1 Kasım yeni Türkiye’nin referandumu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “7 Haziran’dan bu yana söylediğimiz gibi 1 Kasım seçimleri yeni Türkiye’nin referandumuydu. Bugün bu referandumda yeni Türkiye’ye mutlak bir şekilde ‘evet’ denmiştir” dedi.

Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi’nin balkonundan vatandaşlara hitap etti.

“Bugünkü sonuçtan sonra kardeşliğimizi pekiştirmeye yönelik çözüm irademizden de terörle mücadele yolundaki kararlılığımızdan da bir an dahi ayrılmayacağız” ifadesini kullanan Başbakan Davutoğlu, “Bu yolda yürümeye, hatta koşmaya devam edeceğiz. Eski Türkiye’nin bütün antidemokratik uygulamalarını tarihe gömdük, bundan sonra da gömmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Blok siyaseti demokrasi siyaseti karşısında diz çökmüştür”

Hazreti Mevlana’nın, “Dünle beraber gitti cancağızım ne kadar söz varsa düne ait, şimdi yeni şeyler söylemek lazım” sözlerini hatırlatan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Evet, Hazreti Mevlana’nın dediği gibi bugün yeni bir gündür, yeni bir milattır, bugün 2002 devriminin millet tarafından bir kez daha tescil edilmesidir. Milletimizin öz evlatlarına ‘ilk günkü aşkla, tek başına iş başına’ dendiği gündür bugün. Aziz kardeşlerim, ‘ilk günkü aşkla haydi Bismillah’ diyoruz. Yarından itibaren ‘tek başına iş başına’ diyoruz. Oynanmak istenen oyunu görmüş, Türkiye’nin kaderine her zaman olduğu gibi sahip çıkmış aziz milletimize taahhütte bulunuyoruz. Bizi gönülden selamlayan bütün kardeşlerimizi bağrımıza basıyoruz. Milletimiz bugün Türkiye’ye karşı kurulan kumpasları tümüyle çökertmiştir. Yeni Türkiye düşmanlarının 2013 Mayıs’ında planladığı kumpas bugün bir kez daha çökmüştür. Yeni Türkiye düşmanlarının 2013 Aralık’ında planladığı oyun bugün bir kez daha bozguna uğramıştır. 7 Haziran’dan bu yana söylediğimiz gibi 1 Kasım seçimleri yeni Türkiye’nin referandumuydu. Bugün bu referandumda yeni Türkiye’ye mutlak bir şekilde ‘evet’ denmiştir.

Bugün eski Türkiye’nin karanlığıyla yeni Türkiye’nin aydınlığı arasında bir seçim yaptık. Sizler açıkça gösterdiniz ki eski Türkiye bir daha geri gelmemek üzere yerin 7 kat altına gömülmüştür. Yeni Türkiye Sayın Cumhurbaşkanımızın son 12 yıllık yaptığı büyük hizmetlerin üstünde AK Parti’nin öncülüğünde 2023’e doğru en güçlü şekilde inşa edilecektir. Yeni Türkiye’nin inşa süreci 1 Kasım 2015 itibarıyla millet tarafından hayata geçirilmiştir. 13 yıldır Türkiye’nin omurgası olan AK Parti 1 Kasım’da 63 ilde birinci, 17 ilde ikinci, sadece 1 ilde üçüncü olarak artık milletin vücudu, milletin zihni, milletin yüreği, özetle milletin ta kendisi olmuştur. Blok siyaseti demokrasi siyaseti karşısında diz çökmüştür, terör siyaseti sandık karşısında diz çökmüştür, ‘hayır’ siyaseti bugün yeni Türkiye’ye ‘evet’ diyen millet tarafından yenilgiye uğratılmıştır.”

“Bu gömleğin bu ülkeye dar geldiği apaçık ortadadır”

AK Parti’nin 4 milyonun üzerinde yeni oy aldığını hatırlatan Davutoğlu, partilerini destekleyen yeni seçmenlere teşekkür ederek, “Her partiden, kendi partisine daha önce verdiği oydan feragat ederek 7 Haziran’da, AK Parti saflarına katılan bütün seçmenlerimize de bir kez daha minnetlerimi sunuyorum” dedi.

