İş insanı Can Kıraç son yolculuğuna uğurlandı

İş insanı Can Kıraç son yolculuğuna uğurlandı

Koç Holding’in kurucuları arasında yer alan iş insanı Can Kıraç, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Kıraç’ın cenazesi, Bebek Camisi’nde düzenlenen cenaze töreni sonrasında ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Koç Holding’in kuruluşunda ve büyümesinde önemli görevler üstlenmiş Değerli iş insanı, yönetici ve mühendis Can Kıraç’ın vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Merhuma Yüce Allah’tan rahmet, ailesine ve Türk iş dünyasına başsağlığı diliyoruz. Mekanı Cennet olsun

Genç Gazeteciler İstanbul

Can Kıraç kimdir?

Kıraç, Can (d. 22 Mayıs 1927, Ankara), yönetici ve iş adamı. Koç Holding’de üstlendiği başka görevlerin yanında 1987-93 arasında Vehbi Koç Vakfı (VKV) İdare Heyeti üyeliği yapmıştır.

Çocukluğunu Eskişehir’de geçiren Kıraç, 1946 yılında Galatasaray Lisesi’ni, 1950 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirdi. 1949-50’de Türkiye Milli Talebe Federasyonu başkanlığı yaptı. 29 Ağustos 1950’de Ankara’da Koç Ticaret AŞ Otomobilcilik Şubesi’nde Bernar Nahum’un yanında çalışmaya başladı. 1957 yılında Vehbi Koç’un ortağı olduğu İzmir’deki Egemak şirketine müdür yardımcısı olarak atandı; 1958 yılında ise şirketin müdürlüğüne getirildi. 1963 yılında Koç Holding’in kurucu ortakları arasında yer alan Kıraç, 1968 yılında İstanbul’a dönerek holdingin Otomotiv Grubu’nda çalışmaya başladı.

1973 yılında Koç Holding İcra Komitesi’ne giren Kıraç, 1982’de Otomotiv Grubu başkanlığına getirildi. 1984’te holdingin İdare Komitesi üyesi, 1987’de de başkanı oldu. Koç Üniversitesi’nin kuruluşunda VKV tarafından oluşturulan Üniversite İcra Komitesi ile Mütevelli Heyeti’nde de üye olarak görev aldı. 1991 yılı sonunda kendi isteğiyle Koç Topluluğu’ndaki 41 yıllık meslek yaşamını noktalayarak emekli oldu.

Anılarımla Patronum Vehbi Koç (1995), Anılar Olaylar (2004) ve Kolajlı Taşlamalar (2004) başlıklı kitapları yayımlanmış olan Kıraç, 2006 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından onursal üyeliğe seçildi. 2013 yılında kendisine Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından fahri doktor unvanı verildi. Mehmet Gündem’in yazdığı Can Kıraç Antika Adam ve Can Kıraç Eldivensiz Adam başlıklı kitaplar 2017 yılında yayımlanmıştır.

 

 Benzer Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mutabık kalırsak (Kovid-19 aşısı) 50 milyon daha Çin’den alabiliriz”

İstanbul’da basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aşı konusunda şu anda Çin ile bir anlaşma olduğunu belirterek, “Oradan aldığımız ve

Minsk Camii, Türkiye-Belarus Arasındaki Dostluğun Sembollerinden Biri Olacak

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko ile yaptıkları görüşmelere ilişkin ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa’da İslam karşıtlığının, farklı din ve

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’u Kabul Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti.

seers cmp badge