“Haberleşme uyduları millî güvenliğimiz açısından büyük önem arz ediyor”

“Haberleşme uyduları millî güvenliğimiz açısından büyük önem arz ediyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRKSAT 6A uydusunun fırlatılması törenine gönderdiği video mesajda, “Haberleşme uyduları gibi kritik öneme sahip teknolojilerin dışa bağımlı olmadan üretilebilmesi, millî güvenliğimiz açısından da büyük önem arz ediyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜRKSAT 6A uydusunun fırlatılması törenine video mesaj gönderdi.

Bugün Türkiye ve millet açısından yeni bir gurur vesilesine daha şahitlik edildiğini, yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın uzaya fırlatıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin uzaydaki istikbali için büyük önem taşıyan 6A projesindeki alt sistemlerin, uydu yer istasyonu ve yazılımların yüzde 81’den fazlasının millî imkânlarla üretildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2,5 sene önce uzaya fırlatılan 5B uydusunda olduğu gibi 6A’da da SpaceX firmasının Falcon 9 roketinin tercih edildiğini aktararak, Elon Musk ve SpaceX firmasıyla çeşitli alanlarda tesis edilen iş birliğinin güçlenmesinden memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Önüne çıkarılan tüm engellere ve kısıtlamalara rağmen Türkiye’nin uzaydaki varlığını artırdığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millî Uzay Programı’ndaki ana hedeflerden biri olan ilk insanlı uzay misyonunu kısa süre önce gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

“YERLİ VE MİLLÎ HABERLEŞME UYDUMUZ 6A, MEVCUT UYDULARIN YEDEKLENMESİNİ SAĞLAYACAK VE KAPASİTEYİ DAHA DA ARTIRACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “TÜRKSAT 6A ile uydu üretiminde yeni bir safhaya geçmiş bulunuyoruz. Yerli ve millî haberleşme uydumuz 6A, mevcut uyduların yedeklenmesini sağlayacak ve kapasiteyi daha da artıracaktır. 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanması planlanan TÜRKSAT 6A sayesinde Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi daha önce kapsama alanı dışında olan ülkeler, kapsama alanına girecek. Yeni uydumuzla Türkiye’nin uydularının ulaştığı nüfusu 3,5 milyardan 5 milyara çıkaracağız. 6A ile birlikte TÜRKSAT’ın bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının da ciddi manada artacağına inanıyoruz. Ayrıca TÜRKSAT 6A’nın hizmete girmesi ile Türkiye haberleşme uydusu üretebilen bir ülke konumuna yükselecek.”

Teknoloji ve tecrübe kazanımı sayesinde, Türkiye’nin uydu ve bileşenlerinin tasarım ve üretiminde pazar payına sahip olacağına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Haberleşme uyduları gibi kritik öneme sahip teknolojilerin dışa bağımlı olmadan üretilebilmesi, millî güvenliğimiz açısından da büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

TÜRKSAT 6A uydusunun, Türkiye, millet ve televizyon yayıncılığı için hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin hayata geçmesinde emeği olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TÜRKSAT, TÜBİTAK, ASELSAN, TUSAŞ ve CTech firmasına teşekkür etti.

Bu gururu yaşatan herkese şükranlarını sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜRKSAT 6A’nın hayırlı olması temennisinde bulundu.

Her Şey Güçlü Bir Türkiye İçin | Genç GazetecilerBenzer Haberler

Dev Yatırımlar | Türkiye’nin en uzun demiryolu tünelinde ışık göründü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Gaziantep Bahçe-Nurdağı Fevzipaşa Varyantı Demiryolu Tüneli, Türkiye’nin en uzun demiryolu tüneli (17km) olması özelliğine

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile bir araya geldi

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 7. Zirvesi için Bakü’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya özel yayınında gençlerin sorularını cevapladı

Ankara’da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş’de düzenlenen ve “@RT_Erdogan”, “@tcbestepe” ve “@gztcom” hesaplarından canlı olarak yayınlanan “Gençlik ve Teknoloji

seers cmp badge