Davutoğlu, şunları söyledi:

“Bugün toplum mühendisleri, medya baronları, terör destekçileri sandığa gömülmüştür. Bugün Türkiye siyaseti kazanmıştır. Aziz kardeşlerim, sizlerin huzurunda buradan bütün siyasi partilere çağrıda bulunuyorum, artık enerjinizi Türkiye’nin çıkarları, bu milletin geleceği için harcayın. Bugünkü sistemin Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamadığı, artık bu gömleğin bu ülkeye dar geldiği apaçık ortadadır. Kavganın, gürültünün, kutuplaşmanın olmadığı, siyasetin normalleştiği, herkesin birbirine barış içinde selam verdiği yeni bir Türkiye için hep birlikte kolları sıvayalım. İlk günden bu yana yapmış olduğumuz anayasa davetini her iki kişiden birinin oyunu alan, Türkiye’nin bu anlamda kaderinin öncüsü olan bir partinin, iktidar partisinin genel başkanı olarak bir kez daha tekrarlıyorum. Sağlıklı bir seçim sistemi için, verimli ve şeffaf bir hükümet yapılanması için, bürokrasinin siyasete ayak bağı olmadığı bir Türkiye için, Meclis’e giren bütün partilere yerli ve milli bir anayasa yapma çağrısında bulunuyorum. Darbe anayasalarını bırakarak ‘sivil ve özgürlükçü bir anayasa için hep beraber el ele verelim’ diyorum.”

“Biz ‘La galibe illallah’ demeye devam edeceğiz”

“Aziz milletim sizlerle bir kez daha gurur duyduğumu belirtmek isterim” diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak şunu unutmayın ki biz ‘La galibe illallah’ demeye devam edeceğiz. Biliyoruz ki Allah’tan başka zafer sahibi yoktur, gerçek muzaffer olan da milletin ta kendisidir. Makamlar, koltuklar gelip geçicidir. Fani olduğumuzun, bir gün göçüp gideceğimizin ve arkamızda sadece eserleri, hayır dualarını bırakacağımızın farkındayız. Bu ak davayı, AK Parti’yi asla kibirle kirletmedik bundan sonra da kibrin, kendini beğenmişliğin, böbürlenmenin bu kapıdan içeri girmesine asla izin vermeyeceğiz. Sizlerin evladı olmaya, gözyaşlarıyla izlediğiniz, ellerinizi açıp dua ettiğiniz bu milletin evlatları olmaya devam edeceğiz. Kampanya süreci boyunca istemeden de olsa kalbini kırdığımız, küstürdüğümüz, gücendirdiğimiz tek bir kardeşimiz varsa bizlere hakkını helal etsin.”

“Bizim hakkımız bu toprakların havasını soluyan herkese helaldir”

Vatandaşlara “Bizlere hakkınızı helal ediyor musunuz?” diye soran Davutoğlu, “78 milyon adına şu ana kadar emanetinize sahip çıktığımıza şahitlik eder misiniz? İşte bu şahitlikle önümüzdeki dört yıl da emanete sahip çıkacağız. Bizim hakkımız bu toprakların havasını soluyan herkese helaldir” dedi.

Tüm AK Parti kadrolarına selamlarını gönderen Davutoğlu, milletvekili adaylarına, aday adaylarına da teşekkürlerini sundu. Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Kurucu genel başkanımız Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. AK Parti kadrolarının 2001’den bu yana bu kadrolara hizmet eden bütün emek veren bütün büyüklerimize, bütün milletvekillerimize, bütün teşkilat mensuplarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bilin ki bu hareket birliği, bütünlüğüyle, aynı kararlılıkla yoluna devam edecektir. Kimse bu hareketin içinde en ufak bir fitneye fırsat verilmesini beklemesin. Bizler her zaman milletimizin huzurunda dediğimiz gibi biriz, iriyiz, diriyiz. Aziz kardeşlerim bir olmaya, iri olmaya, Türkiye için diri olmaya var mısınız? 2023 hedeflerine hep beraber yürümeye var mısınız? Bir kez daha 1 Kasım demokrasi bayramımızı kutluyor, sizleri Allah’a emanet ediyorum. Allah yolumuzu, menzilimizi hayr eylesin. İstikbalimizi, yeni Türkiye istikbalini hepimize mübarek eylesin. Bütün milletimi bu seçim dolayısıyla bir kez daha tebrik ediyorum. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

Davutoğlu’nun konuşmasının ardından parti genel merkezi önünde havai fişek gösterileri yapıldı.