KOBİ‘ler için büyük hamle dönemi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, KOBİ’lerin Türkiye’nin omurgasını temsil ettiğini belirterek, “Herkes emin olsun ki önümüzdeki süreç KOBİ’lerimiz için büyük bir hamle dönemi olacaktır” dedi.

İstanbul’daki Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yöneticileriyle bir araya gelen Davutoğlu yaptığı konuşmada, özellikle KOBİ’lerin performansının kendilerine gurur verdiğini söyledi.

Türkiye’de ihracatın 36 milyar dolardan, 158 milyar dolar seviyesine çıktığını, bu ihracatın yüzde 60’ını KOBİ’lerin sağladığını bildiren Davutoğlu, istihdam rakamlarına da değindi.

Son açıklanan rakamlarla Türkiye’de toplam istihdamın 27 milyonu geride bıraktığını belirten Davutoğlu, 2007’den bu yana kriz esnasında bütün Avrupa’da istihdam rakamlarının düştüğünü, Türkiye’nin ise 2008 krizinden bu yana 7 milyon vatandaşına istihdam sağladığına dikkati çekti.

Davutoğlu, sadece geçen sene 935 bin istihdam sağlandığını, özel sektördeki istihdamın yüzde 76’sının ise KOBİ’ler eliyle gerçekleştiğini aktararak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yani KOBİ’lerimiz Türkiye’nin omurgasını temsil ediyor. Bize düşen de KOBİ’lerimize sahip çıkmak, sizlere sahip çıkmak. Her ölçekte sanayicimizin yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Herkes emin olsun ki önümüzdeki süreç KOBİ’lerimiz için büyük bir hamle dönemi olacaktır. Emek ve değer üreten istihdam üreten bu KOBİ’lerimiz toplumsal barışı da sosyal barışı da sağlayan en önemli kurumsal yapılarımızdır. Dolayısıyla bizim yönetim olarak çok daha fazla KOBİ’lerimizin ve tüm kesimlerimizin yanında olmamız gerekiyor. Bunun farkındayız. KOBİ demek, istihdam demek, emek demek, üretim demektir.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, KOBİ’lerin Türkiye için ifade ettiği anlamı çok iyi bildikleri için için KOBİ’lerin ve esnafın rekabet gücünü arttırmaya büyük önem verdiklerini dile getirdi.

Sadece faiz oranlarındaki düşüşün bile tek başına çok önemli bir gelişme olduğunu anlatan Davutoğlu, “Halk Bankası kredilerinin faiz oranı 2002’de yüzde 47’diydi. Bugün ise yüzde 4 veya en fazla yüzde 5. Hatta bazı özel durumlarda kaybolmaya yüz tutmuş meslek dallarında faizsiz kredi temin edilebiliyor” ifadelerini kullandı.

“Canlı iç pazar büyük fırsatlar doğuyor”

Davutoğlu, 2002’nin iç pazar koşullarının çok sıkıntılı, piyasanın durgun olduğunu, insanların alışveriş yapamadığı, esnafın siftah dahi edemediğini ve Başbakanlık önünde yazar kasalar kırıldığını anımsattı.

Halkın tüketim kapasitesi ve KOBİ’lerin üretim kapasitesi bakımından 2002’den 2015’e nasıl geldiğini göstermek istediğini belirten Davutoğlu, şu bilgileri verdi:

“2002’de satılan toplam çamaşır makinesi sayısı 824 bindi, bu sene bu rakam 1 milyon 961 bin. 2002’de satılan otomobil sayısı 91 bindi, geçen yıl satılan 587 bin ki ekonomik krize ve durgunluğa rağmen bütün dünyadaki. Bu yılın ilk 9 ayındaysa otomobil satışları geçen yıla göre yüzde 37 artış gösterdi. Bunu halkımız alıyor. Eğer halkın alım kapasitesi olmamış olsa bu satış olmaz. Eğer bu üretimi yapacak kapasite olmasa bu arz olmaz. Demek ki bu arz ve talebin optimum noktada birleştiği ve birlikte yükseldiği, dolayısıyla ekonominin sağlam temellerde önemli bir değişim geçirdiği bir süreç yaşıyoruz. Bu rakamlar artık ne kadar canlı ve dinamik bir iç pazara sahip olduğumuzu ortaya koyuyor. Bu canlı iç pazar hem ticaret erbabımız için hem de imalatçılarımız için büyük fırsatlar doğuyor.”

