İyi ki varsın Ela BÜYÜKGENÇ

İyi ki varsın Ela BÜYÜKGENÇ

Tarihi M.Ö.6000 lere kadar dayanan Dünyanın en eski yerleşim birimlerinden birisi, Doğu Roma’nın en büyük ticaret merkezi, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin deltasında verimli sulak arazide kurulu medeniyetlerin Çukurova ‘da yerleşiminin artmasıyla tarım ve sanayileşmede büyük atılımların olması, yörenin kültüründe büyük değişiklikler yaratmıştır. Ayrıca yörede yayla, deniz ve ova kültürünün de karışımı ile yeni bir kent kültürü meydana gelmiştir.Sanayi, endüstri,tarım ve turizm alanlardaki faaliyetleri ile istihdama yönelik alanlarda Ülkemizin. 4.büyük İli ADANA

Hani Adana ‘dan kahramanlar,yiğitler çıkar ya .. Sanatın ve sanatçının harman olduğu ,kendi deyimleri ile Allah’ın Adamıyız .. derler ya. İşte Bu yazı dizimde 3 Üniversite Mezunu devletçi ve milliyetçi bir yapısı ile idealist Ela BÜYÜKGENÇ ‘ e yer verdim.

18.09.1988 Adana doğumlu. İş Adamı bir Baba ile ,Fransızca Öğretmeni olan bir Annenin 4 çocuklu bir Ailenin en küçüğü . Eğitim yılları, Adana ‘nın ,meşhur taşlı yollarında tıkır tıkır topuklu ayakkabılarıyla gezen insanların yoğun olduğu mahallelerinde geçti. Orta okul Ve Lise yıllarını tamamlamasının ardından, HATAY Mustafa Kemal Üniversitesi ,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden Mezun olundu. Eğitim neferi bir Anne’den öğrendikleri ve çok iyi bir aile ortamında büyütülmesinden dolayı Eğitimine ayrı bir özen gösterdi. Yine Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat mühendisliği Fakültesi Seracılık bölümünü de bitirerek ilklere imza attı.Yabancı dil:Türkçe anadili olmak şartıyla İngilizce Arapça Almanca Fransızca bildiği dillerdir
Bekar Olan Ela BÜYÜKGENÇ ; sağlam bir kariyer planı hedeflediği için ,sürekli farklı konularda eğitim alıp kendini geliştirmeye halan devam ediyor.Pek çok farklı alanda sertifika aldı Hiç bilmediğim yerlere gidip görmeyi, kendimi tek bir alanda değil, farklı alanlarda da geliştirmeye özen gösteriyor. Bir çok Sivil toplumda görev aldıktan sonra Akademik Kariyerim için Hatay’da Restaurant açmaya karar verdi. 5 yıl devam işletmecilik yaşamından sonra Aile Şirketlerinin başına geçti.

Siyasi Literatüründe etkileşimlere,siyasi oluşumlara ve yenilikçi akımda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın Neferi olarak her daim kırmızı çizgisinde yürüdüğünü ifade etmekten çekinmiyor. Onun Devletçilik anlayışı “Mukaddes bir görev” Eğitimci bir Ailenin Çocuğu olarak hep Devletime hizmet etmekten gurur duyuyorum diyor.

Halkımıza hizmet etmek anlayışının ne denli önemli olduğunu, insanlara yardım eli olmanın büyük bir misyonda yer almanın gururunu Adalet ve Kalkınma Partisi Gençlik kollarında görev aldığım süre zarfında yaşama başarısına ulaştı.Onun bir ayağı sürekli Ankara AK PARTİ Genel Merkezinde sürekli istişare halinde .

Hani derler ya lider 100 yılda 1 gelirmiş onunda Sn.Recep Tayyip ERDOĞAN’da Türkiye’nin başına gelen bir mucize olduğuna inanıyorum. Bir çok dernek ve kuruluşlarda görev aldığımda bunları daha iyi anladım.

Ela BÜYÜKGENÇ ;
Siyasi Arena da Kadınların eşit olarak seslerini duyurma imkânı bulamadıklarını ifade ederken , Siyasi temsilcilileriyle ilişkin sayılara baktığımızda, Türkiye’de kadınların siyasi karar mekanizmalarına katılımlarının oldukça orantısız olduğunu görebiliyoruz. diyerek bunu Siyaset Alanında AK PARTİ de görmemiz mümkündür .Bu alanda Adana İlimizden çıkan Sayın Ömer ÇELİK ve Sayın Jülide SARIEROĞLU’ ndan bahsetmemek olmaz.

“Türkiye’de mecliste kadın parlamenterler sadece %17,4’lük bir yere sahip ve bu oran yaklaşık %23,4 olan dünya ortalamasının da altında kalıyor” demekte

“Kadınlar, yöneticilik gibi üst kademe pozisyonlarda da erkeklerle eşit düzeyde yer bulamıyorlar. Dünya Bankası Girişimcilik Araştırması’na göre, Türkiye’de kesin ve en güncel sayılar bilinmemekle beraber şirket sahipliğinde kadınlar sadece %25,4’lük bir yer tutuyor. Kadın Yöneticilerimizin çoğunluklu yöneticilere sahip şirketlerin oranı ise sadece %0,3. Şirketlerin sadece %5,4’ünde bir kadın üst düzey yönetici bulunuyor. Tam zamanlı çalışanların da sadece %21,9’u kadın. Diyor .
Ülkemizde ,kadınların sadece ev içi işlerle özdeşleştiren ve sınırlayan anlayış, kadınların ekonomik özgürlük ve güç elde etmelerinin önünde ciddi bir engel teşkil etmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın da Ailenin güçlü, bireyin mutlu olduğu, çalışan ve üreten müreffeh bir Türkiye ortamında ,Ben bu anlayışın 21 .yüzyılın ilk yarısına gelindiği vakit bu oranın yarı yarıya duruma geleceği kanaatindeyim. Diyerek sözlerini tamamlıyor.

Ülkesine ve doğup büyüdüğü Çukurova nın incisi Adana ’ ya olan vefası ile siyasi kariyerinde bütün kaynaklarını seferber ettiği Ankara’ ya olan sevgisi , hem siyasi hem de ticari anlamda bir kadın girişimcinin sahip olduğu vizyonu ve iş tecrübesi, başarılarına gıpta ve hayranlıkla baktığımız bir iş kadını olmasının yanı sıra, pozitif düşünebilen idealist,yapıcı yaklaşımları ,deneyim ve edinimleri sebebiyle ..sözlerimin sonunda

İyi ki varsın Ela BÜYÜKGENÇ diyorum
Levent KANDEMİR