Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın, eğer açıklamıyorlarsa namerttirler. Eğer gizli bir şey varsa konuştuklarımızda, millete aykırı bir şey varsa işte ben buradayım” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bütün terör örgütleri hep beraber Türkiye’ye saldırdılar ama kayaya çarptıklarını sonra fark ettiler. Biz, geçici hükümet veya seçim hükümeti demedik, Türkiye tehdit ve saldırı altındayken bir an bile, bir saniye bile durmadık, onların haddini bildirdik, bildirmeye devam edeceğiz” dedi.

Davutoğlu, Konya mitinginde yaptığı konuşmada, meydandan yükselen “Başbakan Ahmet Davutoğlu” sloganları üzerine “1 Kasım seçim neticelerini 48 saat öncesinden ilan ediyorsunuz” diye konuştu.

Konya’dan Türk demokrasi tarihinin en büyük oy oranını beklediğini söyleyen Davutoğlu, “İnşalllah yüzde 75-80’lere doğru Konya burada diyecek mi? İnanıyorum ki 1 Kasım’da sizler Türkiye’nin 13 yıldır olduğu gibi bundan sonra da güçlü bir yönetime sahip olması için oylarınızı vereceksiniz” ifadesini kullandı.

Ülkenin birliği, dirliği, kardeşliği, istikrarı, geleceği için güçlü bir yönetime ihtiyaç olduğunu belirten Davutoğlu, sadece güçlü bir yönetimin de yetmeyeceğini, demokrasiye, milli iradeye, Türkiye’nin önceliklerine sadık bir yönetime de ihtiyaç bulunduğunu vurguladı.

1 Kasım’da bu güçlü iradenin tecelli etmesi için sandıklarda “Tek başına iş başına” diyeceklerini belirten Davutoğlu, “Konyalılar bunu çok gür sesle söyleyin ki bizi bir daha Sayın Kılıçdaroğlu’na Sayın Bahçeli’ye muhtaç etmeyin” ifadesini kullandı.

“Diğer partiler milletin sesini duymazdan geldiler”

“7 Haziran’dan sonra her şey gözünüzün önünde oldu” diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Balkonda üç söz verdim: Bir, milletin iradesi her şeyin üstündedir, bu iradeyi değerlendireceğiz, gereğini yapacağız. İki, bu milleti hiçbir zaman yönetim boşluğuna düşürmeyeceğiz. Üç, ‘büyük Türkiye’ yoluna kararlılıkla devam edecek. 7 Haziran akşamı verdiğim bu sözleri tuttuğuma şahitlik eder misiniz? Bütün eksikliklere rağmen, herkes kenara çekilmesine rağmen, Türkiye’de 4 ay içinde hiçbir yönetim boşluğuna izin vermediğimize şahitlik eder misin Konya? Milletin kaderine sahip çıktığımıza şahitlik eder misin? Biz AK Parti olarak birlik siyaseti, uzlaşma siyaseti güderken, diğer partiler milletin sesini duymazdan geldiler. Sizler şahit oldunuz, görevden kaçmak için bunların her birinin ayrı birer bahaneleri oldu.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun AK Parti’yi hükümet dışında tutmanın hesaplarını yaptığını ifade eden Davutoğlu, “Peki tutabildi mi? AK Parti’yi Türk siyasetinin dışında tutmak mümkün mü? Milletin yüzde 41 oy verdiği bir partiyi siyaset denkleminin dışında çıkarabilirler mi? Sırtını Toroslar’a, ufkunu Konya Ovası’na vermiş olan bu kardeşinizi siyaset meydanı dışına itebilirler mi? Allah şahit son nefese kadar sizin emanetinize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Kılıçdaroğlu buna ‘blok siyaseti’ dedi. Yahu biz blok, duvar, engel tanır mıyız? Toroslar’ı aşıp, Mavi Tünel’le suyu Konya’ya getiren engel tanır mı?” şeklinde konuştu.

