Faili meçhullere izin vermeyiz

Başbakan Davutoğlu, Diyarbakır’daki saldırıya ilişkin “Bu olay mutlak surette aydınlatılacaktır, ama kim yapmış olursa olsun hedef açıktır, hedef sadece Sayın Tahir Elçi değil hedef Türkiye’dir” dedi.

Davutoğlu, 64. Hükümet Programı’nın görüşülmesi için geldiği TBMM’de, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Diyarbakır’daki terör saldırısına ilişkin bir soru üzerine Davutoğlu, olayda şehit olan polis memuru Ahmet Çiftaslan ve Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’ye, Allah’tan rahmet dileyerek, ailelerine taziyelerini iletti.

Elçi’nin eşi Türkan Elçi ve Ahmet Çiftaslan’ın eşi Dilek Çiftaslan ile de görüşerek taziyeleri ilettiğini aktaran Davutoğlu, Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu ile görüşerek hem olayı değerlendirdiklerini hem de tüm baro camiasının taziyeleri iletmesini kendisinden rica ettiğini belirtti.

İçişleri ve Adalet bakanlarından, Emniyet Genel Müdürü’nden olayla ilgili detaylı bilgi aldığını, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü ifade eden Davutoğlu, “Ancak şu ana kadar ulaşan bilgiler itibarıyla Elçi, bir tarihi miras olan dört ayaklı minarenin zarar görmesi üzerine bir açıklama yaparken, ki kendisi bu açıklama itibarıyla da olumlu bir çağrı yapacağı düşüncesiyle bir basın toplantısı yaparken, aynı anda bir araç içerisinden polislerimize teröristler saldırıda bulunuyorlar. Orada bir polisimiz şehit oldu, bir polisimiz ağır yaralandı. Olayın, iki olay arasında 100 metre kadar bir mesafe var. Dolayısıyla bu çatışma esnasında Sayın Tahir Elçi de hayatını kaybetti” diye konuştu.

“Faili meçhullere izin vermedik, vermeyiz”

Olayın mutlaka aydınlatılacağının altını çizen Başbakan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim dönemimizde faili meçhullere izin vermeyiz. İki ihtimal söz konusu. Bu terör saldırısı sonrasında Sayın Tahir Elçi’ye dönük olarak bir suikast gerçekleşmiş olması, böyle bir durum varsa mutlaka araştırılarak kim bunu yaptıysa ortaya çıkarılacaktır. Ama kim yapmış olursa olsun hedef açıktır, hedef sadece Sayın Tahir Elçi değil, hedef Türkiye’dir. Teröristlerin polisimize saldırmasıyla Tahir Elçi’nin öldürülmesinde, ikisinde de hedef aynıdır. Türkiye’deki barış ve huzur ortamına yönelik bir saldırıdır.

İkinci ihtimal ise teröristlerin saldırı sonrasında ortaya çıkan, 100 metre mesafede, çift yönlü olarak polisimizin de kalabalığı koruma saikiyle teröristlere karşı ateş açması söz konusu. Bu iki ateş arasında Sayın Tahir Elçi’nin hayatını kaybetmesi. Böyle bir durum varsa balistik incelemeler neticesinde ortaya çıkar ve kesinlikle şeffaf bir şekilde kamuoyumuzla paylaşılır. Hiç bir şekilde bu konunun üstünün örtüleceği veya bu konuda gizli bazı unsurlar olduğu ve bu varsayım üzerinden toplumumuzu Diyarbakır’daki vatandaşlarımızı tahrik etmeye kalkışanlara buradan açık ve net bir şekilde söylüyorum. Biz faili meçhullere izin vermedik, vermeyiz. Ancak bu olaylar üzerinden eğer Türkiye’de yine bir kargaşa ortamı çıkartılmak istenirse buna karşı da kayıtsız kalmayız.”

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının canı, malı, onuru kutsaldır”

Olayla ilgili İçişleri Bakanlığının iki emniyet başmüfettişi ve iki mülkiye başmüfettişi ile Adalet Bakanlığı’ndan bir müsteşar yardımcısı ve genel müdürün olay yerine intikal etmek üzere talimatlandırıldıkları bilgisini veren Davutoğlu, idari ve adli soruşturmanın süratle yapılacağını ve en açık, şeffaf şekilde kamuoyuyla paylaşılacağını, bundan hiç kimsenin tereddüdünün olmaması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Davutoğlu, “Acı hepimizin acısıdır. Sayın Tahir Elçi’yi şahsen de bazı toplantılarda tanıdım. Bu açıdan görüşler ne olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının canı, malı, onuru kutsaldır. Bu açıdan elimizden gelen tüm gayreti göstererek olayın en kısa sürede aydınlatılması yönünde çaba göstereceğiz. Benim vatandaşlarıma, özellikle de Diyarbakır’daki vatandaşlarıma çağrım, sükunetle ve provokasyonlara, tahriklere kapılmadan olayın aydınlatılmasını beklemeleridir. Tüm ülkeye başsağlığı diliyorum. Hukuk camiasına, barolar birliği nezdinde avukatlarımıza başsağlığı dileklerimi iletiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin olayın faillerinin belli olup olmadığına yönelik sorusuna Davutoğlu, “İşte araştırıyoruz. Şu anda olayın aydınlatılmasına çalışılıyor. Zaten ilk saldırı polislerimize dönük olarak teröristlerin araç içerisinden yaptığı bir saldırı. Bu teröristlerin kimliği üzerinde çalışılıyor. Daha önce de terör olaylarına girdikleri. Dün, bu anlamda bazı istihbari bilgiler alındı. Detaylı bir şekilde araştırılıyor” yanıtını verdi.

enerji petrol medya -TÜRKİYE- HABER GAZETESİ (2)