek başına hareket etmeyip bunu zamana yayarak diğer siyasi güçlerin de anlayışını kazanarak anayasa değişikliğini gerçekleştirmeye hazırlanıyor” şeklinde konuştu.

Terörle mücadelede konusunda, Başbakan Davutoğlu, terörü yenmek için mücadeleye ve ülke içinde güvenliği tehdit eden PKK’ya yönelik güvenlik operasyonlarına devam edileceğini vurgulayarak, demokratik haklar konusunda reformların sürdürüleceğini belirtti.

Davutoğlu, yapımı planlanan üçüncü nükleer santral başta olmak üzere büyük ölçekli altyapı projelerine Japon şirketlerine katılma çağrısında da bulundu.

Başbakan Davutoğlu ayrıca, büyük ölçekli termik santralin yapımı, batıdaki Çanakkale Boğazı’na yapılacak dünyanın en uzun asma köprülerinden biri olacak köprü projesi gibi birçok dev altyapı projesinin yapımının planlandığını hatırlatarak, Japon şirketlerinden projelere katılmaları konusundaki beklentisini dile getirdi.

Mülteci sorunuyla ilgili konuşan Başbakan Davutoğlu, G-20 Zirvesinde mülteci sorununun da görüşüleceği ve bunun ortak bildiriye yansıtılacağını tahmin ettiğini söyledi.

Avrupa Birliği’nin talep ettiği Türkiye üzerinden Akdeniz’i geçen mülteci akınının engellenmesinin halen görüşüldüğünü ifade eden Davutoğlu, Avrupa Birliği’nin önerdiği üç milyar avroluk mali yardıma ilişkin, bunun başlangıç noktası olduğunu belirtti.

enerji petrol medya -TÜRKİYE (2)

 

SETMARİNE - ÇEŞME KİRALIK YAT- TEKNE