“Biri terör, biri blok, biri hayır siyaseti yapıyor”

Muhalefet partilerinin sanki tapulu mallarıymış gibi birbirlerine başbakanlık ikram ettiklerini ifade eden Davutoğlu, bu yanlış hesaplarla blok siyasetinin iflas ettiğini dile getirdi. Her şeye rağmen hükümet formülleri üzerine konuştuklarını belirten Davutoğlu, “Ama öyle bir anlayışla geldiler ki masaya, geçmiş 13 yıllık birikimimizi reddetmemizi istediler. Gördük ki onlar uzlaşmaya değil, bizimle 13 yıllık kazanımlarımızla mücadele etmeye geldiler. Biz buna izin verir miyiz, biz değerlerimizden vazgeçer miyiz?” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 7 Haziran genel seçim akşamı tam bir uzlaşmaz tavır takındığını ve bu tavrını sürecin sonuna kadar muhafaza ettiğine dikkati çeken Davutoğlu, “Bahçeli’ye ‘evet’ demeyi öğretecek miyiz, Kılıçdaroğlu’na ‘blok siyasetini’ unutturacak mıyız, HDP’ye ‘terör’ dersi verecek miyiz? Bunlardan biri blok siyaseti’, biri ‘hayır siyaseti’, biri ‘terör siyaseti’ diyor. Konyalılar, biz birlik siyaseti demeye vam edecek miyiz, dirlik siyaseti demeye devam edecek miyiz, kıyamete kadar kardeşlik demeye devam edecek miyiz?” şeklinde konuştu.

“Her söylenene ‘hayır’ cevabı veren bir lider olur mu?” diye soran Davutoğlu, MHP’de hükümete dahil olmak istemeyen tek kişinin Bahçeli olduğunu, Konya’daki, Türkiye’nin her yerindeki MHP’lilerin ise iktidara ortak olarak, terörle mücadeleye katkı vermek istediğine inandığını dile getirdi.

Bahçeli’nin şimdi de “Ben de şaşırıyorum, MHP tabanında AK Parti ile ittifak yapmak isteyen ne kadar çok MHP’li varmış” dediğini belirten Başbakan Davutoğlu, “Sayın Bahçeli, sen daha çok şaşırırsın. Kendi kitlene sorsaydın, kendi kadrolarına sorsaydın” ifadesini kullandı.

“MHP kitlesine ‘katil’ diyenlerle bile koalisyon kurdun da bize niye ‘hayır’ dedin?”

Davutoğlu, MHP’lilerin de “AK Parti, bütün engellemelere rağmen PKK ile DEAŞ ile terör örgütleriyle mücadele ederken MHP nerede, Sayın Bahçeli nerede?” sorusunu yönelttiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Her şeye ‘hayır’ dedi. Siyasi kriz olmuş, ekonomik kriz olmuş, ülke terörle mücadele ediyor, zerre kadar umurunda değil. Onun meselesi bize saldırmak, onun meselesi 13 yıl Türkiye’ye istikrarlı bir kalkınma sağlamış olan Sayın Cumhurbaşkanımıza saldırmak, başka meselesi yok onun. Biz de bu 13 yıllık kazanımları sonuna kadar koruyacağız, ülkesinin kendisine en fazla ihtiyaç hissettiği bir günde sorumluluktan kaçtı, elini taşın altına koymaktan kaçtı. Böyle bir günde sorumluluk almayacaksan niye siyaset yapıyorsun, iktidar olma niyetin yoksa niye siyaset meydanındasın? 1999’da size, MHP kitlesine ‘katil’ diyenlerle bile koalisyon kurdun da bize niye ‘hayır’ dedin Sayın Bahçeli, bize izah et, bize izah etmezsen kendi kitlene izah et.

Biz terörle mücadeleye başlarken telefon ettiğimizde destek verdi terörle mücadeleye, ama elini taşın altına koymadı. ‘Gelin beraber mücadele edelim’ dediğimizde, ‘Biz buradan sadece slogan atarız, siz Mehmetçiklerle dağın başında mücadele edin’ dercesine bize ‘Hayır’ dedi. Ama millet de bunu gördü. Şimdi çıkmış televizyon televizyon dolaşarak koalisyon hükümeti kurulmamasından AK Parti’yi sorumlu tutuyor. Güya bütün hazırlıkları tamammış, güya dosyalar çantasındaymış da aslında koalisyona hazırmış. Sayın Bahçeli, o dosyaları ben size ziyarete geldiğimde açsaydınız ya niye şimdi televizyonlarda açıyorsun? Koalisyonu benimle kuracaktın, televizyonda seninle röportaj yapan hanımefendiyle değil ki. Bu sihirli çanta hikayesi kendini kurtaramıyor, bu sefer de gizemli belgelerle konuşmaya başladı. Güya biz kendisine gittiğimizde zaten Meclisi erken seçim için toplamayı düşünüyormuşuz da samimi değilmişiz. Çıkarsın bu belge neyin belgesi görelim.”

“Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın, eğer açıklamıyorlarsa namerttirler”

Başbakan Davutoğlu, Konyalıların ahde vefayı, sadakati çok iyi bildiğini ifade ederek, “Size bir dostunuz, bir arkadaşınız bir sır paylaşsa bunu ortalık yerde ifşa eder misiniz? Bu bize yakışır mı? Devlet adamı kimliğiyle kapalı kapılar ardında konuşup, söylediğimiz bazı hususları Sayın Bahçeli de Sayın Kılıçdaroğlu da sonra tehdit ederek döndüler dediler ki ‘Sayın Davutoğlu ile konuştuğumuz şeyleri kamuyla paylaşırsak rahatsız olur. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın, eğer açıklamıyorlarsa namerttirler. Eğer gizli bir şey varsa konuştuklarımızda, millete aykırı bir şey varsa işte ben buradayım” dedi.

Milletin yüzüne bakamayacak, milletin önüne çıkamayacak hiçbir şey yapmadıklarını, yapmayacaklarını, millete söylemedikleri hiçbir konuyu da başkasına söylemediklerini vurgulayan Davutoğlu, Bahçeli’nin “Art niyetle geldiler” ifadesini kullanmasını da eleştirerek, şöyle devam etti:

“Madem art niyetle gelmiştik sana, madem seni tuzağa düşürmek istiyorduk, o zaman ‘evet’ diyerek sen bu tuzağı bozsaydın ya. ‘Evet’ demedi, bütün kamuoyunun önünde tekrar tekrar ‘hayır’ dedi. İşte 4 aylık safahat bu, millet herkesi gördü, herkesin yaptıklarını gördü. Sayın Kılıçdaroğlu’nu da Sayın Bahçeli’yi de gördü milletimiz. Eminim bunun gereğini yapacak milletimiz, bir daha bizi bunlara muhtaç etmeyecek. Bir daha beni onların kapısına göndermeyin Konyalılar, bir daha hükümeti kurmak için bunlara bizi muhtaç etmeyin.”

Davutoğlu, HDP’nin de seçimin hemen ardından, seçmenlerinden aldığı desteği terör örgütünün hizmetine sunduğunu belirterek, “Bir anda bütün terör örgütleri hep beraber Türkiye’ye saldırdılar, ama kayaya çarptıklarını sonra fark ettiler. Biz, geçici hükümet veya seçim hükümeti demedik, Türkiye tehdit ve saldırı altındayken bir an bile, bir saniye bile durmadık, onların haddini bildirdik, bildirmeye devam edeceğiz. Aziz vatanımızın her dağı, her vadisi, her yaylası, her ırmak kenarı terörden temizleninceye kadar gece gündüz çalışıp, bu memlekete huzuru, demokrasiyi hiçbir şekilde sarsılmayacak şekilde ihya ve inşa edeceğiz inşallah” dedi.

Vatandaşların “eli kanlı değil, delikanlı gençlik” tezahüratları üzerine de Başbakan Davutoğlu, “Konyalıların eline kan bulaşmaz. Bizi bir de DEAŞ’a destek vermekle itham ediyorlar bunlar. Allah aşkına Hazreti Mevlana’nın torunundan böyle terör örgütlerine destek veren çıkar mı? Allah aşkına merhamet yüklü, yüreği Mesnevi ile dokunmuş bir evladınızdan terör örgütlerine müsamaha çıkar mı? Çıkmaz, ama bilsinler ki DEAŞ’a nasıl müsamaha etmezsek, milleti birbirine kırdırmak isteyen PKK terörüne de müsamaha etmedik, etmeyeceğiz, gereğini yapacağız” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, “Bunlar Kandil’den açıklama gelir, Kandil’e göre davranırlar, milletin sesini dinlemezler. Türkiye’nin batısında farklı, doğusunda farklı konuşurlar. Konya’da Türk, Kürt, Toroslu, aşiret, hepsi beraberce, huzur içinde bir arada yaşıyor. Bir de utanmadan çatışmaların başlamasından bizi sorumlu tutuyor” dedi.

Muhalefet partilerini “İstikrarsızlığın faturasını millete ödetmeyin, siyasi çıkarlarınızı, kişisel çıkarlarınızı bir kenara bırakın gelin bu işi çözelim” diyerek uyardıklarını anlatan Davutoğlu, “Ama onlar sizin sesinizi dinlemediler, onlar hep kendi küçük hesaplarının peşine düştüler. Tek meseleleri var, AK Parti gitsin de ne olursa olsun. Her konuda anlaşmazlığa düşerler, mesele AK Parti olduğunda, mesele Cumhurbaşkanımız olduğunda, mesele ben, sizin evladınız, Başbakan olarak olduğumda birleşirler bizim karşımıza geçerler” ifadesini kullandı.

BÜYÜYEN TÜRKİYE -A988

enerji petrol medya -10044