Dev Yatırımlar – Yerli tank güç grubu ithalin yerini alacak

Dev Yatırımlar – Yerli tank güç grubu ithalin yerini alacak

ALTAY Tankı için yerli güç grubu geliştirilmesine yönelik fiili çalışmalar gelecek yılın ilk çeyreğinde başlayacak.

Türkiye’nin önde gelen traktör ve dizel motor üreticisi Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ (TÜMOSAN) tarafından üstlenilen ALTAY Tankı Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi’ne ilişkin ön çalışmalar sürüyor.

Proje için teknik destek sağlayacak firmanın ekim ayında seçilmesinin ardından projeye yönelik geri sayım başladı. Bu kapsamda, motor ve transmisyonu da ihtiva eden komple yerli tank güç grubu geliştirilmesine yönelik fiili tasarım çalışmalarına gelecek yılın ilk çeyreğinde başlanması planlanıyor.

TÜMOSAN Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Pala, hedeflenen başarılı bir güç grubu tasarımına ulaşmak için çok ciddi ve uzun çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Projenin zor ve toplam zamanının ise nispeten kısa olduğunu dile getiren Pala, “Projeyi verilen zaman içinde ve tanımlanmış teknik isteklere göre bitirmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

İhtiyaç duyulan alanlarda teknik destek alacaklarını, bu süreçte de kalıcı olarak teknoloji ve bilgi transferi gerçekleştireceklerini vurgulayan Pala, şöyle konuştu:

“Proje içerisinde kritik alt sistemler mevcut. Bu sistemler bugüne kadar Türkiye’de yapılamamış sistemler. Bunları yerlileştirmek için de imkanlar ölçüsünde elimizden geleni yapacağız. Yerli sanayide bu işte en iyi olanların kullanılması gerekiyor. Proje başlamadan muhtemel tedarikçiler arasında kimlerin neleri yapabileceğini araştırıyor ve belirli yetkinliğe sahip firmalarla çalışmaya gayret ediyoruz. Bu proje gerek tasarım boyutuyla gerekse imalat boyutuyla ana sanayi ve yan sanayi olarak Türk sanayisinin sınırlarını zorluyor. Proje düşündüğümüz gibi zor ama inşallah başarıyla tamamlayacağız.”

– İthal güç grubunun yerini alacak

Sözleşme kapsamında TÜMOSAN, projeyi 190 milyon avro bütçe ile 54 ay içerisinde gerçekleştirmeyi taahhüt ediyor.

Proje kapsamında, ihtiyaç duyulması halinde yurt içi mevcut imkan ve kabiliyetlerden azami derecede faydalanılması ve gerekli alanlarda yurt dışından teknik destek alınarak güç grubunun öncelikli olarak ALTAY Tankı’nda kullanılması planlanıyor. Proje sonunda elde edilecek güç grubu, halen tankta kullanılan ithal edileninin yerine ikame edilecek.

Güç grubunun tüm haklarının Savunma Sanayii Müsteşarlığına ait olacak şekilde özgün olarak tasarlanması, geliştirilmesi, prototip üretimi, test ve kalifikasyonu hedefleniyor.

Bu projede kazanılacak tecrübeler ışığında ileride diğer kara ve deniz platformları için ihtiyaç duyulan güç gruplarının da milli imkanlarla tasarım, geliştirme ve üretimi amaçlanıyor.

Tankın seri üretiminin 2018’de başlaması, güç grubuna yönelik çalışmaların ise 2020’de tamamlanması planlanıyor. Üretilecek güç grubunun da başlangıçta kullanılacak ithal ürünün yerine zaman içinde ikame edilmesi öngörülüyor.

enerji petrol medya -TÜRKİYE  - DÜNYA

 seers cmp badge