“KOBİ’ler Ar-Ge çalışmaları dolayısıyla destekleniyor”

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, makro gelişmelerle yetinmediklerini, esnafın ve KOBİ’lerin şartlarını iyileştirmek için onlara her zaman destek olduklarını ve bundan sonra da destek olmaya devam edeceklerini ifade etti.

KOSGEB desteklerini hem nicelik olarak hem de nitelik olarak arttırdıklarını bildiren Davutoğlu, eskiden “batmasınlar” diye desteklenen KOBİ’lerin şimdi yüksek teknoloji ve Ar-Ge çalışmaları vesilesiyle desteklendiklerini aktardı.

Türkiye’nin çok daha yüksek katma değerli ve yenilikçi bir üretim yapısına geçmeyi, teknolojiyi çok iyi kullanan ama aynı zamanda dünyanın kullandığı teknolojiyi üreten bir ülke olmayı hedeflediğini belirten Davutoğlu, şunları anlattı:

“Bu hususta özellikle imalatçı KOBİ’lerimizden, yeni girişimcilerimizden çok ümitli olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim. Belki ilk bakışta bütçe imkanları nedeniyle büyük firmaların Ar-Ge kapasitelerinin daha yüksek olduğu düşünülebilir ancak KOBİ’ler daha dinamik, daha esnek şirketlerdir ve bu anlamda büyük firmalarla rekabet edebilecek altyapıya da sahiptirler. Yeni trendleri, eğilimleri sezebilme ve kendini bu değişiklikleri intibak edebilme açısından KOBİ’lerimize çok büyük güven duyuyoruz. Türkiye önümüzdeki dönemde ihracatın içinde yüksek teknoloji ürünlerinin payını yüzde 15’e çıkarmayı hedefliyor.”

Davutoğlu, önümüzdeki dönemde asgari ücreti 1300 liraya çıkaracaklarını ancak bunun KOBİ’ler üzerinde herhangi bir baskı oluşturmaması için de gerekli istişareleri yapıp tedbirleri alacaklarını ifade etti.

Asgari ücreti arttırırken diğer taraftan reel kesime yönelik ilave desteklerle bunu telafi etmeye çalışacaklarını bildiren Davutoğlu, “Mesela bir genç arkadaşımız herhangi bir iş yerine ilk defa işe girerse bir yıl boyunca maaşını devlet olarak ödeyeceğiz. Yani sizler yeni bir istihdam alanı oluşturup gençlerimizi istihdam ettiğinizde, iş başı eğitimi verdiğinizde bir yıl boyunca maaşı devlet ödeyecek. Hem gençlerimizi istihdam edebilesiniz, emeği yoğun olarak ve üretken olarak kullanabilesiniz hem onlara eğitim verebilesiniz hem de maaş yükünden asgari ölçüde kurtulabilesiniz” ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, 51 ilde uygulanan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi indiriminde en az 10 işçi çalıştırma zorunluluğu olduğunu hatırlatarak, önümüzdeki dönemde bu zorunluluğu da kaldıracaklarını, böylece bu imkandan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasını sağlayacaklarını dile getirdi.

Önümüzdeki dönemde esnafa düşük faizli kredi uygulamasına devam ederken 30 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği vereceklerini aktaran Davutoğlu, şunları kaydetti:

“KOBİ’lerin finansman erişimi için alternatif kaynaklar üreteceğiz. Bunu da geçtiğimiz mart ayında kamuoyumuzla ve sizlerle paylaşmıştık. Mesela ilerleyen dönemde sizlerden gelen taleple taşınır malları da teminat olarak kullanabileceksiniz. Kredi üst limitlerinde ve kefaret olanlarında imalatçı KOBİ’ler lehine yeni düzenlemeler yapıyoruz.”

 

BÜYÜYEN TÜRKİYE -A988

enerji petrol medya - ANKARA TÜRKİYE